Njemački mediji: Erdogan kao novi Cezar, neće se smiriti dok ne ostvari osmanski predsjednički sistem

"Vestfelišen nahrihten" ocjenjuje da se "Erdogan već oprostio od EU" i podsjeća da je turski predsjednik odbio zahtjev EU da izmijeni Zakon o borbi protiv terorizma

21 komentar(a)
Redžep Tajip Erdogan, Foto: Reuters
07.05.2016. 17:09h

Njemački mediji pišu da u Evropskoj uniji raste zabrinutost za razvoj demokratije u Turskoj i opstanak sporazuma između EU i Turske o izbjeglicama nakon najavljenog odlaska premijera te zemlje Ahmeta Davutoglua i izricanja višegodišnjih zatvorskih kazni novinarima, prenosi Dojče vele.

"Zidojče cajtung" navodi da je turski predsjednik Redžep Tajip Erdogan otkrio novu formu "cezarizma" i da se, ističe list, neće smiriti sve dok ne ostvari svoj ideal "osmanskog predsjedničkog sistema".

"Svako ko je sve svoje nade ulagao u reformatora Erdogana, sada na djelu vidi rezultat neobuzdane želje za vlašću. Nada u pluralisticku i demokratsku Tursku topi se sa svakim uhapšenim novinarom, sa svakim novim zakonom o bezbjednosti koji se usvoji u parlamentu, sa svakom samovoljnom reakcijom na opravdane ponude EU za saradnju", ocjenjuje list.

"Manhajmer morgen" se pita da li promjene u vrhu vlasti u Turskoj znače i propast sporazuma EU-Turska o povratku izbjeglica.

"Nakon ostavke premijera Davutoglua u Berlinu i Briselu zvone zvona za uzbunu. On je uložio veliki napor i borio se za sklapanje sporazuma. Pri tome se dokazao kao partner od povjerenja. Nasuprot tome, predsjednik Erdogan želi da iz sporazuma izvuče političku korist za sebe. On izbjeglice koristi kao oružje protiv EU", zaključuje ovaj list.

"Vestfelišen nahrihten" ocjenjuje da se "Erdogan već oprostio od EU" i podsjeća da je turski predsjednik odbio zahtjev EU da izmijeni Zakon o borbi protiv terorizma.

"Erdogan omalovažava EU kada poručuje 'mi idemo našim, a vi idite svojim putem'. Signali koje šalje Ankara ne znače ništa dobro. Brisel bi polako morao da zauzme jasan stav i da, za početak, prekine pristupne pregovore sa Turskom", navodi list.

"Frankfurter rundšau", s druge strane, smatra da "ko kritikuje nedemokratsko ponašanje predsjednika Turske, taj mora govoriti i o greškama vlade u Berlinu i EU".

"Onaj ko traži oštriji stav EU prema Erdoganu zbog toga što je on pokrenuo konflikt sa Kurdima, što djeluje protiv novinara, što se riješio premijera Davutoglua i što teži autokratskom predsjedničkom sistemu, taj ne smije da zaboravi da su se (njemačka kancelarka) Angela Merkel i EU našli na lošoj poziciji", poručuje list.

Riječ je o sporazumu o povratku izbjeglica koji je sklopljen sa Turskom, navodi list.

"Drugim riječima: ko ozbiljno kritikuje Erdogana, taj na kraju mora povesti i raspravu o prekidu izolacionisticke politike koju vode Brisel i Berlin", zakljucuje "Frankfurter rundšau".