Važeći zakoni ne predviđaju obaveza obezbjeđivanja savremene tehničke opreme i dijagnostike za OSI
“U praksi postoje vrlo rijetki i sporadični slučajevi opremljenosti pojedinih segmenata zdravstva u skladu sa razvojem i dostignućima u ovoj oblasti i to uglavnom na osnovu inostranih donacija”
Osobe sa invaliditetom (OSI) ne mogu dobiti adekvatne usluge zbog nepostojanja procedure i fizičkih barijera u zdravstvenom sistemu Crne Gore, smatraju u Koaliciji za društvene promjene.
Oni su ocijenili da postojećim zakonima nije predviđena obaveza obezbjeđivanja najsavremenije tehničke opreme i dijagnostike.
“U praksi postoje vrlo rijetki i sporadični slučajevi opremljenosti pojedinih segmenata zdravstva u skladu sa razvojem i dostignućima u ovoj oblasti i to uglavnom na osnovu inostranih donacija”, rekli su iz Koalicije agenciji MINA.
Oni su objasnili da OSI nailaze na različite barijere i neadekvatan nivo usluga zbog nepostojanja procedura, nepristupačnosti institucija, informacija i komunikacija.
Kako su naveli iz Koalicije, u zdravstvenom sistemu ne postoji savremena i adekvatna tehnika, oprema i dijagnostika, dovoljno kvaliteta, ali i roka za dobijanje medicinsko-tehničkih pomagala, što onemogućava OSI da dobiju adekvatne zdravstvene usluge.
Iz Koalicije su poručili da je potrebno izraditi analizu i dvogodišnje akcione planove u skladu sa prioritetima za prilagodjavanje zdravstvenih institucija, i definisati pojam invaliditeta i OSI u svim zakonima koji regulišu oblast zdravstva na osnovu i u skladu sa Konvencijom Ujedinjenih Nacija (UN) o njihovim pravima.
Pri toj izradi potrebno je, kako su ukazali iz Koalicije, voditi računa o svim kategorijama invaliditeta (fizički, senzorni, intelektualni i mentalni).
“Sve zakone u oblasti zdravstva treba uskladiti s UN Konvencijom o pravima OSI, posebno uskladiti terminologiju, (obim) prava i ukloniti diskriminaciju po osnovu invaliditeta, kao i diskriminaciju pojedinih kategorija OSI”, kazali su iz Koalicije.
Detaljnija analiza je data u studiji Građani/ke i zdravstvena zaštita, nastaloj u okviru projekta Ubrzanje razvoja zajednice, a koji sprovode nevladine organizacije (NVO) Juventas i SOS telefon za žene i djecu žrtve nasilja, Podgorica.
Koaliciju čine NVO Juventas, SOS telefon Podgorica, Centar za građansko obrazovanje, Centar za romske inicijative, Centar za monitoring i istraživanje , Udruženje mladih sa hendikepom Crne Gore, Ekvista, Queer Montenegro, Naše doba i CAZAS.
( Mina )