Šljivančanin: Bez dozvole nećete na Taru

Prema važećem zakonu, samo 19 raftera u Crnoj Gori ima odgovarajuće licence, ostali imaju inostrane...

225 pregleda11 komentar(a)
Rafting, Foto: Obrad Pješivac
01.05.2016. 16:07h

Inspektori i policija neće ubuduće dozvoljavati da rafteri bez dozvole za rad splavare Tarom.

To je rafterima iz Pive predočila glavna turistička inspektorka Svetlana Šljivančanin koja je inicirala sastanak u Plužinama, kojem su prisustvovali i v.d. direktor Regionalnog parka “Piva” Slobodan Delić i načelnik granične policije Zlatko Roćenović.

“Kako nijesmo u mogućnosti da promijenimo zakon, a kako kazne od stotinu eura ne utiču na to da rafteri uzmu odobrenje za rad, bićemo prinuđeni da zaustavljamo čamce i ne dozvoljamo vožnju nikome ko ne bude imao odobrenje za rad”, kazala je Šljivančanin.

Ona je ocijenila da je neshvatljivo da lani nijedan od tridesetak raftera nije imao odobrenje za rad.

Član Udruženja raftera Veljko Vujanović objasnio je da su odobrenja za rad uslovljena time da svaki čamac ima licenciranog skipera, a da prema važećem zakonu samo 19 njih u Crnoj Gori ima odgovarajuće licence.

Ostali, tvrdi, imaju licence po međunarodnim standardima koje će im biti priznate tek kada predložene izmjene i dopune postojećeg zakona stupe na snagu.

Turistički poslenici negodovali su zbog cijena taksi koje je RP “Piva” donio.

Kažu da je to trebalo prolongirati jer su već ugovorili aranžmane, a podizanje cijena može dovesti do toga da gosti otkažu.

Ulazak u RP “Piva” turisti će plaćati euro, tri eura je cijena raftinga po osobi, a dva za čamac.

“Svi će pozdraviti da se priroda zaštiti kao i stvaranje Regionalnog parka, ali ovdje se ne radi o toj vrsti zaštite, već kako ljudima koji se dugo godina bave ovom djelatnošću naplatiti što veće iznose. Za novac koji smo do sada dali ništa nijesmo dobili, niti u smislu turističke propagande, niti u smislu poboljšanja infrastrukture”, kazao je Vujanović.

Goran Blagojević je istakao da turisti upravo zbog raftinga dolaze u Pivu, a da će “nerezonski visoke takse” otjerati turiste, s obzirom na to da bosanski rafteri imaju mnogo niže cijene, a mnogo bolju putnu infrastrukturu. Delić je naglasio da su cijene taksi donesene u skladu sa zakonom.

Kazao je i da će biti asfaltirana dva kilometra od Bršljanovice ka Borikovači i rekonstruisan ulaz na Šćepan Polju, a da će pokušati da unaprijede i ostalu infrastrukturu.