U državnoj upravi malo zaposlenih OSI

Navodi se da MUP podržava napore Savjeta, drugih državnih organa i OSI organizacija da se unaprijede kapaciteti policije za komunikaciju i saradnju sa OSI organizacijama

0 komentar(a)
Kolica, osoba sa invaliditetom, Foto: Shutterstock
23.04.2016. 09:34h

U državnoj upravi zaposlen je neprimjereno nizak broj osoba sa invaliditetom (OSI) i neophodno je unaprijediti procedure za njihovo zapošljavanje u državnim organima, ocijenjeno je na konsultativnoj konferenciji Policija i OSI.

Cilj konferencije, koju su organizovali Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) i Savjet za građansku kontrolu policije, je uspostavljanje fokusiranog dijaloga svih aktera i partnera zarad unaprijeđenja ukupne inkluzivnosti Uprave policije i MUP-a u cjelini.

Na sjednici je iskazana jedinstvena ocjena da organizovanje konsultativne konferencije predstvalja napredak u procesu obezbjeđenja pristupačnosti i inkluzivnosti Uprave policije i MUP-a.

“Međusobna komunikacija i saradnja treba biti dosledna i kontinuirana a odgovornost za to je jednako snose organizacije OSI i MUP-a”, zaključeno je na sjednici, saopšteno je iz Savjeta.

Navodi se da je na sjednici zaključeno da je neophodno osnažiti obrazovne inicijative, jer su dosadašnje sprovedene obuke pokazale visok nivo nerazumijevanja OSI i njihovih prava, kao i nedostatak potrebe i pristupa da OSI budu ravnopravno tretirane.

Neophodno je, dodaje se, imenovati u svim organizacionim jedinicama Uprave policije i MUP-a kontakt osobe za saradnju i komunikaciju sa OSI i njihovim organizacijama.

Na sjednici je zaključeno da je neophodno da materijal MUP-a i Uprave policije, prije svega informativni i obrazovni, bude pristupačan i za osobe sa oštećenjima vida

“S tim u vezi je neophodno da MUP pristupi uspostavljanju programske i tehničke saradnje sa OSI organizacijama, pri čemu je Savez slijepih Crne Gore već iskazao svoju punu podršku saradnji”, kaže se u saopštenju.

Navodi se da MUP podržava napore Savjeta, drugih državnih organa i OSI organizacija da se unaprijede kapaciteti policije za komunikaciju i saradnju sa OSI organizacijama.

Sa konferencije su pozvali MUP da uvaži izdate preporuke u vezi sa izmjenama i dopunama zakona o državnoj upravi i o državnim službenicima i namještenicima.

"Konstatovano je da je broj OSI zaposlen u državnoj administraciji neprimjereno nizak. Neophodno je da bez daljih odlaganja bude unaprijeđena procedura za prijem OSI na rad u državnim organima", saopšteno je iz Zavoda.

Izuzetno je, kako je ocijenjeno na konferenciji, važno da se pristupi zapošljavanju kvalifikovanih OSI u Upravi policije i MUP-u.

Konstatovan je pozitivan primjer Ministarstva za ljudska i manjinska prava, čiji su kapaciteti i aktivnosti značajno poboljšani kroz zapošljavanje OSI

Direktorat za državnu upravu MUP-a se poziva da razmotri izmjene Zakona o državnim službenicima i namještenicima, jer opšte načelo nije jasno definisano kako se primaju OSI i po kojoj proceduri.

“Pristupačnost Uprave policije i njenih organizacionih jedinica mora biti unaprijeđenja i s tim u vezi poziva se Biro za investicije MUP-a da, u narednih 30 dana, obavijesti o konkretnim planovima i rokovima s tim u vezi", zaključuje se u saopštenju.