Bitka za Makedoniju: Akteri ostali na svojim pozicijama
Gruevski se ranije ogradio od odluke predsjednika Ivanova, iako se vjeruje da je upravo on njen inicijator
U Skoplju je danas mirno, nakon četiri dana protesta zbog aboliranja 56 zvaničnika umiješanih u aferu “prisluškivanje”, ali je jasno da Makedonija vri, a da svi akteri ostaju na svojim pozicijama.
Predsjednik Ivanov je u obraćanju naciji, u petak, rekao da ostaje pri odluci o aboliciji, uprkos pritiscima američke i evropske diplomatije i predstavnika svih stranaka da preispita i eventualno povuče odluku.
Među aboliranima su i lideri dvije najuticajnije partije - vladajuće VMRO DPMNE, bivši premijer Nikola Gruevski, i opozicione SDSM, Zoran Zaev.
Gruevski se ranije ogradio od odluke predsjednika Ivanova, iako se vjeruje da je upravo on njen inicijator, dok je Zaev, koji je početkom prošle godine objelodanio slučaj “prisluškivanja”, poručio da uopšte ne želi da bude aboliran.
Zaev je ranije objavio na desetine video i tonskih zapisa prisluškivanih razgovora više od 20.000 građana, političara, novinara, akademika, pa i sveštenika, a politički protivnici ga sumnjiče da je to uradio u saradnji sa inostranim tajnim službama.
Neimenovani evropski zvaničnik najavio je, kako je prenio američki "Vol strit džornal" (WSJ) agresivne korake zapadnih zemalja protiv Gruevskog i drugih makedonskih funkcionera, ako odluka Ivanova ostane na snazi.
Među potencijalnim kaznenim mjerama navodi se zabrana putovanja u Šengen zonu za visoke makedonske političare, povlačenje pomoći Brisela Skoplju za migrantsku krizu i prekid podrške Makedoniji na putu integracija u EU i NATO, rekao je taj zvaničnik EU. Evropski zvaničnici su takođe zabrinuti zbog eventualnog zaokreta Skoplja ka nacionalističkoj i autoritarnoj politici u ovom dijelu Evrope, navodi WSJ.
Usred političke krize zakazani su i vanredni parlamentarni izbori, za peti juni. Zaev je poručio da izbora petog juna neće biti i da se “bitka za Makedoniju nastavlja”.
On je na konferenciji za novinare rekao da će nenaslini protesti biti intenzivirani i pozvao građane da u njima učestvuju.
"Nijesu stvoreni uslovi za fer izbore. Birački spisak nije pročišćen i nema reforme medija", rekao je Zaev koji smatra da je odlukom Ivanova o aboliciji u zemlji izvršen “državni udar”, te da takva odluka predsjednika samo štiti Gruevskog, koji je tokom devet godina vlasti najodgovorniji za kriminal i korupciju u zemlji, kao i za aferu “prisluškivanje”.
Analitičar Ljubomir Frčkovski je Tanjugu rekao da niko u Makedoniji ne vjeruje da će izbori biti održani petog juna.
Frčkovski takođe smatra da su protesti ključni za dalji razvoj događaja u trenutnim okolnostima.
Prema njegovim riječima, i stranci pokušavaju da se distanciraju od stava o kredibilnosti tih izbora, posebno ako se ima u vidu da će ih bojkotovati najuticajnija opoziciona SDSM.
( Tanjug )