Britanska Djevičanska ostrva na udaru kritika zbog ofšor poslovanja

"Navodi o tome da Britanska Djevičanska ostrva olakšavaju nezakonite radnje su netačni", rekao je danas finansijski sekretar Nil Smit

147 pregleda0 komentar(a)
Tortola, Britanska Djevičanska ostrva, Foto: Shutterstock
09.04.2016. 08:50h

Britanska Djevičanska ostrva su na meti kritika zbog svoje poreske politike nakon curenja povjerljive baze podataka o ofšor poslovanju.

Po izvještajima, na Britanskim Djevičanskim ostrvima je polovina od 200.000 kompanija koje je formirala jedna od vodećih agencija za osnivanje ofšor firmi, "Mosak Fonseka", među kojima su i firme pokojnog oca britanskog premijera Dejvida Kamerona i rođaka predsjednika Kine Si Đinpinga.

Vlasti su pod pritiskom da odgovore na procurjele informacije, ali i da zaštite sopstveni finansijski nadzor.

Kako se navodi, broj advokata koji obavljaju finansijske transakcije ponekad premašuje broj turista na ulicama Tortole, glavnog grada Britanskih Djevičanskih ostrva.

Zvaničnici te male karipske zemlje odbacuju navode o sumnjivom poslovanju.

"Navodi o tome da Britanska Djevičanska ostrva olakšavaju nezakonite radnje su netačni", rekao je danas finansijski sekretar Nil Smit.

Upitan da prokomentariše navode o ofšor poslovanju, Smit je rekao da takvih aktivnosti nesporno ima i u zemljama koje nijesu okarakterisane kao "poreski rajevi".

Zbog povoljne poreske politike ta prekomorska britanska teritorija je jedan od vodećih svjetskih centara za osnivanje ofšor preduzeća. Prema podacima Komisije za finansijske usluge, od 1984. godine u ovoj zemlji otvoreno je preko milion kompanija.

Zakoni na Britanskim Djevičanskim ostrva omogućavaju skrivanje pravih vlasnika kompanija koje se otvaraju na njihovoj teritoriji, što doprinosi visokom stepenu korupcije.

Međunarodni konzorcijum istraživačkih novinara, njemački list "Zidojče Cajtung" i više od 100 novinarskih organizacija širom svijeta došli su u posjed baze dokumenata koja je procurila iz jedne od vodećih kompanija za osnivanje ofšor firmi "Mosak Fonseka".

U dokumentima se otkrivaju tokovi pranja novca, izbjegavanja sankcija i plaćanja poreza. U tajnim podacima se, navodno, spominju 72 sadašnja i bivša šefa država, poput svrgnutog dugogodišnjeg egipatskog predsjednika Hosnija Mubaraka i sirijskog predsjednika Bašara al-Asada, kao i brojni sportisti.