Ispod Podgorice se nalazi jezero površine Skadarskog

Podgorica je poznata po bogatstvu podzemnih voda koje predstavljaju poseban kvalitet prirodnog ambijenta

497 pregleda30 komentar(a)
podzemno jezero, Foto: Shuterstock
06.04.2016. 13:45h

Ispod Podgorice nalazi se jezero površine 212 km2, što je površinski skoro koliko i Skadarsko jezero, navodi se u Lokalnom planu zaštite Glavnog grada.

Podgorica je poznata po bogatstvu podzemnih voda koje predstavljaju poseban kvalitet prirodnog ambijenta.

Površinski, najveće podzemno jezero se nalazi u Zetskoj ravnici. Prirodni proticaj ovog jezera je ociijenjen oko 12 metara kubnih po sekundi, navodi se u Lokalnom planu zaštite Glavnog grada.

Osim hidrorološkog u hidrogeološkom pogledu izdvajaju se karbonatne stijene, koje se karakterišu visokom pukotinskom poroznošću, sa karstnom izdani, zatim fluvio-glacijalni i glacio-limnijski sedimenti velike poroznosti koji se ponašaju kao kolektori podzemnih voda i na kraju vodonepropusni tercijarni sedimenti smješteni ispod prethodnih, koji se ponašaju kao barijera daljem prodiranju podzemnih voda što za posledicu ima pojavu velikog broja „prirodnih bunara” iz kojih se mogu koristiti podzemne vode kao što su: Berski izvori u Berima, Crno oko, Modro oko i Vučji studenci pored Komana i Bandića, Okno i Iverak u Piperima.

“Karstna izdan, iako se nalazi duboko ispod zbijene izdani Zetske ravnice, je znatnog kapaciteta i ima veći značaj za vodosnabdijevanje. Naročito interesantna su vrela od Kosmača do Ponara: Boljesestre, Brodić, Biotsko oko, Bobovine i Krstato oko. U koritu Morače, istočno od Vranjine, se nalaze poznata oka Morače dubine preko 10 m. Pored navedenih, navešćemo još i izvorište u blizini Mileškog bunara, izvorište Krevenica pored sela Vuksanlekići, kao i karstička izvorišta koja se nalaze na brdovitim djelovima Tuzi i to izvorišta Traboin, Radeć (Arza), Radeć (Koštica), Korita (Korita). Brijegovi Skadarskog jezera poznati su po mnogo izvorišta kao što su: Vitoja, Ploča, Podhum”, navodi se u Lokalnom planu.