Iz Evrope opet opominju Đukanovića i Gvozdenovića: Solana nezaštićena

“Pravna zaštita i efikasno upravljanje u skladu sa zahtjevima za očuvanje prirodne sredine Ulcinjske solane, mogućim lokalitetom mreže Natura 2000, ključni su imajući u vidu značaj ovog staništa. Evropski parlament će nastaviti da pomno prati razvoj dešavanja u ovoj oblasti”

80 pregleda8 komentar(a)
Solana Ulcinj, Foto: Damira Kalač
06.04.2016. 11:44h

Uoči druge Konferencije o zaštiti Ulcinjske solane koja će se održati 7. i 8. aprila, poslanice Evropskog parlamenta Aneliz Dods i Teri Rajntke uputile su pismo crnogorskom premijeru Milu Đukanoviću i ministru održivog razvoja i turizma, Branimiru Gvozdenoviću.

One su u pismu podsjetile da je EP istakao važnost Ulcinjske solane kao najznačajnijeg lokaliteta na istočnom dijelu jadranske obale za uzgoj i boravak ptica tokom zime, i pozvao da se ulože dalji napori u očuvanju biodiverziteta Ulcinjske solane kroz svoju nedavnu Rezoluciji o Izvještaju o Crnoj Gori za 2015. godinu.

“Odbor Crne Gore i EU za stabilizaciju i pridruživanje (POSP) je takođe u svojim preporukama pozvao na zaštitu Solane u Ulcinju. Zaključci prve Međunarodne konferencije o zaštiti Solane, usvojeni prije godinu dana uz podršku Ministarstva održivog razvoja i turizma, stvorili su okvir kako bi se ta zaštita obezbijedila. Pozdravljamo činjenicu da je Vlada preduzela prve korake u cilju zaštite Solane, kao što su popravka pumpi za ispumpavanje vode i uspostavljanje privremene uprave Solane, ali takođe treba istaći značajno kašnjenje u sprovođenju nekoliko zaključaka sa Konferencije”, navodi se u pismu.

Dods i Rajtke su podsjetile na nekoliko zaključaka sa prve Međunarodne konferencije o zaštiti Solane u Ulcinju i tadašnje dogovore:

1. Nacionalna zaštita Solane u Ulcinju treba biti uspostavljena najkasnije do oktobra 2015. godine.

“Iako su preduzeti prvi koraci po pitanju ove mjere, proces nacionalne zaštite još uvijek nije završen. Iz tog razloga pozivamo Vladu da završi proces što je prije moguće. Zabrinuti smo zbog izvještaja nevladinih organizacija koje se bave životnom sredinom, koje tvrde da je sadašnjim prostornim plan za obalno područje Crne Gore predviđena izgradnja hotela na površini od 70 hektara na području Solane. Prema tvrdnjama nevladinih organizacija, ovih 70 hektara su na području odmarališta za ptice. Nadamo se da će prostorni plan biti sredstvo kojim će se obezbijediti prirodna zaštita Solane i da će isti biti usvojen kroz demokratski i inkluzivan proces”, navode Dods i Rajntke u pismu Đukanoviću i Gvozdenoviću.

2. Ulcinjsku solanu je trebalo proglasiti kao Emerald stanište najkasnije do juna 2015. godine.

Solana u Ulcinju još nije proglašena Emerald staništem i zbog toga poslanice EP apeluju na Vladu da se hitno prijavi za Emerald status.

3. Vlada Crne Gore je trebalo da nominuje Solanu u Ulcinju za Ramsar područje najkasnije do juna 2015. godine.

“Zapravo, o Ramsar kandidaturi se nije razgovaralo samo na konferenciji, već i tokom našeg bilateralnog sastanka sa ministrom Gvozdenovićem u novembru 2015. godine. Štaviše, krajnji rok za slanje prijave koji je naveo sam ministar, početak 2016. godine, već je prošao. Kako proces prijavljivanja za Ramsar listu još uvijek nije počeo, pozivamo Vladu da se što prije prijavi za Ramsar zaštitu Solane u Ulcinju”, navodi se u pismu poslanica EP.

Dods i Rajntke su izrazile zabrinutost zbog moguće privatizacije područja Ulcinjske solane koja bi, kako navode u pismu, mogla imati negativan uticaj na zaštitu Solane kao „prirodnog spomenika“.

“Pravna zaštita i efikasno upravljanje u skladu sa zahtjevima za očuvanje prirodne sredine Ulcinjske solane, mogućim lokalitetom mreže Natura 2000, ključni su imajući u vidu značaj ovog staništa. Evropski parlament će nastaviti da pomno prati razvoj dešavanja u ovoj oblasti”, navodi se u njihovom pismu Đukanoviću i Gvozdenoviću.

Pismo je proslijeđeno i Elmaru Broku, predsjedavajućem Odbora za spoljne poslove u Evropskom parlamentu, te Đovaniju La Viji, predsjedavajućemOdbora za zaštitu životne sredine, javnog zdravlja i bezbjednosti hrane u Evropskom parlamentu.