Cdu: NATO članstvo je prioritet crnogorske politike

Demos je, podsjećaju iz Cdu, “protiv ulaska u NATO; SDP je zvanično za, iako to odavno ne pominje; udruženje URA je i za i protiv i uzdržano po tom pitanju; SNP je protiv, uz zahtjev za referendumom”

12 komentar(a)
NATO, Foto: Shutterstock
04.04.2016. 11:23h

Ne postoji niti jedan razlog, a još manje opravdanje, da se Crna Gora odrekne NATO članstva ili da “odloži” to pitanje. Nova šestomjesečna Vlada, kakav god da bude njen sastav, ako i kada bude potpisan sporazum, nema mandat da odustane od NATO agende, niti da to pitanje gura "pod tepih", saopšteno je iz Crnogorske demokratske unije (Cdu).

Iz te partije pitaju da li će nova Vlada, kada joj pristupe predstavnici dijela opozicije, imati jedinstvenu politiku prema NATO? Kako će se usaglasiti suprostavljeni stavovi i pozicije članova novog kabineta, da li je to moguće i šta to znači za crnogorsku NATO agendu?

“Ova pitanja su potrebna i logična, s obzirom na različite stavove i politike novih članica Đukanovićevog kabineta po tom pitanju. Partije i udruženja, koja ulaze u Vladu bez izbora, a prethodno su i Skupštinu "ušle" na isti način, donijeće u Vladu svoju političku taktiku da se NATO ne pominje kao prioritetno pitanje crnogorske politike”, navodi se u saopštenju.

Demos je, podsjećaju iz Cdu, “protiv ulaska u NATO; SDP je zvanično za, iako to odavno ne pominje; udruženje URA je i za i protiv i uzdržano po tom pitanju; SNP je protiv, uz zahtjev za referendumom”.

“Sa svih značajnih adresa iz Alijanse stižu dobronamjerna i prijateljska podsjećanja da Crna Gora još nije okončala NATO agendu. Poslije potpisivanja protokola, slijedi proces rarifikacije, ali potreba da bude poznat jasan i nedvosmislen crnogorski stav da želimo da budemo članica Alijanse, što takođe može uticati na ratifikaciju. Shvatanje da je sve to "gotova stvar" i da u vezi članstva više nema potrebe da se radi je pogrešno, nepametno i opasno po crnogorske nacionalne i državne interese”, navode iz Cdu, dodajući da je "očigledno da su snage koje se, na različite načine, a sa istim ciljem, protive našem ulasku u NATO, sve glasnije i agresivnije u svojim aktivnostima".

"Nepotrebno je reći s kojih strana imaju podršku za takvu akciju, i kad se radi o crkvenim organizacijama, ali i o inostranim faktorima", navode iz Cdu.