Unaprijediti socijalnu inkluziju u obrazovanju
"U okviru projekta, koji ima za cilj unapređenje socijalne uključenosti RAE zajednice, imamo planirane studijske posjete koje treba da doprinesu podsticanju razmjene informacija i znanja između organizacija koje se bave ovom oblašću u Crnoj Gori i Kosovu“
U Crnoj Gori treba nastaviti sa primjenom mjera afirmativnih akcija radi omogućavanja većeg i kvalitetnijeg pristupanja Roma, Egipćana i Aškalija visokom obrazovanju, ocijenila je projekt menadžerka Centra za demokratiju i ljudska prava (CEDEM), Marija Vuksanović.
Ona je to kazala na predstavljanju projekta „Obrazovanjem do socijalne inkluzije“, čiji je jedan od ciljeva unapređenje socijalne inkluzije u obrazovanju, poboljšanjem institucijalnog reagovanja i pružanjem usluga Romima, Aškalijama i Egipćanima (RAE).
Projekat realizuju CEDEM, Pedagoški centar Crne Gore (PCCG), nevladina organizacija (NVO) Enfantas u partnerstvu sa Kosovskim obrazovnim centrom i Bethany Christian Services, a finansira ga Evropska unija kroz Program prekogranične saradnje Crna Gora – Kosovo.
Vuksanović je kazala je da će projekat biti realizovan do 15. juna naredne godine u Podgorici, Beranama, Bijelom Polju, Rožajama i Ulcinju, i u kosovskim opštinama Peć, Istok i Đakovića.
"U okviru projekta, koji ima za cilj unapređenje socijalne uključenosti RAE zajednice, imamo planirane studijske posjete koje treba da doprinesu podsticanju razmjene informacija i znanja između organizacija koje se bave ovom oblašću u Crnoj Gori i Kosovu“, rekla je Vuksanović na konferenciji za novinare.
Kako je navela, predviđen je niz aktivnosti koje imaju za cilj jačanje kapaciteta nastavnog kadra i izrada predloga praktične politike koja treba da pomogne donosiocima odluka da u većoj mjeri sagledaju izazove i mogućnosti obrazovne inkluzije RAE populacije.
Vuksanović je ukazala na važnost pomaka koje je Vlada Crne Gore ostvarila na planu obrazovanja, kroz primjenu nacionalnog plana Dekada roma i nacionalne strategije za poboljšanje položaja Roma i Egipćana.
"Nas brine nedostatak sistemskih mjera za kontinuirano praćenje obrazovnih postignuća djece koja dolaze iz RAE zajednice“, kazala je ona.
Prema njenim riječima, ukoliko se uporedi broj djece koja idu u osnovnu školu i broj onih koji nastavljaju da školovanje, vidljivo je da postoji raskorak.
"Treba nastaviti sa primjenom mjera afirmativnih akcija radi omogućavanja većeg i kvalitetnijeg pristupanja Roma, Egipćana i Aškalija visokom obrazovanju“, smatra Vuksanović.
Kako je navela, predviđena je izrada posebne web starnice na kojoj će biti predstavljene sve informacije i rezultati projekta.
Dodala je da se naredna dva dana organizuje studijska posjeta u Podgorici i Beranama, u okviru koje su planirani sastanci sa upravnicima škola koje pohađaju djeca RAE populacije, predstavnicima lokalnih samouprava i posjete naselju Konik i Romskom obrazovnom fondu.
Vuksanović je najavila da će, krajem aprila ili početkom maja, biti sprovedeno istraživanje potreba na terenu po metodu dubinskih intervjua sa donosiocima odluka i samim korisnicima.
Predstavnica Ministarstva vanjskih poslova i evropskih integracija, Irena Bošković, istakla je da je za Program prekogranične saradnje sa Kosovom, veoma značajno postojanje projekta socijalne inkluzije RAE zajednice u Crnoj Gori.
„Vjerujem da će doprinijeti postojećima aktivnostima, naporima i projektima koje realizuju i državne institucije i NVO u cilju unapređenja položaja ove populacije“, kazala je Bošković.
Predstavnik Ministarstva za ljudska i manjinska prava, Fikret Ljuljanović, rekao je da je nakon obnove nezavisnosti crnogorska Vlada ratifikacijom međunarodnih ugovor i imlementacijom svojih zakona „zacrtala put unapređenju prava manjinskih naroda i drugih nacionalnih zajednica“.
On je kazao da integracija romske zajednice u crnogorsko društvo predstavlja složen i dugoročan proces koji zahtjeva multidisciplinaran pristup, dodajući da je obrazovanje pripadnika RAE populacije najvažniji korak u tom pristupu.
Vlada Crne Gore je, kako je naveo, pokazala posvećenost unapređenju obrazovanju Roma kroz program stipendiranja srednjoškolaca i studenata. „Dodjelom školskog probora za učenike osnovnih škola, obezbjeđivanja besplatnog prevoza i nagradnih odmora za najbolje đake“.
„Od svih zacrtanih ciljeva za unapređenje prava Roma u Crnoj Gori u obrazovanju je urađeno najviše“, istakao je Ljuljanović.
Dodao je da je Vlada, prošle nedelje, usvojila Strategiju za socijalnu inkluziju Roma i Egipćana i Prateći akcioni plan koji će, kako smatra, rezultirati potpunom integracijom pripadnika te populacije u crnogorsko društvo.
„Ministarstvo za ljudska i manjinska prava podržava realizaciju ovog i sličnih projekata koji će doprinijeti efikasnom formulisanju i primjeni starteških smjernica za poboljšanje pristupa obrazovanju Roma i Egipćana“, zaključio je Ljuljanović.
Stručna saradnica u Pedagoškom centru Crne Gore (PCCG), Vanja Rakočević, kazala je da će ta ustanova podsticati i promovisati socijalnu inkluziju RAE zajednice na svim nivoima obrazovanja a primarno u cilju smanjenja diskriminacije učenika.
Ona je najavila da će PCCG organizovati radionice za roditelje, a sa Kosovskim obrazovnim centrom realizovati treninge za nastvnike, vršnačke radionice za učenike u školama koje se nalaze u pograničnom regionu i kreirati vodič za roditelje romske i egipćanske djece.
„Sigurni smo da će skup znanja i iskustava Pedagoškog centra iz ove oblasti biti koristan i doprinijeti uspješnosti projekta i poboljšanju obrazovanja na našem prostoru“, rekla je Rakočević.
( Mina )