Ivanović: Projekti u Crnoj Gori primjer uspješne saradnje
Ivanović se sastao sa šefom SB za Crnu Goru i Bosnu i Hercegovinu (BiH), Tatianom Proskuryakovom, kojoj se zahvalio na podršci u okviru projekata MIDAS i IPARD-like i saopštio da je uvjeren da će pozitivno iskustvo biti nastavljeno i tokom sprovođenja projekta IPARD-like 2
Uspješna dosadašnja saradnja Svjetske banke i Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja na projektima podrške razvoju crnogorske poljoprivrede je dobra osnova za nastavak aktivnosti i jačanje partnerstva, saopšteno je nakon sastanka resornog ministra, Petra Ivanovića i predstavnika te finansijske institucije.
Ivanović se sastao sa šefom SB za Crnu Goru i Bosnu i Hercegovinu (BiH), Tatianom Proskuryakovom, kojoj se zahvalio na podršci u okviru projekata MIDAS i IPARD-like i saopštio da je uvjeren da će pozitivno iskustvo biti nastavljeno i tokom sprovođenja projekta IPARD-like 2.
„Želim da zahvalim svim predstavnicima SB koji su radili u Crnoj Gori i vama lično na strpljenju i razumijevanju koje ste iskazali tokom realizacije prethodnih projekata. Jačanje konkuretnosti poljoprivrednih proizvođača je izazov, ali i imperativ za Crnu Goru. Rezultat se ne može postići preko noći, ali upornim radom uspjećemo da dugoročno razvijamo poljoprivrednu proizvodnju“, kazao je Ivanović.
On je, kako je saopšteno iz Ministarstva, podsjetio da su dosadašnji projekti podrške crnogorskoj poljoprivredi u dijelu podrške investicijama proizvođača išli u pravcu jačanja primarne proizvodnje, dok se posljednji javni poziv za realizaciju projekta IPARD-like 2 prvi put fokusira na preradu.
„Ovo nije običan projekat. Za nas predstavlja još jedan izazov jer počinjemo podršku investicijama u preradu poljoprivrednih proizvoda. Bazične pretpostavke su stvorene kroz jačanje primarne proizvodnje i sazrelo je vrijeme da se usmjerimo na preradu“, rekao je Ivanović.
Sagovornici su, kako je saopšteno, razgovarali i o mogućnostima buduće saradnje Crne Gore i SB koja bi išla u pravcu otvaranja novih radnih mjesta u oblasti poljoprivrede.
„Stvaranje prilika za nova radna mjesta je odraz naše dugogodišnje posvećenosti. Ne pripadamo ljudima koji traže rješenja u socijalnoj sferi na način da ljudi prestanu da rade i dobiju neku vrstu naknade, već tražimo rješenja koja idu u pravcu kreiranja prilika da se radi i stvara više“, naveo je Ivanović.
Osim podrške realizovane kroz javne pozive namijenjene poljoprivrednim proizvođačima, SB u Crnoj Gori podržala je i druge segmente važne za razvoj poljoprivrede, kao što su jačanje laboratorija, edukacija i izgradnja prvog graničnog prelaza za kontrolu hrane prema standardima EU u Luci Bar.
Proskuryakova je takođe kazala da je dosadašnja saradnja bila vrlo uspješna i da su poljoprivredni proizvođači već osjetili benefite.
Ona je, govoreći o trenutnom projektu IPARD-like 2, rekla da on ima za cilj da se pripreme poljoprivredni proizvođači za ulazak na evropsko tržište, posebno u dijelu ispunjavanja zahtjevnih uslova bezbjednosti hrane.
„U cjelokupnom programu bitno je, ne samo da se pruži podrška poljoprivrednim proizvođačima, već i da sjutra kada budu imali priliku da uđu na evropsko tržište budu konkuretni, da realizuju investicije i otvaraju nova radna mjesta. Stoga, želim da ohrabrim sve poljoprivredne proizvođače u Crnoj Gori da se uključe u ovaj projekat i da apliciraju“, rekla je Proskuryakova.
Ona je dodala i da je način sprovođenja projekata u Crnoj Gori primjer koji se s ponosom može predstaviti u drugim zemljama.
„Naša saradnja u Crnoj Gori je bila toliko uspješna da bi željela to iskustvo da prenesemo i drugim zemljama. Priliku za to imaćemo u maju na prezentaciji koju organizujemo u BiH, gdje je cilj da iskustvo i znanje Crne Gore prenesemo i inspirišemo i poljoprivredne proizvođače u toj zemlji“, zaključila je Proskuryakova.
( Mina bussines )