Medenica: Kriminalne grupe i pojedinci su u zabludi ako vjeruju da su jači od države

Govoreći na konferenciji za medije o godišnjem izvještaj o radu, Predsjednik Apelacionog suda Crne Gore Mušika Dujović naveo je da je taj sud u 2015. godini, riješio 99,08 odsto, a da je neriješenih predmeta ostalo manje od procenta

231 pregleda32 komentar(a)
Vesna Medenica, Foto: Savo Prelević
24.03.2016. 19:11h

U zabludi su kriminalne grupe i pojedinci, koji hoće da se pokažu da su jači od države, ocijenila je predsjednica Vrhovnog suda Crne Gore Vesna Medenica, na konferenciji za medije na kojoj je predstavljen izvještaj o radu Apelacionog suda Crne Gore za proteklu godinu.

Na pitanje "Vijesti", da li smatra da su incidenti, kada je naoružana kriminalna grupa došla ispred zgrade Višeg suda u Podgorici, a juče se dogodio fizički napad u sudnici na okrivljenog, da neko želi da naruši ugled suda, bezbjednost sudija i stranaka.

"Ne mislim da su to njihovi porivi. To je njihovo međusobno razračunavanje. Oni hoće da pokažu i dokažu da su jači od države i da oni treba da ti koji će rukovoditi nekim društvenim procesima. Mi smo tu da ih osporimo, odnosno da im pokažemo da su u zabludi“, jasna je bila poruka Medenice.

Govoreći na konferenciji za medije o godišnjem izvještaj o radu, Predsjednik Apelacionog suda Crne Gore Mušika Dujović naveo je da je taj sud u 2015. godini, riješio 99,08 odsto, a da je neriješenih predmeta ostalo manje od procenta.

"Apelacioni sud u 2015. godini imao je u radu ukupno 1738 predmeta i od tog broja riješio 1722, do 31. 12. 2015. Godine. Ostalo je nezavršeno samo 16 predmeta. I u pogledu kvaliteta u 2015. godini ostvaren je do sada najbolji rezultat. Od ukupno 163 odluke ovog suda, koje su bile predmet ispitivanja po redovnim ili vanrednim pravnim ljekovima od strane Vrhovnog suda, potvrđeno je 129 ili 79,14%. U predmetima organizovanog kriminala i korupcije, ukupno je po žalbi riješeno 14 predmeta od čega je 13 potvrđeno, a 1 predmet djelimično potvrđen-preinačen. To znači da u ovoj oblasti nije bilo ukinutih odluka”, naglasio je Dujović.

Dodao je da je krajnji rok 15. april za donošenje odluke u predmetu okrivljenog Damira Mandića, koji je prvostepenom presudom podgoričkog Višeg suda, osuđen na jedinstvenu kaznu od 19 godina zatvora zbog saizvršilaštva u ubistvu urednika “Dana” Duška Jovanovića, pokušaja ubistva njegovog tjelohranitelja Milorada Mirovića i otmice Miodraga Nikolića.

Dujović je rekao da će do tog datuma spisi predmeta biti vraćeni Višem sudu u Podgorici. Početkom marta u Apelacionom sudu je održana sjednica vijeća na kojoj se raspravljalo po žalbama odbrane na osuđujuću presudu. Predsjednica Vrhovnog suda je istakla da nema suda u okruženju sa boljim rezultatima rada, nego što je to Apelacioni sud.

"Šta reći nakon ovakvih sjajnih rezultata rada, a što je potvrđeno kontrolom od sudija Vrhovnog suda, pojedinačno svakog sudije Apelacionog suda. Ovaj sud je od izuzetnog značaja u hijerarhiji sudske vlasti i zbog važnosti njegovih odluka, što su shvatile i sudije i zbog toga su sudijsku godinu završile kvalitetno i uspješno. Apelacioni sud je najbolji sud u Crnoj Gori, čak je bolji i od Vrhovnog suda“, nije krila zadovoljstvo Medenica sa radom suda na čije je čelu predsjednik Mušika Dujović.

Dodala je da su preduzete određene radnje da se u okviru kapitalnog budžeta, koje će dati bolju bezbjednost sudskim zgradama između ostalog i ovoj zgradi.

"Jedan od tih vidova jeste i panoramski lift čija je izgradnja u toku, gdje ćemo zaštititi sudije, tako da se neće hodnicima sretati sa optuženima i njihovom rodbinom hodnikom. Poslali smo upravi za imovinu zahtjev za video nadzorom ne samo ovog dijela sudnica nego uopšte čitave zgrade, s obzirom da ovaj prednji dio iz Njegoševe ulice nije pokriven kamerama. Vidimo da su prije nekoliko dana došla određena kriminalna grupa koja je htjela da se obračunava upravo ovdje nadomak suda, tako da očekujem da se i taj prostor video nadzorom pokrije. To nisu neka značajnija sredstva, a mnogo je značajnije to što treba da garantujemo sigurnost svima i novinarima i osoblju suda, strankama, a konačno i da štitimo sebe“, kazala je Medenica.