Mještani Krtola revoltirani, prijete i blokadom Jadranske magistrale

Uzimaju nam hljeb iz usta i pretvaraju nas u socijalne slučajeve, kaže predsjednik MZ Krtoli Ivan Starčević

207 pregleda28 komentar(a)
Plavi Horizonti, Foto: Realmonte.net
21.03.2016. 19:32h

Mještani Krtola zahtijevaju pokretanje ocjene ustavnosti i zakonitosti ugovora o zakupu morskog dobra u uvali Pržna - Plavi horizonti i hitno obezbjeđivanje pouzdanog snabdijevanja vodom cijelog tog područja.

Zahtjevi su preksinoć formulisani na zboru građana te tivatske mjesne zajednice.

Mještani su upozorili nadležne da može doći do blokade Jadranske magistrale, ako zahtjevi ne budu usvojeni.

Morsko dobro i “Qatari Diar” potpisali su u aprilu 2013. ugovor o zakupu na period od 30 godina, po kojem kompanija može zabraniti pristup svakom na minimum 70 odsto plaže, osim gostiju svog budućeg turističkog rizorta.

To je za mještane Krtola, od kojih, kako tvrde, četiri petine živi od turizma, neprihvatljivo.

“Jer nam uzima hljeb iz usta i pretvara nas u socijalne slučajeve. Ovakvim potezima Vlade, Krtoli se svode na Njeguše - možemo da gledamo more, ali ne i da mu pristupimo“, kazao je predsjednik MZ Krtoli Ivan Starčević u prepunoj sali Doma kulture u Radovićima.

Prema ugovoru sa Morskim dobrom, samo gosti kompleksa kompanije “Qatari Diar” moći će sljedećih 30 godina da koriste 70 odsto plaže Plavi horizonti

On je ocijenio da je gradonačelnik Tivta Ivan Novosel (DPS) do sada ignorisao sva obraćanja MZ da se pokuša riješiti problem.

Sekretarka za ubranizam i zaštitu životne sredine Tanja Jelić kazala je da lokalna uprava nema ingerencije nad gazdovanjem obalom, već je to nadležnost Morskog dobra.

Ona je istakla da Qatari Diar nikako ne može zauzeti cijelu plažu, što mu ugovor sa Morskim dobrom, po mišljenju mještana, indirektno omogućava.

Starčević je naglasio da će MZ i nevladina organizacija Matica Boke pokrenuti postupak izmjene zakona o morskom dobru, kako ne bi bilo “dozvoljeno da se i milimetar prirodnog i opšteg bogatstva Crne Gore - morske obale zatvori za slobodan pristup svih građana“.

Takva nastojanja mještana podržali su svi prisutni predstavnici opozicionih partija.

“Hrvatska ima preko 2.000 kilometara obale i tamo nema ni milimetra zabranjenog za pristup javnosti, a mi od ovih naših nepunih 300 kilometara na svakom ćošku pravimo privatne zabrane za takozvane strateške investitore“, istakao je Starčević

Siniša Kusovac (DPS) je kazao da “niko stanovništvu Krtola ne može zabraniti pristup plaži i taj režim treba definisati sa Morskim dobrom i zakupcem.

“Ugovor Qatari Diara i Morskog dobra ima puno nezakonitih i neustavnih elemenata i treba ga proglasiti ništavnim. Niko neće vaša prava odbraniti osim vas samih i ako pustite da im prođe ovo, ostaćete ne bez plaže, nego sjutra i bez sopstvenih kuća“, upozorio je Mirko Kovačević iz Tivatske akcije.

Zaključeno je da se pokrene postipak poništenja ugovora o zakupu morskog dobra u uvali Pržna, te da u roku od 15 dana Opština Tivat inicira sastanak predstavnika MZ, lokalne uprave, Morskog dobra i Vlade na kome bi se riješio problem sa ograničavanjem pristupa plaži.

Od Opštine se traži da reafirmiše status Pržna kao zaštićenog spomenika prirode, koje ona uživa još od 1968. U protivnom, mještani su istakli da će pribjeći i radikalnim metodama koje uključuju blokiranje pristupa uvali, ali i saobraćaja na Jadranskoj magistrali.

Traže garanciju da će imati vode

Krtoljani su zatražili da im Opština garantuje da će ovog ljeta “imati kontinuirano i blagovremeno snabdijevanja slatkom vodom“, jer je postojeći cjevovod, napravljen prije samo pet godina, toliko nekvalitetan da je na njemu do sada čak 52 puta intervenisano.

Zatraženo je i da Vlada oduzme budvanskom “Hidromontu“ koncesiju nad nekoliko neiskorišćenih izvorišta u Gornjem Grblju i povjeri ih tivatskom Vodovodu. To je, kako su istakli, neophodno da bi Krtoli sa tih izvorišta dobili vodu, ako bi bilo problema na cjevovodu. Prihvaćena je i inicijativa Sava Klakora (Nova) da SO Tivat donese odluku o smanjenju cijena vode za područje Krtola.