U Crnoj Gori obezbjeđuje se korektna zaštita LGBT osoba
Knjiga je pripremljena i štampana uz podršku Ambasade Kraljevine Holandije u sklopu projekta "Izgradnja mostova - tužilačka i policijska praksa"
Vrhovno državno tužilaštvo Crne Gore i nevladina organizacija (NVO) "LGBT Forum Progres" zajednički su publikovali knjigu "Krivičnopravna zaštita LGBT osoba: Uloga i postupanje tužilaštva".
Analiza rada i postupanja državnih tužilaca u konkretnim, izabranim slučajevima, je u funkciji povjerenja u državne organe za gonjenje izvršilaca krivičnih djela. To je ključno za njihovu efikasnost i koncept vladavine prava.
Knjiga je pripremljena i štampana uz podršku Ambasade Kraljevine Holandije u sklopu projekta "Izgradnja mostova - tužilačka i policijska praksa".
Zajednički predgovor potpisuju Ivica Stanković, Vrhovni državni tužilac i Stevan Milivojević, izvršni direktor NVO "LGBT Forum Progres" u kojem je istaknut značaj jačanja vladavine prava, dostupnost i posvećenost državnotužilačke organizacije izvršavanju Ustavom i Zakonom određenih nadležnosti i integracija Crne Gore u Evropsku Uniju.
Zajednička izdavačka edicija Vrhovnog državnog tužilaštva i LGBT zajednice, u sklopu biblioteke "Unapređenje pravosudnog sistema", doprinosi boljoj zaštiti ljudskih prava ali i kvalitetnijoj krivičnopravnoj zaštiti LGBT osoba. Ranije je slična saradnja, kroz podršku Ambasade Sjedinjenih Američkih Država, uspostavljena sa Vrhovnom sudom Crne Gore.
"Cijenimo značajnim iskorakom, i napretkom, što knjigu (analizu) ove vrste zajednički publikuju, u sklopu uspostavljene saradnje, Vrhovno državno tužilaštvo Crne Gore i LGBT zajednica. Ova i ostale knjige iz edicije "Unapređenje pravosudnog sistema" potvrđuju da je uspostavljena kvalitetna saradnja između civilnog društva, grupa koje se suočavaju sa ozbiljnim izazovima u društvenom prihvatanju i crnogorskog pravosuđa. To je i potvrda pune profesionalne otvorenosti državnotužilačke organizacije", navodi se u saopštenju LGBT Foruma Progres.
Autori knjige su Milica Saveljić, Marijana Laković Drašković i Aleksandar Zeković.
U knjizi je predstavljen i analiziran 21 slučaj. Svaki slučaj, predstavljen u analizi, prati kratki opis događaja, opis svih radnji koje su preduzete od strane državnotužilačke i policijske organizacije, uz komentar i zaključak svih radnji koje je preduzelo tužilaštvo. Takođe, sa analizom svakog konkretnog slučaja su upoznati, prije publikovanja, u Vrhovnom državnom tužilaštvu i državnom tužilaštvu koje je radilo na tom slučaju. Pružena je i mogućnost za isticanje prigovora, primjedbe ili osvrta na izdate ocjene.
Knjiga je podijeljena u nekoliko sekcija. Prvo poglavlje daje pregled ustavnih i zakonskih rješenja krivično pravne zaštite kao i pregled krivičnih djela koje se najčešće čine na štetu LGBT osoba. U drugoj sekciji konkretizovani su predlozi za unapređenje ustavne i krivičnopravne zaštite LGBT osoba. Treće poglavlje, koje je i noseće, predstavlja analizu konkretnih predmeta po kojima je postupalo državno tužilaštvo ali i policija. U Četvrtoj sekciji su predstavljeni zaključci autorskog tima a izdate su i preporuke prema Skupštini Crne Gore, Vrhovnom državnom tužilaštvu Crne Gore, Vladi Crne Gore, Ministarstvu unutrašnjih poslova i Upravi policije.
Autori analize iznijeli su generalnu ocjenu da se u Crnoj Gori, kroz rad policijske a posebno državnotužilačke organizacije, obezbjeđuje solidna, zadovoljavajuća i korektna, krivičnopravna zaštita LGBT osoba uz važnu napomenu da se ključni napredak u radu državnih tužilaca u pogledu gonjenja izvršilaca krivičnih djela na štetu LGBT osoba odigrao u 2015. godini.
Knjig je dostupna OVDJE.
( Vijesti online )