bbbb
bbb
Svi migranti koji ubuduće iz Turske dođu na grčka ostrva biće vraćeni na tursku teritoriju, a Evropska unija je spremna da prihvati 72.000 sirijskih izbjeglica iz Turske, pod uslovom da vlasti u Ankari prihvate nazad migrante koji su nezakonito iz Turske stigli u EU.
To se navodi u nacrtu sporazuma koji vodji EU sjutra u Briselu treba da postigu s turskim premijerom Ahmetom Davutogluom s ključnim ciljem da se potpuno obustavi priliv ilegalnih imigranata i spriječe mreže organizovanog kriminala koje krijumčare migrante iz Turske u EU.
U dokumentu koji je procurio u evropske medije podvlači se rešenost EU i Turske da "vrate u Tursku sve migrante koji ubuduće dođu na grčka ostrva", što znači da će se to odnositi i na izbeglice iz rata u Siriji koji su dosad mogli da traže azil čim stupe na tle EU.
Dosad je to učinilo pola miliona imigranata koji su u ogromnoj većini preko Grčke dospeli na teritoriju Unije.
Ključno načelo je da će za svakog migranta čiji povratak iz Evrope prihvate turske vlasti, EU odobriti azil i ulazak u Evropu jednom sirijskom izbeglici iz Turske.
Sve izbeglice iz rata i političkih, verskih ili drugih progona iz Sirije će ubuduće neposredno u Turskoj morati da podnose zahteve za moguće dobijanje azila u Evropi, što podrazumeva da svi zahtevi ne moraju biti prihvaćeni.
Francuski list Figaro, koji je dobio kopiju nacrta sporazuma EU-Turska, navodi da će "kad je reč o legalnom doseljavanju, prednost biti data imigrantima koji nisu prethodno pokušali da se ilegalno dokopaju Evrope".
Zvaničnici u Savetu ministara EU su ocenili da su Figaro i još neki mediji izgleda imali uvida u verodostojan nacrt nagodbe s Ankarom i predočili su da je, u svakom slučaju, cilj da se, pošto je činjenički ionako zatvoren "zapadnobalkanski put ", potpuno zaustavi nezakoniti priliv imigranata u EU i "oduzmu mušterije krijumčarima migranata", kako je to danas izjavio i predsednik Evropske komisije Žan-Klod Junker.
U institucijama EU i najviše Nemačkoj, glavnom zagovorniku sporazuma s Turskom, s opreznim optimizmom se gleda na izglede da turski premijer Davutoglu prihvati sporazum, iako je on upozorio da "Ankara ima svoje crvene linije".
Većina medija, neki vladajući političari u EU i poslanici Evropskog parlamenta su ponovo izrazili oštre kritike na "popuštanje pred ucenom Ankare" i kažu da se ne sme popustiti kad su u pitanju osnovna pravila i vrednosti Evrope.
Kritike su pretežno upućene na žmurenje pred sve autoritarnijim "islamo-konzervativnim režimom" turskog predsednika Redžepa Tajipa Erdogana i sve bezobzirnijim kršenjem demokratskih sloboda i pravim unutrašnjim ratom protiv kurdske manjine.
Figaro u osvrtu ocenjuje da su čelnici Evropske komisije, Saveta ministara i Nemačka i još neke članice Unije "odabrali realpolitičko opredeljenje da se zaustavi navala migranata, a mogli su da biraju jedino izmedju samoubilačkog komadanja Evrope i privremenog stavljanja na stranu prava na azil… uključujući sirijske izbeglice".
Američki list Politiko u evropskom izdanju, slično drugim medijima, primećuje da EU u nacrtu sporazuma Ankari takodje postavlja "sopstvene crvene linije " i kaže da nema "blanko čeka" za očekivanje Turske da će automatski, posle prve tri milijarde evra koliko je EU već spremila da odobri za zbrinjavanje sirijskih izbeglica, isto toliku svotu dodeliti vlastima u Ankari.
Isto tako se u nacrtu sporazuma jasno kaže da vlasti u Ankari moraju ispuniti sve nužne uslove za otvaranje novih poglavlja u pregovorima o članstvu s EU, kao i za odobravanje režima bez viza za turske gradjane koji žele da putuju u Uniju.
I sama rodonačelnica nagodbe s turskim predsednikom Erdoganom, nemačka kancelarka Angela Merkel je izjavila da sporazum neće biti postignut "po svaku cenu".
( Vijesti onlajn )