Kazne za one što su ostavili ledine

“Ukoliko poreski obveznici nijesu u situaciji da izmire cjelokupan dug, pozivam ih da dođu da napravimo dogovor o ratama”...

102 pregleda0 komentar(a)
Kolašin, Foto: Čitalac reporter
16.03.2016. 17:13h

Predlogom izmjena i dopuna Odluke o porezima na nepokretnosti predviđeno je značajno povećanje poreskih stopa, prije svega, na zemljište koje godinama stoji neprivedeno namjeni.

To su, kako je objasnio sekretar za finansije Goran Rakočević, velike površine na kojima je predviđena gradnja objekata namijenjenih za privredne djelatnosti ili dalju prodaju.

„To je zemljište, koje je trebalo da bude nosilac privrednog razvoja. Kako se na njemu 10 i više godina ništa nije gradilo i velike površine ostale su neiskorišćene, ruže grad i nikome ne koriste, ono će od sada biti oporezivano po stopi od tri odsto od tržišne vrijednosti. To je veliko uvećanje u odnosu na dosadašnje poreske stope”, rekao je Rakočević.

On je rekao da izmjene odluke zapravo predstavljaju prilogađavanje zakonu o porezima, koji je stupio na snagu 1. januara.

Tako će sada najniža poreska stopa za zemljište biti 0,25, umjesto dosadašnjih 0,10 odsto.

Novine su i što će većim porezima biti „sankcionisani“ oni koji su gradili „divlje“.

“Svakako da onaj ko nema dozvolu i ko je gradio na divlje treba da plaća veći porez na nepokretnosti, nego onaj ko je ispoštovao procedure, uplaćivao obaveze za komunalije i gradio u skladu sa planskom dokumentacijom”, rekao je sekretar za finansije.

Prema njegovim riječima, manje po osnovu poreza na nepokretnosti od sada će plaćati vlasnici nepokretnosti u takozvanoj - trećoj zoni.

Objašnjava da se to odnosi na zemljište koje je u najnepristupačnijim djelovima opštine i čiji su vlasnici, uglavnom, najslabije platežne moći.

Iz kolašinske lokalne uprave kažu da im se, po osnovu poreze na nepokretnosti, i dalje duguju milonski iznosi.

Značajan dio tih dugovanja teže je ili nemoguće naplatiti, a Rakočević je konstatovao da je to najvažniji prihod opštinske kase.

“Ukoliko poreski obveznici nijesu u situaciji da izmire cjelokupan dug, pozivam ih da dođu da napravimo dogovor kako bi se taj dug platio u ratama ili na način koji njima odgovara”.