Velika konkurencija među proizvođačima hrane: Problem i nerealno niske cijene

“Cijene analiza za uvoz sirovine su veće nego u regionu”

58 pregleda4 komentar(a)
prodavnica, Foto: Boris Pejović
15.03.2016. 19:31h

Spora naplata potraživanja, neadekvatna finansijska podrška banaka i velika konkurencija uvoznih proizvoda, problemi su sa kojima se suočavaju crnogorski proizvođači hrane.

Privrednici Suad Višnjić - Višnjić commerce, Branko Pejović - Zrnožit i Nedeljko Čović - Bonesa su na sjednici Odbora udruženja poljoprivrede i prehrambene industrije Privredne komore ukazali i na visoke cijene analiza za uvoz sirovine koje su veće nego u regionu, što poskupljuje poslovanje.

Predstavnica Centra za ekotoksikološka istraživanja Danijela Šuković, saopštila je da cijene odražavaju troškove analiza.

“Uvažavajući potrebe privrede za čestim kontrolama, od marta CETI primjenjuje novi cjenovnik kojim su cijene niže 50 odsto”, saopštila je Šuković i pozvala sve zainteresovane subjekte da sa njima potpišu pojedinačne ugovore.

Ivan Mijušković je, kako je saopšteno iz PKCG, ukazao na problem plasmana proizvoda po izuzetno niskim cijenama, što predstavlja damping ili nerealno niske cijene (sa negativnim maržama) radi pridobijanja potrošača.

Potpredsjednica PKCG Ljiljana Filipović, komentarišući predloge privrednika kazala je, između ostalog, da nigdje u svijetu ne postoji zakon o antidampingu. U okviru Zakona o spoljnoj trgovini definisane su zaštitne mjere i postupci koji prethode njihovom uvođenju. Ona je rekla da najmanje 50 odsto proizvođača treba da podnese zahtjev nadležnom ministarstvu, kako bi, nakon ispitivanja, zaštitne mjere mogle biti uvedene. Komentarišući niske cijene pojedinih artikala, ona je rekla da su saznanja da nema zloupotreba dominantnog položaja, već se radi o pridobijanju potrošača.