Bokeljske opštine i Budva zajedno rješavaju odlaganje zelenog otpada
Ugovor o realizaciji projekta potpisan je u decembru 2013. Godine, a ukupna vrijednost projekta je 443.000 eura, od čega je učešće Delegacije Evropske unije 71 osto, Ministarstva finansija 18, a komunalnih preduzeća četiri opštine 11 odsto
Opštine Herceg Novi, Kotor, Tivat i Budva uskoro će zeleni otpad odlagati u kompostanu, koja će biti organizovana u Kavču kod Kotora.
Projekat "Uspostavljanje kompostiranja i selektivnog odlaganja otpada", predstavljen je danas u Herceg Novom.
Ugovor o realizaciji projekta potpisan je u decembru 2013. Godine, a ukupna vrijednost projekta je 443.000 eura, od čega je učešće Delegacije Evropske unije 71 osto, Ministarstva finansija 18, a komunalnih preduzeća četiri opštine 11 odsto.
"Postrojenje za kompostiranje, koje se nalazi na imanju Javnog komunalnog preduzeća Kotor u Kavču, ima 600 kvadrata. Vrijednost opreme za kompostiranje i primarnu selekciju iznosi 219 hiljada eura", kazala je projekt menadžer kotorskog Komunalno stambenog preduzeća, Jelena Radulović.
Ona je istakla da su izrađeni i akcioni planovi saradnje četiri kumunalna preduzeća do 2020. godine, kako bi ona bila nastavljena i nakon formalnog završetka projekta.
Direktor Komunalno stambenog preduzeća Herceg Novi, Branislav Božović, kazao je da se svakog dana na teritoriji opštineHerceg Novi skupi oko pet tona zelenog otpada.
"U proteklih pola godine, potrošili smo 17 hiljada eura da bi se sa privremene zeleni otpad odnio na trajnu deponiju, a ta sredstva su više od 50 odsto vrijednosti bio drobilice. Zato smo, u cilju racionalnijeg poslovanja, počeli proceduru nabavke bio drobilice, bez koje bi transport zelenog otpada do kompostane bio neracionalan. Time ćemo količinu zelenog otpada smanjiti na četvrtinu, što će do Kavča moći da preveze jedan kamion", pojasnio je Božović.
Direktor Komunalnog predzeća iz Tivta, Tonko Lukšić, ističe da su benefiti, između ostalih, u smanjenju potrošnje goriva i amortizacije vozila, a Magdalena Ivančević iz budvanskog Komunalnog preduzeća navodi da će raditi na edukaciji i informisanosti građana o značaju i benefitima odlaganja zelenog otpada.
Žarko Radulović, iz NVO "Eko centar Delfin", objasnio je da će se zeleni otpad iz četiri opštine tretirati na održiv način, a kao proizvod dobijaće kompost, čime će biti smanjeni troškovi održavanja javnih površina.
Projekat kompostane je uvršten u plan upravljanja zelenim otpadom do 2020. godine. Biće to prva kompostana u Crnoj Gori, a planirano je da se projektu u narednom periodu pridruže i opštine Bar i Ulcinj.
( Slavica Kosić )