Kreirana veb platforma za prijavu korupcije na fakultetima
"Za godinu dana u medijima su bile 374 objave o korupciji u visokoškolstvu, odnosno 31 objava mjesečno. Od decembra 2014. do decembra 2015. najčešće je govoreno o kupovini diploma, ili ocjena i plagijatima", kazala je Jelena Jovanović iz Arhimeda
Protekle godine u medijima su objavljene 374 informacije o mogućoj korupciji na fakultetima.
To je pokazalo istraživanje u projektu ''Korupcija u visokoškolskom obrazovanju'', koji je sprovela agencija Arhimed za potrebe Studentskog radija Krš.
Osim analize medija, u sklopu projekta kreirana je i veb platforma za prijavu korupcije na fakultetima, a tokom naredna četiri mjeseca ovo će biti i glavna tema na studentskom radiju.
Rezultati istraživanja pokazuju da je od decembra 2014. do decembra 2015. godine u većini štampanih i elektronskih medija bilo nekoliko stotina objava na temu Korupcija u visokoškolskom obrazovanju.
Praćeni su mediji Vijesti, Dan, Dnevne novine, Pobjeda, večernje informativne emisije RTCG1, TV Vijesti, Pink, Atlas televizije.
Istraživanje je obuhvatilo period od 1. decembra 2014. do 30. novembra 2015. godine.
"Za godinu dana, 374 objave o korupciji u visokoškolstvu, odnosno 31 objava mjesečno. Od decembra 2014. do decembra 2015. najčešće govoreno o kupovini diploma, ili ocjena i plagijatima", kazala je Jelena Jovanović iz Arhimeda.
Ova analiza urađena je u okviru projekta ''Korupcija u visokoškolskom obrazovanju'', koji sprovodi NVO Safra, odnosno Studentski Radio Krš. Od petka će korupciju na fakultetima studenti moći da prijavljuju preko njihove onlajn platforme.
"Ono što Radio Krš radi paralelno jeste da priprema emisije različitog sadržaja koje se bave različitim temama i pokušava da adresira taj problem korupcije i da se nadamo da nakon četiri mjeseca emitovanja tog programa ćemo imati neke rezultate", kazale je Iva Malešević iz Studentskog radija Krš.
Iako su svjesni da studenti nijesu baš spremni da jasno i glasno govore o korupciji na fakultetima, očekuju da ipak prijavljuju takve slučajeve. Tim prije što je prijava preko platforme anonimna.
"Svi mi pričamo o nekoj korupciji, svi mi znamo nešto o tome, ali postoji neka vrsta straha, šta ako se izgovori", rekla je Milica Petrićević iz Studentskog radija Krš.
Uprkos tome što postoji bojazan da će se platforma zloupotrebljavati, svaku prijavu tretiraće jednako, jer je cilj da one postanu vidljive.
"Nećemo se baviti tim dijelom da li je istinita ili ne, zna se ko je nadležan za te stvari, mi ćemo pokušati da napravimo jedan korak više. Dobićemo to nešto, proslijedićemo ga, nadamo se da će taj neko proslijediti to dalje, da će se baviti istinitošću prijave", dodala je Petričević.
Projekat Radija Krš finansirala je američka ambasada u Podgorici.
( TV Vijesti )