Upoznajte nevjerovatnu djecu koja vide potpuno jasno pod vodom
Naučnici vjeruju da ova vještina nije genetska osobina, već nešto što se može naučiti vježbom, a da to može naučiti svako dijete
Djeca koju nazivaju "Morski Cigani" iz jugoistočne Azije imaju nevjerovatnu sposobnost da vide jasno pod vodom na dubini do 23 metra.
Izgleda da su u stanju da, poput delfina, ispod talasa uoče male predmete, poput školjki i to bez većih problema.
Naučnici vjeruju da ova vještina nije genetska osobina, već nešto što se može naučiti vježbom, a da to može naučiti svako dijete.
Godine 1999, Ana Žislen sa Univerziteta Lund, u Švedskoj, odlučila je da testira da li su jedinstvene karakteristike Moken plemena genetske.
Prema detaljnom izveštaju na BBC-ju, ona se nedavno vratila u isto pleme i otkrila da su mala djeca koju je proučavala, a koja su sada u kasnim tinejdžerskim godinama i dalje sposobna da vide pod vodom.
Međutim, ona vjeruje da su odrasli tu sposobnost izgubili, jer mnogima nije bilo potrebno da rone u potrazi za hranom.
Kako bi otkrila na koji način „Morski Ciganii“ mogu da uoče tako male objekte pod vodom, Žislen je poredila vid djece iz Mokena sa vidom evropske djece koja su bila na odmoru u jugoistočnoj Aziji.
Njen tim pitao je djecu između 8 i 13 godina da, dok su pod vodom, pogledaju u rešetke, odnosno crno-bijele pruge različitih širina.
„Od djece je traženo da zarone, a da nam kada izrone kažu u kom su pravcu rešetke bile postavljene“, rekao je prije nekoliko godina Lund Rojtersu. „Ukoliko su uspjeli da tačno odrede jedan obrazac pod vodom, koristili smo finiju rešetku sa tanjim trakama, sve dok dijete ne napravi grešku, što je značilo da on ili ona više ne može da uoči obrazac“.
Istraživači su utvrdili da su Moken djeca pod vodom mogla vidjeti dva puta bolje od njihovih evropskih vršnjaka.
Žislen je rekla da vjeruje da je uglavnom riječ o vježbi, jer Moken djeca puno plivaju i rone.
„Ali, naravno, može se raditi i o genetskim komponentama koje čine da lakše uče ove stvari od evropske djece. Možemo samo nagađati“, dodala je ona.
Istraživači su na obali pregledali oči djece i utvrdili da nije bilo fizičkih razlika između dvije grupe.
Žislen je primjetila da su prilikom ronjenja Moken djeca sužavala svoje zjenice, slično sužavanju otvora na fotoaparatu.
„U optičkim terminima“, objašnjava ona, „kažemo da se fokus poboljšava kada je otvor manji. Tokom ronjenja, zjenice evropske djece su proširene, čime vjerovatno reaguju na mutniju podvodnu svjetlost“, kazala je Žislen.
Prema njenim riječima, čovjek može da suzi svoje zjenice kada žele da se fokusiraju na nešto. Ali, ono što je interesantno u vezi Moken djece, je da se ona prilagođavaju tokom cijelog ronjenja. Iako bi to trebalo da bude naporno, oni su u stanju da to rade bez ikakvog napora.
BBC izvještava da je u neobjavljenom radu, Žislen nedavno testirala istu djecu koja su učestvovala u prethodnom eksperimentu.
Moken djeca, sada tinejdžeri, još uvijek imaju jedinstven vid. Odrasli su, međutim, bili previše stidljivi da se testiraju. Međutim, Žislen sugeriše da su odrasli izgubili tu sposobnost.
„Oko odraslih jednostavno nije sposobno za toliki količinu prilagođavanja“, rekla je BBC-ju.
Danas su se mnogi Mokeni odlučili za nova radna mjesta na kopnu. Uz njihov način života, koji se drastično mijenja nakon cunamija 2004. godine, Žislen ocjenjuje da bi nove generacije mogle biti poslednje koje imaju ovako izuzetan vid.
( Vijesti online )