Petarde: Slavlje sa ozbiljnim posljedicama

Najčešće se povređuju djeca između pet i sedam godina, a adolescenti od četrnaest do osamnaest godina najčešće postaju invalidi

2565 pregleda1 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Shutterstock

Iz godine u godinu, tokom novogodišnjih i božićnih praznika, u Crnoj Gori se bilježi enorman rast povrijeđene djece, ali i odraslih, od petardi i ostalih pirotehničkih sredstava, a ono što posebno brine jeste činjenica da je među povrijeđenima veliki broj onih kojima ostaje trajni invaliditet.

Najčešće se povređuju djeca između pet i sedam godina, a adolescenti od četrnaest do osamnaest godina najčešće postaju invalidi.

Petarde, rakete i druga pirotehnička sredstva za zabavu se i ove godine mogu nabaviti u slobodnoj prodaji, a propisno su obilježila dolazak Nove godine.

Pedijatar dr Marija Lakićević upozorava na povrede koje petarde mogu izazvati i objašnjava zašto su one i bez povreda opasne po naše zdravlje.

Povrede

“Najčešće povrede su opekotine i povrede različitih stepena i veličine, razderotine kože i tkiva, potkožnog tkiva i mišića, a ponekad i prelomi, sa amputacijom djelova ili čvrstih prstiju. Prsti, šake, podlaktice, lice, oči i uši su djelovi tijela koji najčešće stradaju. Ostale povrede mogu nastati od zapaljene odjeće sa najčešće teškim posljedicama- trajnim ožiljcima i invalidnosti različitog stepena, gubitkom funkcije prstiju ili djelova šake, oka, uha i slično. Prilikom upotrebe u zatvorenom prostoru i pri dovoljno nekontrolisanoj blizini eksplozivnom predmetu razvija se dovoljno visok pritisak vazduha da tupom silom djeluje pogubno na strukture oka. Na otvorenom prostoru i pri većim udaljenostima od mjesta eksplozije oko je izloženo sitnim česticama koje će pritisak vazduha sa mjesta eksplozije rasprsnuti pravo u oko. Posljedice mogu biti fatalne za integritet oka. Čak i malo zrno prašine, koje na bilo kom dijelu tijela ne bi izazvalo nikakve posljedice, u unutrašnjosti oka može biti fatalno. Oči najčešće stradaju od opekotina i sitnih čestica petardi i raketa. Čak ima slučajeva gdje su i roditelji žrtve pirotehnike. Stradaju šake, djelovi šaka, prsti, djelovi lica, oči... Liječenja mogu trajati mjesecima i godinama”, objašnjava dr Lakićević.

Najčešće povrede su opekotine

Prva pomoć kod opekotina

“Kako su najčešće povrede opekotine različitih stepena i zahvaćenosti, opečeno mjesto treba hladiti vodom, pod mlazom, u posudi ili omotati mokrim peškirom. Hlađenje usporava i zaustavlja dalje uništavanje tkiva i širenje ozlede na dublja tkiva. Ni u kojem slučaju ne smije se za hlađenje koristiti led. Ozlijeđeno mjesto treba sterilno previti (gazom, čistom ispeglanom maramicom ili kuhinjskom krpom), imobilizovati maramom ili priručnim sredstvom, po potrebi dati analgetik, i obavezno se javiti ljekaru”, upozorava naša sagovornica.

Savjeti roditeljima

Kako biste ovaj put postupili pametnije i izbjegli neželjene posljedice, ne poklanjajte djeci, a ni drugima nešto od čega bi mogli stradati. Uvijek budite primer svom djetetu, jer djeca petarde ne doživljavaju opasnim, ako ih i vi koristite.

Obavezno djecu naučite načinu rukovanja eksplozivnim i pirotehničkim sredstvima i mogućim posljedicama, jer baš njihova pogrešna upotreba često ima za posljedicu ranjavanje. Petarde nisu igračke. Najčešći su uzrok povreda šaka i prstiju, lica i očiju.

Praznici se mogu proslaviti i drugačije - ljepše, ugodnije i bezbjednije

Riječ je o dubokim povredama u kombinaciji s opekotinama koje teško oštećuju funkcionalne djelove šake, nerve, tetive. Oči najčešće stradaju od opekotina i čestica raketa ili petardi. Uvijek je važno preventivno reagovati da bi se izbjegle nesreće, jer prilikom rukovanja oružjem i eksplozivom, najčešće stradaju mlade, neiskusne i nestručne osobe. Prekomjerno konzumiranje alkohola čest je pratilac i uzročnik takvih nesreća.

Budite odgovorni i ne podcjenjujte dječju zainteresovanost za oružje, a ako ga posedujete, čuvajte ga na, za djecu, nedostupnim i zaključanim mjestima. Najbolja preventiva je nekorišćenje pirotehnike i drugih eksplozivnih i ubojitih sredstava, jer praznici se mogu proslaviti i drugačije - ljepše, ugodnije i bezbjednije.

“Mnogi smatraju da su petarde potpuno bezopasne i ne vide nikakvo zlo u ovoj razonodi. Međutim, nije baš tako. Petarde su opasne po zdravlje, jer se u njima, pored drugih hemijskih sastojaka, nalazi i otrovni selen. Nakon eksplozije petardi, u vazduhu se talože otrovni gasovi koje udišemo i koji ostavljaju posljedice na naše zdravlje. Zato svake, pa i ove godine apelujemo na roditelje da ne dozvoljavaju djeci bacanje petardi i drugih eksplozivnih naprava, kao i da narednih dana, pogotovo oko Božića, strogo kontrolišu dječje džepove i torbe”, upozorava dr Lakićević.