Reforma propala jer nijesu zaradili
Naši donosioci odluka su tada vidjeli novu priliku za svoje biznis partnere. Nakon kraha tržišta sve je pokrila tišina, kazao je Bojanić
"Da ne pita starost gdje je bila mladost", bila je poruka koja je sa mnogih bilborda, još prije 10 godina, najavljivala penzionu reformu u Crnoj Gori.
Nezavisni poslanik Mladen Bojanić ocijenio je za "Vijesti" da "od sve te reforme, nakon deset godina, jedino što imamo su Zakon o dobrovoljnim penzionim fondovima, usvojen davne 2006. godine i dva dobrovoljna privatna penziona fonda sa ukupno 2.439 građana-članova".
"Praktično, nemamo ništa. Sa druge strane, državni Fond penzijsko-invalidskog osiguranja (PIO) grca u deficitu. A svašta su nam najavljivali te davne 2006. godine. Naročito nakon povratka iz dalekog Čilea gdje je naša delegacija, naravno o našem trošku, išla da se iz prve ruke upozna sa penzionom reformom čuvenog Zoze Pinjere", istakao je Bojanić.
Naši donosioci odluka su tada, u vremenu ekspanzije tržista kapitala, kako napominje Bojanić, vidjeli novu priliku za njihove biznis partnere.
"Tajanstvena obuka za menadžera penzionih fondova je ubrzo održana, dodijeljene prve licence i - ništa. Tu se stalo, tržište kapitala je krenulo nizbrdo, odustalo se od biznis projekata, i sve je pokrila tišina”, dodao je Bojanić.
Dobrovoljni penzioni fondovi u Crnoj Gori nemaju budućnost i izglede za dalji razvoj ukoliko se, nakon skoro deceniju iščekivanja, ne ozakone poreske olakšice za mjesečne uplate zaposlenima u te privatne fondove ili se ozakone državni podsticaji za ovaj vid dobrovoljne štednje, kao što je to slučaj u drugim zemljama.
Takozvani "treći stub" penzione reforme sve više se klima, a predstavnici izvršne vlasti su moguće olakšice ili budžetske podsticaje nagovijestili tek za narednu 2017. godinu. Do kraja ove godine u Skupštini bi trebalo da se razmatraju izmjene i dopune Zakona o dobrovoljnim penzionim fondovima.
"Čujemo, sada se opet kreće u najavu reforme penzionog sistema. I opet će ista ekipa da nam obećava uspješnu reformu. Naravno, za dosadašnju neuspješnu reformu okriviće zakonsku regulativu. Kao da je pisao neko drugi, kao da je opozicija, a ne vlast donosila i sprovodila zakone. Sličnu praksu smo imali i kod izmjene Zakona o investicionim fondovima. Oni isti koji su pisali zakon, sprovodili i nadgledali njegovu primjenu okrivili su lošu zakonsku regulativu za propast većine investicionih fondova. Važno je sakriti odgovornost, a sve ostalo se brzo zaboravlja", kazao je Bojanić.
( Milorad Milošević )