Šefovi velikih britanskih kompanija protiv Bregzita

Kameron je referendum o članstvu u EU zakazao za 23. jun, pošto je u petak postigao dogovor s liderima EU o nekim reformama i, kako je rekao, "specijalnom statusu" Velike Britanije u EU

0 komentar(a)
EU, Velika Britanija, Foto: Shutterstock
23.02.2016. 11:31h

Šefovi trećine najvećih britanskih kompanija založili su se danas da Velika Britanija ostane u Evropskoj uniji i upozorili na opasnosti po privredu u slučaju da se na referendumu izglasa njen izlazak iz Unije.

U pismu londonskom Tajmsu (The Times), oko 200 biznismena, šefova kompanija koje zapošljavaju više od 1,2 miliona ljudi, upozorilo je da bi izlazak iz Evropske unije mogao da ugrozi privredu, odnosno radna mjesta i investicije u Velikoj Britaniji.

"Poslije pregovora premijera (u Briselu s evropskim liderima), vjerujemo da je Velikoj Britaniji bolje da ostane u reformisanoj Evropskoj uniji. On je obezbijedio privrženost EU smanjivanju tereta propisa, produbljivanje jedinstvenog tržišta i potpisivanje ključnih medjunarodnih trgovinskih sporazuma", navodi se u pismu čije je pisanje organizovao kabinet premijera Dejvida Kamerona.

Među potpisnicama je 36 direktora kompanija sa londonskog berzanskog indeksa FTSE 100, kao što su BT, Marks end Spenser, Barberi, Kingfišer i Vodafon. Pismo su potpisali i direktori aerodroma Hitrou i Getvik.

Dauning strit 10 ocijenio je da pismo šefova velikih kompanija pokazuje zabrinutost za ekonomiju u slučaju Bregzita, dok pristalice izlaska iz EU istilču da dvije trećine najvećih kompanija nije potpisalo pismo, što, prema njihovom tumačenje, pokazuje da biznismeni nisu jedinstveni, kao i da male kompanije znatno povoljnije gledaju na izlazak iz EU.

Kameron je referendum o članstvu u EU zakazao za 23. jun, pošto je u petak postigao dogovor s liderima EU o nekim reformama i, kako je rekao, "specijalnom statusu" Velike Britanije u EU.

BBC navodi da je pismo trebalo da potpiše polovina direktora sa indeksa FTSE 100, koji obuhvata 100 najvećih kompanija sa londonske berze po tržišnoj vrijednosti, ali da Dauning strit nije razočaran zbog trećine potpisnika, uz obrazloženje da je u velikim kompanijama potrebna dugačka procedura za zauzimanje političkog stava.

Evroskeptični tabloid Dejli mejl navodi da je većina najvećih kompanija odbila da potpiše pismo podrške Kameronu. Medju njima su Seinsberi, Tesko, kao i banke Lojds, Rojal benk of Skotland i Barklis. List navodi da su pismo potpisali "multinacionalne korporacije kao što su HSBC, BAE sistems, BT, Rojal dač šel, Rio Tinto i BP".

Vrijednost britanske funte prema dolaru opala je juče pošto je uticajni torijevac i gradonačelnik Londona Boris Džonson odlučio da se pridruži kampanji za izlazak iz EU. Pored pada funte, na kladionicama su povećane kvote za Bregizt. Kvota na ostanak u EU je 2/5, a za izlazak 15/8.