Ne uzimajte antibiotike, ne pomažu!

Simptomi infekcije aktuelnim virusom “svinjskog gripa” gripu slični su simptomima infekcije virusom prehlade, kao i "obične", sezonske gripe. Dobra vijest u cijeloj priči je to što ona nije nužno pogubna za sve inficirane - što većina zaboravlja, te se nepotrebno diže panika

2 komentar(a)
prehlada, grip, Foto: Shutterstock
21.02.2016. 19:37h

Gripa je zarazna bolest koju uzrokuju virusi, a simptomi su svima poznati: povišena tjelesna temperatura, kašalj, drhtavica, glavobolja, bolovi u zglobovima, pretjerani umor i nedostatak apetita.

A trenutne temperature vremenski uslovi čine idealnu podlogu za širenje svih virusa.!

Simptomi infekcije aktuelnim virusom “svinjskog gripa” gripu slični su simptomima infekcije virusom prehlade, kao i "obične", sezonske gripe.

Dobra vijest u cijeloj priči je to što ona nije nužno pogubna za sve inficirane - što većina zaboravlja, te se nepotrebno diže panika.

Virus može biti rizičan za osobe koje imaju snižen imunološki sistem, istoriju hroničnih bolesti kao što su dijabetes ili kardiovaskularne bolesti, jako malu djecu, starije osobe, te trudnice.

U slučaju infekcije virusom, liječenje se obavlja s antiviralnim ljekovima koje propisuje ljekar i ne smiju se uzimati na svoju ruku.

Važno je naglasiti da u ovim slučajevima antibiotici apsolutno ne pomažu, jer se radi o virusnoj, a ne bakterijskoj infekciji.

Kako se zaštititi

  • Zdravstveni radnici ističu da je prevencija infekcije virusom tipa H1N1, baš kao što je slučaj i sa simptomima, veoma slična prevenciji kada je u pitanju virus "obične", sezonske gripe.
  • Ne dodirujte lice prljavim rukama. Ukoliko ste napolju, te niste u mogućnosti da operete ruke, obratite pažnju na to da rukama ne dodirujete lice, posebno područje oko očiju, usta i nosa, jer se na taj način omogućava lakše prenošenje virusa direktno u respiratorni sistem.
  • Perite ruke temeljno. Ovo podrazumijeva redovno pranje ruku, pogotovo nakon boravka u prostorijama u kojima se nalazi više ljudi ili nakon vožnje javnim prevozom. Svakako ne zaboravite i područje ispod noktiju, koje je idealno mjesto za rast i razvoj bakterija i virusa. Sapun sadrži tenzide, elemente koji se nalaze u svim deterdžentima, a uništavaju tanke membrane od masnoće kojom su virusi zaštićeni, te su stoga najbolji i najpraktičniji način zaštite od infekcije.
  • Dezinfikujte. Čistite površine na kojima se bakterije mogu zadržati, kao što su površine u kuhinji ili u kupatilu, kvake, telefonska slušalica, tastature, telefoni igračke.
  • Koristite sredstvo za dezinfekciju ruku. Niste u prilici da operete ruke? Nabavite dezinfekcijsko sredstvo koje sadrži alkohol. Ne samo što je ovo praktično rješenje, nego je i efikasno u borbi protiv širenja infekcije iz razloga što alkohol u dezinfekcijskom sredstvu uništava proteinsku strukturu virusa.
  • Pokrijte nos i usta. Prilikom kijanja ili kašljanja, čestice virusa mogu da lete do udaljenosti od čak jednog metra.

Lična karta gripa

Inkubacija gripe je kratka - iznosi do 3 dana, a početak bolesti nastupa naglo. Počinje izraženim opštim simptomima infektivne bolesti, kao što su povišena tjelesna temperatura (i do 40°C), jaka glavobolja te bolovi u mišićima, zglobovima i kostima. Povišena temperatura je često praćena ubrzanim radom srca, kao i groznicom i prenzojavanjem. Osobe koje obole od gripe osjećaju se onesposobljenima za svakodnevne aktivnosti: klonuli su i nemoćni, nemaju apetit, ponekad osjećaju mučninu, često praćenu povraćanjem i prolivom.

Oboljeli su pospani, smeteni i dezorijentisani. Za razliku od većine drugih respiratornih bolesti, za gripu je specifično da se znaci bolesti disajnog sistema, umjesto na početku, javljaju tek kasnije, a kada se pojave, obično počne da pada i temperatura i oboljeli više nije zarazan.

U uobičajenom toku bolesti, temperatura može da traje i do 7 dana. Respiratorni znaci bolesti uključuju osjećaj suvoće nosa i grla, suvi nadražajni kašalj te se često javlja i konjunktivitis. Sekrecija iz nosa se javlja tek kasnije. Gripa se ne mora kod svih bolesnika javiti u ovako izraženom obliku, jer to zavisi do samog virusa, opšteg stanja organizma. Bolest obično traje 5 do 7 dana, ali osjećaj umora, kao i neki drugi simptomi mogu biti prisutni i 2-3 sedmice nakon objektivnog ozdravljenja.

Ako se ipak razbolite

Obično se preporučuje odmor, povećani unos tečnosti, uzimanje antipiretika (ljekova koji smanjuju povećanu tjelesnu temperaturu i potpomažu u ublažavanju bolova). Budući da se radi o virusnoj infekciji, a da ne postoje virusi koji su osjetljivi na antibiotike, nije potrebno odmah posegnuti za ovom vrstom ljekova.

Najčešće bolesti koje se javljaju kao komplikacije tokom liječenja gripe jesu one koje pogađaju disajne puteve: sinusitis, bronhitis ili pak upala pluća.

Kako liječiti grip?

  • Opredijelite se za vodu, sokove i tople supe da biste spriječili dehidraciju (gubitak vode). Pijte dovoljno da vam urin bude bistar ili blijedo žute boje.
  • Pijte mnogo tečnosti, najbolje u obliku toplog čaja
  • Vitamin C prestaje da bude aktivan na visokim temperaturama, pa nemojte stavljati limun u vrući čaj
  • Odmarajte. Spavajte više kako biste svom imunološkom sistemu pomogli u borbi protiv infekcije.
  • Jedite dosta voća i povrća, što manje termički obrađenog. Ne zaboravite na pileću supu, koja je jedan od najstarijih lejkova protiv svih vrsta griipa i prehlada. Ublažiće simptome i ojačati vaš organizam.
  • Izbjegavajte nepotrebni kontakt s drugim ljudima, kako ih ne biste zarazili. Redovno provjetravajte prostorije u kojima boravite.
  • Djeca mlađa od 15 godina nikako ne bi smjela da uzimaju acetilsalicilnu kiselinu zbog opasnosti od pojave Reyeva sindroma; njima se kao adekvatna zamjena preporučuje paracetamol.

Kako razlikovati gripu od prehlade

Za razliku od prehlade, gripa je redovno praćena povišenom tjelesnom temperaturom (i do 40°C!) u trajanju najmanje 3-4 dana

Gripu prate i glavobolja, bolovi u mišićima i zglobovima te dugotrajni umor i osjećaj slabosti i iscrpljenosti

Dok su glavna obilježja prehlade curenje nosa, kijanje i grlobolja, moguće je preboljeti gripu i bez pojave tih simptoma.