CGO: Nove generacije mladih sve više zainteresovane da uče o ljudskim pravima
Iz CGO smatraju da, i pored unaprijeđenja zakonodavnog okvira, kultura ljudskih prava u Crnoj Gori još nije zaživjela u punom kapacitetu
Nove generacije mladih pokazuju sve veće interesovanje da uče o ljudskim pravima, saopšteno je iz Centra za građansko obrazovanje (CGO) i ocijenjeno da, i pored unaprijeđenja zakonodavnog okvira, kultura ljudskih prava u Crnoj Gori još nije zaživjela u punom kapacitetu.
Polaznici 22. generacije Škole ljudskih prava koju organizuje CGO, uz podršku Kanadske ambasade, a kroz projekat „Različiti ali jednaki", posjetili su danas Upravu policije u okviru praktičnog dijela nastave, dobivši tako mogućnost da se upoznaju sa funkcionisanjem, nadležnostima i djelovanjem Uprave policije, Centra bezbjednosti Podgorice i Pritvorske jedinice.
Polaznicima su na kraju programa diplome za uspješno pohađanje Škole ljudskih prava u prostorijama CGO-a dodijelili ambasador Kanade Filip Pinington i izvršna direktorka CGO-a Daliborka Uljarević.
Pinington je naveo da je zadovoljan što je kanadska Ambasada bila u prilici da podrži vrijednu inicijativu CGO-a, koja je u skladu sa jednim od ključnih strateških prioriteta Kanadskog fonda u oblasti zaštite ljudskih prava, ali i zato što, kako je dodao, prepoznaju i poštuju rad CGO-a kao pouzdanog i vjerodostojnog partnera sa kojim imaju dugu i uspješnu saradnju.
„On je naglasio da se Kanada trudi da podrži civilni sektor širom svijeta u bitnim temama za koje Kanađani vjeruju da su suštinske za unaprijeđenje svijeta u kojem živimo, a u tom kontekstu je i ambiciozni i dobro osmišljeni projekat CGO-a“, saopšteno je iz te nevladine organizacije.
Pinington je rekao da je Ambasada ove godine podržala projekat „Različiti ali jednaki“, zato što su prepoznali važnost doprinosa u efikasnoj primjeni antidiskriminatornih politika u Crnoj Gori.
„Htjeli bismo da pomognemo u osnaživanju politika i praksi u zaštiti ljudskih prava ranjivih grupa, naročito prava LGBT osoba i da podstaknemo mlade da se uključe u stvaranju tolerantnog društva koje poštuje jednakost“, kazao je on.
Uljarević je rekla da je Škola ljudskih prava CGO-a najstariji još trajući program alternativnog obrazovanja za ljudska prava u Crnoj Gori, koji ove godine obilježava 12 godina postojanja.
„Sve nas u CGO-u veoma raduje što nove generacije mladih pokazuju sve veće interesovanje da uče o ljudskim pravima i da se aktivno angažuju u zastupanju svojih, ali i prava onih koji to nijesu u mogućnosti“, kazala je ona.
Uljarević je podsjetila da, i pored značajnih unaprijeđenja zakonodavnog okvira u oblasti ljudskih prava, kultura ljudskih prava u Crnoj Gori još nije zaživjela u punom kapacitetu i ukazala na diskriminaciju ranjivih društvenih grupa.
„Nadam se da ćemo u nastupajućem periodu biti u prilici da ionako ograničene resurse u Crnoj Gori učinkovitije koristimo, a u tom dijelu upravo mladi ljudi predstavljaju važan generator promjena. Teško je koračati ka izgradnji jednakih šansi za sve, ali je taj put vrijedan svih napora jer jedino društvo u kojem se poštuju ljudska prava i slobode garantuje sigurnost i svima nama pojedinačno“, kazala je ona.
Zato je, dodala je Uljarević, svaki napor koji ih približava kulturi ljudskih prava vrijedan.
Školu ljudskih prava, 22. po redu, uspješno je završilo 27 srednjoškolca sa teritorije čitave Crne Gore.
"Prethodne generacije te Škole je završilo više od 600 građana, aktivista političkih partija, nevladinih organizacija, službenika državnih službi sa lokalnog i nacionalnog nivoa, novinara, studenata i drugih koji su pokazali interesovanje da svoje djelovanje vežu za javnu scenu i daju lični doprinos ostvarenju ljudskih i manjinskih prava u Crnoj Gori", kazali su iz CGO-a.
( MINA )