Medvedev: Kerijeve riječi nemaju svrhu, niko nije zainteresovan za novi rat
"Odluka o obustavi borbenih operacija zavisi od toga da li su sve strane spremne da polože oružje i koliko brzo", rekao je Medvedev
Bilo kakva kopnena operacija u Siriji imaće za posljedicu "potpun, dug rat", izjavio je u nedjelju u intervjuu za TV kanal "Euronews" ruski premijer Dmitri Medvedev.
Komentarišući izjavu američkog državnog sekretara Džona Kerija, da bi ukoliko mirovni plan za Siriju doživi neuspjeh, još stranih vojnika ušlo u konflikt, Medvedev je rekao da su to riječi koje "nemaju svrhu".
"On to nije trebalo da kaže iz jednostavnog razloga: ukoliko je sve što želi produžetak rata, on može da izvede kopnene operacije i bilo šta drugo. Ali ne pokušavajte nikog da uplašite", istakao je Medvedev.
"Dozvolite da ponovim da niko nije zainteresovan za novi rat, a kopnene operacije su potpun, dug rat", kazao je Medvedev.
Velike sile dogovorile su se u petak u Minhenu o primirju u kofliktu u Siriji, u kome je najmanje od 2011. godine 250.000 ljudi izgubilo život, naveo je Rojters.
Ruski premijer je izjavio da Rusija insistira na zajedničkom stavu o tome kada treba da stupi na snagu primirje u Siriji, jer će se u protivnom sukob samo pogoršati.
"Odluka o obustavi borbenih operacija zavisi od toga da li su sve strane spremne da polože oružje i koliko brzo", rekao je Medvedev.
Najopasnije je kada jedna grupa prestane da se bori, a druga počne da na tome bazira svoj vojni uspjeh, jer to samo vodi eskalaciji sukoba, ocijenio je Medvedev.
"Iz tog razloga trebalo bi da se donese zajednička odluka kada da se obustavi vojna akcija. To bi trebalo da bude cilj", rekao je Medvedev.
On je naveo da će Rusija djelovati u skladu sa postojećim sporazumima sa sirijskim predsjednikom Bašarom al-Asadom sa jedne strane, a sa druge u skladu sa sporazumimma koje trenutno pokušava da postigne sa ostalim zemljama, uključujući SAD, prenio je TAS S.
Medvedev je podsjetio da je 4. februara Rusija izašla sa inicijativom za opšte primirje u Siriji.
"Bilo je izvjesnog oklijevanja kod američkih kolega. Oni su morali da prevaziđu neslaganja između Stejt departmenta i Ministarstva odbrane, a zatim su apelovali na Baraka Obamu i izgleda da su postigli dogovor", rekao je Medvedev.
Međunarodna grupa za podršku Siriji, koju čini oko 20 zemalja, sastala se u Minhenu 11. februara i dogovorila da u roku od nedjelju dana obezbijedi primirje u Sirji i dostavi pomoć stanovništvu.
Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov i američki državni sekretar Džon Keri sastali su se takođe u Minhenu 13. februara kako bi razmotrili konkretne korake za primjenu prethodno postignutih sporazuma.
Obustava vatre neće se odnositi na vazdušne udare protiv Islamske države i teroritičke grupe Džabat al Nusra i srodnih grupa koje je Savjet bezbjednosti UN proglasio za terorističke.
Nećemo tužiti zbog optuzbi za ubistvo Litvinjenka
Rusija neće nikoga tužiti zbog optužbi za ubistvo Aleksandra Litvinjenka, izjavio je Medvedev.
"Što se tiče bilo kakvog pravnog djelovanja, to je prosto apsurdno. Ruska Federacija nikada neće tužiti neku državu zbog nekih besmislenih izmišljotina ili smiješnih filmova", rekao je Medvedev.
Osvrnuvši se na rezultate istrage u slučaju Litvinjenko, ruski premijer je kazao da niko ne može da uzme za ozbiljno "izvještaj penzionisanog sudije, u kome, samo sam pogledao iz zainteresovanosti, praktično svaki paragraf i svaki dio počinje riječju 'vjerovatno'".
"Šta tu ima da se komentariše? To je nezvaničan izvještaj penzionisane osobe koja iznosi svoj lični sud", istakao je Medvedev.
"Mi, takođe, možemo da napišemo mnogo takvih izvještaja ili upitamo naše bivše sudije ili akademike da pripreme neke papire. Oni nemaju apsolutno nikakvu važnost i stoga neće biti reakcije na ovo", naveo je Medvedev, prenio je TAS S.
Ruski premijer smatra da je za žaljenje da su "premijer i ministar vanjskih poslova Velike Britanije komentarisali izvještaj prepun riječi kao što je 'vjerovatno'".
"To podsjeća na lov na vještice. Naposletku, neka to bude na savjesti onih koji su komentarisali", poručio je Medvedev.
Prema njegovim riječima, Rusija je "vjekovima imala neobičnu vrstu odnosa sa Britanijom".
"Oni su teški iz različitih razloga. Zbog vremenskog ograničenja, neću ih analizirati, iako možete o tome čitati u udžbenicima istorije. Nažalost, to je i danas slučaj", dodao je Medvedev.
Rezultati istrage o smrti Litvinjenka, koji je preminuo u Londonu 2006. pošto je popio čaj otrovan radioaktivnim polonijumom, koje je u januaru objelodanio penzionisani britanski sudija Robert Oven, naišli su na oštru reakciju Rusije i zaoštrili već ionako napete odnose Moskve i Londona.
( Tanjug )