Copyright će vratiti dva miliona eura?
Opština Budva priznala da toj firmi duguje oko pet miliona, ali sudski blokira prinudnu naplatu
Budvanska firma Copyright moraće državi da vrati oko dva miliona eura, koliko su štete nezakonitim poslom napravili budžetu Budve.
Tu cifru utvrdili su sudski vještaci angažovani od Specijalnog tužilaštva, a češljajući ugovor koji je lokalna uprava 2009. zaključila sa tom kompanijom.
Priznanje Lazara Rađenovića da je taj dokument štetan po javni interes, tužiocima je pomoglo da utvrde činjenice u višemilionskim malverzacijama, u kojima je posebno mjesto zauzimalo i to preduzeće.
Prema nezvaničnim informacijama “Vijesti”, tužioci će na kraju te istrage insistirati da se u opštinsku kasu vrati keš koji je uzet na ime paradoksalno zaključenog sudskog poravnanja.
Zbog toga je vjerovatno da će osim nekoliko osumnjičenih, Specijalno tužilaštvo osumnjičiti i pravno lice Copyright, od koga će zahtijevati da vrati milione.
To je već učinjeno i u predmetu TQ Plaze, odnosno firme Tradeunique.
Četvorogodišnji ugovor Opština i njeno preduzeće TOB CO sa kompanijom Copyright zaključili su dok je na čelu grada bio Rajko Kuljača.
Potpis na dokument stavili su i oba potpredsjednika Opštine - Lazar Rađenović i Milenko Medigović.
Svjedok-saradnik tužilaštva u istragama koja su u vezi sa Budvom - Kuljača, prvi je na saslušanju uperio prstom u tu firmu označivši marketinške i ostale aktivnosti terenom sa koga je kriminalna grupa Svetozara Marovića “isisavala” novac iz opštinske kase.
Ugovorom je bilo predviđeno da na ime pravljenja suvenira i drugih publikacija, Opština tom preduzeću godišnje isplaćuje nešto više od 800.000 eura, odnosno 3.200.000 miliona za četvorogodišnji period.
Potpuni paradoks nastaje 2010. godine kada Opština i sa kompanijom zaključuje sada već čuveno sudsko poravnanje.
“Copyright” traži raskid ugovora, jer gradske vlasti navodno nijesu ispunile obavezu da obezbijede prostor za smještaj suvenira i ostalog materijala.
Kako se Opština obavezala da će neispunjavanjem ugovornih obaveza morati da isplati novac za kompletan četvorogodišnji ugovor, to je bio razlog da prihvate sudsko poravnanje.
Zbog kamata, dug Opštine prema Copyrightu iznosio je 4,6 miliona eura.
Uprkos tužilačkoj istrazi, preduzeće je uspjelo da do sada iz opštinske kase izvuče nešto manje od četiri miliona eura.
Samo u proteklih pola godine Copyright je naplatio dugovanje od pola miliona.
Oni su u septembru blokirali opštinski račun, pa su lokalne vlasti pred Privrednim sudom zaustavili proces prinudnog skidanja novca. U decembru se sve ponavlja - pokušaj prinudne naplate i opet zaustavljenje pred sudom.
Upućeni tvrde da bi do prinudne naplate moglo doći bilo kad, jer Copyright za to ima sve “zakonske” osnove. Sudskim poravnanjem - ključnim dokumentom, Opština je zapravo priznala dug.
Fiktivna prodaja
Prema nezvaničnim informacijama “Vijesti”, tužioci su pretresom dokumentacije došli i do dva sumnjiva ugovora, koje je Copyright zaključio sa mještanima Petrovca.
Ugovori se odnose na kupovinu dvije zemljišne parcele na Kruševici i Buljarici.
Navodni prodavci saslušani su prošle sedmice u tužilaštvu, gdje su saopštili da je u pitanju fiktivna prodaja njihove zemlje, kako bi im se na taj način vratio novac koji su prethodno pozajmili Svetozaru Maroviću.
Parcele su prodate za 700.000, odnosno 300.000 eura.
U ispovijesti pred tužiocem mještani navode da su posrijedi fiktivne prodaje njihove zemlje, kako bi im se na taj način vratio novac koji su prethodno pozajmili, navodno Svetozaru Maroviću.
DRI: Nema dokaza o isporuci, otpremnica i drugih akata...
Ugovorom Opštine i Copyright bavila se i Državna revizorska institucija, ukazujući na brojna kršenja zakona.
“Navedeni ugovor nije zaključen u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama i istim je Opština Budva preuzela sve ugovorene obaveze, bez obzira što je potpisnik istog i TOB CO. Opština Budva je prihvatila i klauzulu da će ugovoreni iznos platiti ako dođe do raskida. Opština Budva se obavezala da obavezu izvrši u osam jednakih mjesečnih rata, počev od 2010. Plaćanje ugovorenih obaveza nije vezano uz isporuku proizvoda, a Opština Budva u postupku revizije nije dostavila dokaz da su navedeni proizvodi isporučeni i primljeni, ne postoje otpremnice, zapisnici ili druga akta koja bi potvrdila isporuku istih”, piše u izvještajiu DRI.
Revizori su o tome upoznali Ministarstvo unutrašnjih poslova i Ministarstvo finansija. Navode da je do sudskog poravnanja došlo, jer Opština Budva nije ugovorene obaveze plaćala u planiranim rokovima: “Utvrđeno je da ukupne ugovorene obaveze Opštine Budva prema Copyright iznose 4.686.749,80 eura , od čega glavni dug - 3.158.402,80 i zatezna kamata - 1.528.347,00 eura”.
( Vuk Lajović )