Kosta nagrada za knjigu „Drvo laži”
Primajući nagradu, Frensis Harding je kazala kako je književnost za djecu i mlade “predivna džungla”, a današnje vrijeme “fantastičan trenutak za pisanje takve književnosti”.
Detektivski roman za djecu autorke Frensis Harding “Drvo laži” (The Lie Tree), čija se radnja odvija u viktorijansko doba, proglašen je u Londonu knjigom godine na dodjeli britanske književne nagrade Kosta, nadmašivši tako u finalu pobjednike ostalih četiri kategorije u kojima se nagrada dodjeljuje.
Knjiga, koju su članovi žirija proglasili “mračnom, nevjerovatno britkom pričom koja objedinjava istoriju i maštu na način koji će čitaoce svih generacija ostaviti bez daha”, tek je druga knjiga za djecu dosad proglašena ukupnim dobitnikom te, jedne od najprestižnijih književnih nagrada u Velikoj Britaniji.
“Drvo laži” je priča o 14-godišnjoj djevojčici Fejt čija je porodica prisiljena kako bi izbjegla skandal da napusti Englesku i ode na udaljeno ostrvo. Nakon što joj je otac pronađen mrtav u čudnim okolnostima, Feit odlučuje da pokuša da otkrije istinu o njegovoj smrti, i pritom pronalazi neobično drvo koje se hrani na lažima i daje plodove koji otkrivaju duboko skrivene tajne...
“Riječ je o fantastičnoj knjizi, hororu na granici detektivske priče i istorijskog romana, pisanoj od početka do kraja izuzetno preciznim tonom, s izvanrednim centralnim likovima i napetom radnjom”, kazao je obrazlažući nagradu predsjednik žirija Džejms Hinedž.
Preuzimajući nagradu, Harding je kazala kako je književnost za djecu i mlade “predivna džungla”, a današnje vrijeme “fantastičan trenutak za pisanje takve književnosti”. “Drvo laži” je njen sedmi roman.
Dobitnica će dobiti trideset hiljada funti, pored pet hiljada funri koje je njena knjiga osvojila kao dobitni naslov u kategoriji nagrade Kosta za najbolju dječiju knjigu godine.
Samo jednom do sada nagrađena knjiga za djecu
Književna nagrada Kosta jedna je od najpopularnijih britanskih književnih nagrada koja se dodjeljuje u pet kategorija - za roman, debitantski roman, biografiju, poeziju i dječiju knjigu. Pobjednički naslovi u tim kategorijama potom se takmiče za naslov britanske knjige godine.
Nagrada je pokrenuta 1971. kao književna nagrada Vitbred, a 2006. sponzorstvo je preuzeo lanac Kosta kafea. Titula knjige godine uvedena je 1985, a dosad je samo jednom pripala dječjoj knjizi, romanu Filipa Pulmana “Ćilibarski durbin”, 2001.
Ovogodišnji pobjednici pojedinih kategorija izabrani su između ukupno 600 prijavljenih naslova. Proglašenju pobjednika u kategoriji nagrade Kosta za knjige godine prethodila je dodjela nagrade Kosta za najbolju kratku priču, koju je ove godine osvojio Dani Marfi za kratku priču.
( Kultura Vijesti )