Nagrada stigla, da li će i račun?
Istraživački novinari iz Srbije ranije su objavili da organizacija “Global trejd liders klub” naplaćuje nagrade koje dodijeli
Iz kompanije “Montenegro Airlanes” (MA) tvrde da nijesu platili nagradu organizaciji “Global trejd liders klub” (GTLK).
Iz MA su juče saopštili da im je selekcioni komitet GTLK dodijelio nagradu “za izuzetne poslovne rezultate u oblasti međunarodnog saobraćaja”, uprkos nagomilanom milionskom dugu.
Prema istraživanju novinarske mreže Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP) i Centra za istraživačko novinarstvo Srbija (CINS) iz 2014. godine, GTLK dodijeljene nagrade naplaćuje.
Oni su tada objavili da su pojedine ustanove sa Balkana kupile nagrade po cijeni od 2.000 do više od 7.000 eura, a da među nagrađenima za “kvalitet“ i “prestiž“ ima kompanija koje su kasnije bankrotirale, ili se našle pod lupom istražnih organa...
Iz MA su “Vijestima” saopštili da su pismom obaviješteni da su nominovani za nagradu, koja će biti dodijeljena u martu.
“Nigdje u pismu se ne pominje bilo kakvo plaćanje nagrade. MA se u ovim teškim vremenima za poslovanje trudi da redovno izmiruje sve tekuće obaveze i potraživanja sa kojima je javnost upoznata. Pored tih obaveza, ni u kom slučaju nemamo namjeru kupovati bilo kakve nagrade. Ukoliko bi bilo ko tako nešto tražio od nas, sa sigurnošću možemo reći da novac ne bi bio uplaćen”, odgovoreno je “Vijestima” iz MA.
Državna aviokompanija je u prvih šest mjeseci 2015. godine poslovala sa 6,5 miliona eura gubitka, a u avgustu je javno saopšteno da gubitak iz 2014. iznosi 9,5 miliona eura.
Tada je rečeno da ukupan dug MA iznosi 74 miliona eura.
Istraživački novinari otkrili su da “pomama” za nagradama vlada regionom od 2000.
“Od tada je podijeljeno na stotine 'priznanja'. Pa ipak, CINS/OCCRP nisu uspjeli da nađu nikakav dokaz da se radilo o nadmetanju, da se do pobjednika došlo ocjenjivanjem ili da su poznati kriterijumi po kojima se oni biraju. Obrazac je sličan - ko plati dovoljno novca ima i pravo na nagradu. Mnogi dobitnici dolaze iz javnog sektora, što znači da se novac za nagrade odliva iz budžeta, odnosno iz džepova poreskih obveznika”, piše na sajtu CINS-a.
Piše i da se GTLK, sa sjedištem u Madrisu, predstavlja kao asocijacija vodećih biznismena sa 7.500 članova iz 95 zemalja.
“Kažu da finansijske donacije nisu uslov za članstvo, već osvajanje neke od njihovih nagrada . No, dok je članstvo besplatno, same nagrade koštaju poprilično”, navode istraživački novinari.
Pare se ne pominju u dopisnom pismu direktora Lopeza
Iz MA su juče saopštili da je riječ je o nagradi koja se dodjeljuje avio i kompanijama iz srodnih industrija, koje su se “posebno istakle u kvalitetu i servisu usluga koje pružaju”. Istakli su da će dobijanjem nagrade postati “dio ove prestižne asocijacije, kao i dio mreže uspješnih kompanija”.
Nakon što su “Vijesti” pitale koliko su platili nagradu, iz MA je saopšteno da su dobili pozivno pismo.
U pismu koje je potpisao izvršni direktor GTLK Ricardo Roso Lopez, u koje su “Vijesti” imale uvid, pare se ne pominju. Predviđeno je da nagrada bude uručena 7. marta u Madridu.
Galenika platila više od 5.600 eura, direktori potom optuženi za pronevjeru 75 miliona
Nagrađeno je, prema istraživanju novinara iz Srbije i BiH, više od 50 javnih preduzeća iz te dvije države.
Među njima je i srpska farmaceutska kompanija “ Galenika ”, za koju navode da je platila više od 5.600 eura za nagradu iz 2009.
Desetoro ljudi, od kojih dva direktora Galenike, optuženi su u januaru 2014. za prevaru i pronevjeru više od 75 miliona evra, navode istraživači.
Istraga je pokrenuta i protiv bivšeg direktora i pomoćnika sarajevskog Aerodroma, koji su ispred kompanije primili nagradu 2005. godine, zbog sumnji da su zloupotrijebili službeni položaj i zaključivali štetne ugovore.
( Ivan Čađenović )