"Junaci u neljudsko vrijeme ne izgube ono što čovjeka čini čovjekom"

Vojnik VRS Srđan Aleksić 21. januara 1993. na trebinjskoj pijaci suprotstavio se grupi vojnika iste vojske kojoj je i on pripadao i pokušao da spase muslimana Alena Glavovića od njihovog napada

60 pregleda103 komentar(a)
Srđan Aleksić, Foto: Vesti-online.com
27.01.2016. 10:35h

Junaci u neljudsko vrijeme ne izgube ono što čovjeka čini čovjekom, navodi iguman manastira Visoki Dečani i školski drug Srđana Aleksića Sava Janjić za B92.

"To je spremnost da pomognemo drugima u nevolji, pa makar i po cijenu sopstvene žrtve", ističe on.

Prije tačno 23 godine život je izgubio Srđan Aleksić. Rođen je u Trebinju 1966. godine, bio je plivačka nada i amaterski glumac. Ono što je malo poznato o njemu jeste i da je bio školski drug igumana manastira Visoki Dečani Save Janjića.

"Srđana se sjećam iz srednjoškolskih dana i bio je dobar dečko, omiljen u društvu, pun radosti”, navodi Janjić.

Kako kaže, izgubili su kontakt kada je otišao na studije u Beograd, a potom u manastir.

Sava Janjić je nakon toga postao iguman manastira Visoki Dečani, a između ostalog je poznat i po aktivnosti na Tviteru gdje na engleskom piše o dešavanjima na Kosovu. Aktivno je učestvovao i u Tviter akciji #NoKosovoUnesco

“Sreli smo se ponovo u Dečanima negdje neposredno pred njegovu pogibiju. Išao je u Niš sa pozorištem iz Trebinja. Bilo mi je drago da smo se vidjeli i sjećam se da smo obnovili stara sjećanja”, ističe on.

Poslije je, navodi, čuo šta se dogodilo i bilo mu veoma žao, ali je u isto vrijeme bio “i ponosan što je Srđan postupio ljudski”.

Vojnik VRS Srđan Aleksić 21. januara 1993. na trebinjskoj pijaci suprotstavio se grupi vojnika iste vojske kojoj je i on pripadao i pokušao da spase muslimana Alena Glavovića od njihovog napada.

Aleksića su napali, tukli kundacima i on je preminuo nakon šest dana u komi, 27. januara 1993. godine.

Srđanov otac Rade tada je napisao čitulju u kojoj je naveo: "Umro je vršeći svoju ljudsku dužnost". Advokat osuđenih za ubistvo na suđenju je rekao: "Tako mu i treba kada je branio balije".

“Sarajevski mediji su od Srđana napravili ‘jednog od rijetkih srpskih pacifista’, borca protiv ‘srpskog ekstremizma’ i još mnogo toga koristeći njegovo ime. S druge strane, neki ultra-nacionalni srpski mediji su otišli u drugom pravcu, nazivajući ga švercerom i izdajnikom”, navodi Janjić.

Srđana, koliko sam ga poznavao, nijesu interesovali ni ratovi ni sukobi, ali ne iz ideoloških razloga, dodaje on.

“Jednostavno bio je dio naše trebinjske raje i kao i mnogi od nas iz tog vremena nije naučen da ljude dijeli po naciji i vjeri, već da čovjeka prihvati onakav kakav jeste, a u to nesrećno ratno vrijeme mnogi su izgubili tu sposobnost”, kaže Janjić.

Prema njegovim riječima, Srđan je prije svega bio i ostao čovjek.

“Drago mi je da su to mnogi prepoznali. Bio je patriota, volio je svoj narod, ali i sve druge ljude dobre volje i bio je hrišćanin. Nije se bavio politikom i ideologijom, volio je umjetnost i život”, navodi Janjić.

Kako kaže, junaci našeg vremena su tu pored nas i često nismo u stanju da ih prepoznamo, a zapravo to su samo ljudi koji u neljudska vremena nisu izgubili ono što čovjeka čini čovjekom, a to je spremnost da pomognemo drugima u nevolji, pa makar i po cijenu sopstvene žrtve.

“Takav je bio Srđan”, ističe na kraju za B92 Sava Janjić.