Ovaj fotograf je "zasolio" milionski dug Budve
Postrojenje praktično nikada nije ni funkcionisalo u punom kapacitetu
Milione eura tereta na leđima poreskih obveznika Budve za postrojenje za desalinizaciju morske vode natovario je - slobodni fotograf.
Lokalna vlast i opozicija već godinama se hvataju za glavu na pomen Španca Rubena Eskudera, osnivača firma “Mediteran WTE”, koja je gazdovala postrojenjem za desalinizaciju vode na Zavali i ostavila milione eura kredita.
Ko je zapravo Eskudero, godinama je bila enigma u metropoli turizma, jer je vlast ostajala nijema na zahtjeve opozicije da pojasni ko je tajanstveni Španac.
Prema dokumentaciji u koju su “Vijesti” imale uvid, rođeni Madriđanin trenutno živi u Jangonu, glavnom gradu Mjanmara, države u jugoistočnoj Aziji, gdje studira i bavi se umjetničkom fotografijom.
Zbog sumnje da je riječ o fantomskoj osobi, koja je, kako se moglo čuti, poslužila za razne mahinacije, Eksuderovo ime godinama se pominjalo tokom skupštinskih zasjedanja, jer je vlast u budžetu morala da prikazuje milionske kredite koje je preuzela da vrati. Do juče, međutim, niko iz lokalne vlasti nije pojasnio ko je Eskudero i čime se bavi...
Specijalno državno tužilaštvo preuzelo je dokumentaciju o izgradnji postrojenja za desalinizaciju koje godinama trune na Zavali, zbog kojeg je Budva i danas u milionskim dugovima.
“Hipo Alpe Adria banka” (HAAB) blokirala je ove sedmice račun Opštine, zbog duga koji je ostavila Eskuderova firma. Gradski Vodovod zaključio je 2008. godine ugovor o preuzimanju pitke vode sa firmom “WTE Desalinizacija morske vode”. Ugovor je krajnje nepovoljan, jer se Vodovod obavezao da vodu preuzima i tokom zimskih mjeseci, iako za to nije bilo potrebe.
Postrojenje praktično nikada nije ni profukcionisalo u punom kapacitetu, odnosno radilo je u nekoliko navrata tokom sušnih ljetnjih mjeseci 2008. i 2009. Računi su, međutim, redovno dostavljani Vodovodu.
Opština potom preuzima postrojenje, odnosno prenosi ovlašćenje na kompaniju “Mediteran WTE”, u kojoj lokalna uprava ima 49 odsto kapitala, a ostatak je u vlasništvu anonimnog Eskudera. Opština prije gotovo dvije godine postaje jedini vlasnik postrojenja, odlučivši da sa Vodovodom isplati udio Španca i preuzimajući milionska kreditna zadužnja.
Paradoksalna situcija dogodila se kada je firma “WTE Mediteran”, u kojoj Opština ima udio, tužila “svoj” gradski Vodovod, zbog neplaćenih računa za vodu koja iz postrojenja nikada nije bila ni isporučena. Dug je premašio milion eura.
Kako su, pak, tekla kreditna zaduženja firme, detaljno je u svom izvještaju navela DRI.
“Preduzeće 'WTE Desalinizacija morske vode' zaključilo je sa HAAB 7. maja. 2008. ugovor o dugoročnom kreditu u iznosu od 5,3 miliona eura. Kredit je odobren za kupovinu i postavljanje postrojenja za desalinizaciju morske vode”, piše u izvještaju DRI.
U priču tada ulazi “Mediteran WTE”, koji sa HAAB i “WTE Desalinizacija morske vode” zaključuje ugovor o pristupanju dugu, odnosno dugoročnom kreditu od 5,3 miliona eura.
“Skupština opštine Budva je 30. decembra 2008. donijela odluku o pristupanju društvu 'Mediteran WTE' i postala vlasnik sa 49 odsto osnivačkog kapitala. Istog dana je i donijela odluku o davanju garancije na dugoročno zaduženje preduzeća 'Mediteran WTE' za dobijanje kredita u zbirnom iznosu od 8.358.369,36 eura, od čega 5.300.000 prema HAAB. Krajem juna 2010. zaključuju ugovor o solidarnom jemstvu - HAAB (povjerilac), 'WTE Desalinizacija morske vode' (dužnik), 'Mediteran WTE” (pristupnik dugu) i Opština Budva i JP Vodovod i kanalizacija (solidarni jemci), na iznos od 5,3 miliona eura, plus pripadajuća kamata za grejs period od 372.399,47 eura. Solidarni jemci su se obavezali da će HAAB ispuniti obavezu dužnika 'WTE Desalinizacija morske vode' i pristupnika dugu 'Mediteran WTE'”, piše u izvještaju DRI.
Iz DRI su sugerisali da Opština Budva treba da prije donošenja odluke o davanju garancija izvrši procjenu kreditnog rizika i da izdaje garancije samo privrednim društvima koja redovno izmiruju obaveze prema državi, kako ne bi pale na teret lokalnog budžeta.
Dug Opštine i Vodovoda iznosio gotovo 4,5 miliona eura
JP Vodovod i kanalizacija i Opština Budva 1. avgusta 2013. zaključili su sporazum o razgraničenju obaveza po osnovu Ugovora o solidarnom jemstvu.
"Na dan potpisivanja sporazuma preostali dug iznosio je 4.490.336,93 eura, od čega obaveze Vodovoda iznose 2.124.282,10 eura, a Opštine 2.366.054,83 eura. Sporazumom o razgraničenju obaveza bilo je predviđeno da se zaključe pojedinačni ugovori o solidarnom jemstvu. Revizijom je utvrđeno da nije došlo do potpisivanja pojedinačnih ugovora o solidanom jemstvu, već je 6. oktobra 2014. potpisan novi sporazum između Opštine i Vodovoda za razgraničenje obaveza. Stanje duga na dan potpisivanja sporazuma bilo je 3.272.621,91 euro, od čega dug Opštine 1.531.197,71, a Vodovoda 1.740.424,20 eura. Opština je u informaciji za Vladu iskazala dug po ovom osnovu na 31. decembar. 2014. od 1.433.811,70 eura”, zaključuje se u izvještaju DRI.
Pejović sumnja da je Španac pare vani prao
Odbornik Demokrata Mijomir Pejović kazao je juče da sumnja da je Eskudero “dio organizovane kriminalne grupe”.
"Već godinama perjanice budvanskog DPS-a ne žele da otkriju ko je Eskudero, a takozvni predsjednik Opštine se pravi da ne zna. Zato postoji osnovana sumnja da je i Eskudero dio organizovane kriminalne grupe budvanskog DPS-a i da je njegova uloga u grupi bila da sav opljačkani novac iznese u inostranstvo i da ga opera preko of šor firmi”, rekao je Pejović “Vijestima”.
Demokrate su u više navrata tokom skupštinskih zasjedanja tražile da im se dostavi podatak ko je Eskudero i iznosili sumnje da je riječ o osobi preko koje su milioni eura izneseni iz Budve.
Niko im iz loklane vlasti nije na to odgovorio.
( Vuk Lajović )