Kada su u stvari nastale bajke koje smo svi obožavali kao djeca?

"Činjenica da su te priče opstale toliko dugo među ljudima, a da nisu bile zapisane zaista je fantastična"

954 pregleda1 komentar(a)
Ljepotica i Zvijer, Foto: Awn.com
23.01.2016. 18:30h

Datiranje bajki već dugo je predmet jedne veoma zabavne rasprave. Nova studija utvrdila je da su bajke mnogo starije nego što se ranije pretpostavljalo. Mnoge su nastale još u starogrčkoj i rimskoj kulturi.

Vilhelm Grim koji je sa svojim bratom Jakovom popularizovao mnoge bajke u 19. vijeku, smatrao je da su mnoge priče stare hiljadama godina, a ne stotinama kao što su neki tada smatrali. Uglavnom su se usmeno prenosile i zato je bilo jako teško ući im u trag.

Istraživači sa dr Tehranijem na čelu sada su dokazali da je Vilhelm imao pravo.

"Činjenica da su te priče opstale toliko dugo među ljudima, a da nisu bile zapisane zaista je fantastična", izjavio je dr Tehrani i dodao kako su spomenute bajke starije od engleskog jezika, te da su nadživjele jezik na kojem su prvobitno pričane.

Autori ovog istraživanja takođe dodaju da se samo neznatna manjina može pratiti do pojave književne bajke u 16. i 17. vijeku.

Herkules pripada jednoj od bajki staroj više od 2.600 godina, dok se za priču "Džek i čarobni pasulj" smatra da je stara oko 5.000 godina.

Za bajke "Ljepotica i zvijer" i "Rumplestiltskin", koje su napisane u 18. i 19. vijeku, smatra se da su stare oko 4.000 godina, ali da nisu najstarije.

Dok se za priču "Smit i vrag" vjeruje da datira prije Bronzanog doba, tj. stara oko 6.000 godina.

Takođe rezultati istraživanja pokazali su da je veliki broj priča, koje su prepričavane iz generacije u generaciju, bile dio indo-evropske tradicije, te da su one ispričane mnogo ranije nego što su bile zapisane.

Blic.rs