Kad nelegalne ponte postanu privatne plaže

Kako u praksi država “ne dozvoljava da se sa njom ruga niko”, pa ni osuđivani član budvanske kriminalne grupe kome je legalizovala divlje građevine u moru

7596 pregleda10 komentar(a)
Gugijeva mehanizacija gradi nelegalnu pontu 2016. godine, Foto: Siniša Luković

Država Crna Gora legalizovala je dva na divlje napravljena nasipa u moru - ponte koje je pravosnažno osuđeni član budvanske kriminalne grupe Branislav Savić Gugi proteklih godina napravio u Donjoj Lastvi i na Opatovu kod Tivta.

Gugijeve ponte sagrađene su ispred njegovih objekata u tim naseljima u Tivtu, a država ih je upisala na sebe kao vlasnika jer su u zahvatu morskog dobra.

U katastru su ponte zavedene kao dvije nove katastarske parcele koje su po prirodi “vještački stvoreno neplodno zemljište”.

Gugijeva privatna vila u Donjoj Lastvi i privatno kupalište

Pod tom sintagmom Uprava za nekretnine vodi najveći dio od brojnih u međuvremenu napravljenih nelegalnih ponti i nasipa u more duž obala Boke, a među kojima su i dvije ponte što ih je u Tivtu napravio Savić. Uz to što ih je upisala u katastar, država je Saviću omogućila čak da za jednu od nelegalno napravljenih ponti sklopi ugovor o zakupu sa Morskim dobrom i da je koristi kao uređeno kupalište za potrebe svojih turističkih apartmana koje je njegova firma “Gugi Commerc” izgradila na Opatovu.

Drugu pontu koja se nalazi u Donjoj Lastvi ispred njegove privatne luksuzne vile, kontroverzni budvanski biznismen već godinama na divlje, bez ikakvog ugovora sa Morskim dobrom, ekskluzivno koristi kao privatno kupalište, vez za svoju jahtu i vodene skutere.

Sve to epilog je odlučnog obećanja koje je medijima u Tivtu krajem marta 2012. dao tadašnji predsjednik Vlade i visoki funcioner DPS-a Igor Lukšić koji je, komentarišući činjenicu da je Savić već tada bio krenuo da nelegalno gradi pontu na Opatovu, kazao da “država neće nikome dozvoliti da se sa njom ruga”.

“Mislim da je neophodno da se u komunikaciji predsjednika Opštine, resornih ministara i inspekcija apsolutno reaguje, do kraja rasvijetli i sankcioniše onaj ko nešto radi protivno zakonu”, poručio je 28. marta 2012. u Tivtu tadašnji premijer Lukšić.

Kamioni kompanije “Gugi Commerc” krajem februara i početkom marta te godine, na Opatovu pod okriljem noći, donoslili su kamen i šut i prosipali ga u more ispod Jadranske magistrale, između dvije stare ponte kod kuća Tomičića i Bergama.

Gugijeva privatna plaža

Pod pritiskom javnosti tada je, u sred kampanje za redovne lokalne izbore 2012. u Tivtu zbog kojih je taj grad 28. marta pohodio i premijer Lukšić, država nakon izjave predsjednika Vlade medijima, ipak reagovala - pa je Vodoprivredna inspekcija naložila uklanjanje nasutog materijala iz mora, što je nešto kasnije i učinjeno o trošku poreskih obveznika.

Iako se znalo ko je nasipao stotinak kubika kamena i pijeska u more kao osnovu za novu pontu, jer su i mještani svjedočili da su gledali kamione “Gugi Commerca” kako to rade, vodoprivredni inspektor Mićo Radović je zbog nelegalnog nasipanja mora, tada podnio krivičnu prijavu protiv “N.N. lica”, jer su mu iz Savićeve kompanije usmeno negirali da su to činili.

Sve se završilo time što je o trošku Opštine Tivat i Morskog dobra, tivatska kompanija Samcommerc, uz asistencju policije, iz mora 29. marta 2012. izvadila i uklonila nekoliko desetina tona kamenja i pijeska.

Čim se na to malo zaboravilo, Savić je krajem decembra 2016. ponovo napravio istu stvar - između dvije stare ponte Tomičića i Bergama opet je mehanizacija njegove kompanije nasula gomilu kamenja i pijeska, a potom je to sve “Gugi Commerc” učvrstio izlivajući novi betonski obalni zid i ploču koja je povezala dvije stare ponte i između njih napravila nelegalni plato površine preko 100 kvadrata.

Služba za kontrolu Morskog dobra tada je o divljoj gradnji u moru napravila dvije službene zabilješke i prijavila Upravi za inspekcijske poslove kojom je tada rukovodio visoki funkcioner DPS Božidar Vuksanović, ali nije učinjeno ništa da se to spriječi.

Tadašnji rukovodilac Službe za kontrolu JP Morsko dobro Veselin Vojinović, medijima je tada kazao da je “nezadovoljan odnosom države prema nelegalnim graditeljima na morskoj obali”, dok je tehnički direktor firme “Gugi komerc” Bojan Todorović tvrdio da “nijesu u pitanju nelegalni radovi, niti nelegalna površina”.

Riječ je o konstrukcionoj sanaciji površine od posljedica nevremena koje se desilo u oktobru. Površinu smo spasili od propadanja. Nije u pitanju nova površina, već prostor nastao nasipanjem 2015. godine uz saglasnost Morskog dobra”, tvrdio je Todorović.

U svakom slučaju, država je tada novostvorenu površinu na Opatovu nastalu nelegalnim nasipanjem mora, uknjižila u katastar kao novu katastarsku parcelu 839 KO Donja Lastva površine 123 kvadrata, a koja je u naravi “vještački stvoreno neplodno zemljište”.

Vile i apartmani

Poruka tadašnjeg premijera Lukšića - da država neće nikome dozvoliti da se sa njom ruga, na kraju je efektirala time što je Morsko dobro, koje se žalilo i priotestovalo kod nadležnih zbog Gugijevih postupaka na Opatovu, 31. jula 2017. godine, sa njegovom kompanijom sklopilo ugovor o zakupu plaže površine 200 kvadrata na toj lokaciji i postavljanju privremenog objekta - uređenog kupališta.

To kupalište sada funkcioniše za potrebe tri nove zgrade i rekonstruisane stare kamene kuće na Opatovu što se nalazi sa druge strane magistrale, preko puta nelegalno napravljene ponte. Ti kapaciteti kategorisani su sa 4 plus zvjezdice, zbog čega im je trebalo i sopstveno kupalište, a posluju pod brendom “Jelena vile & apartmani”.

“Plan objekata privremenog karaktera u zoni morskog dobra, pa tako i njegove Izmjene i dopune, shodno Zakonu o planiranju prostora i izgradnji objekata, donosi Ministarstvo održivog razvoja i turizma, a sprovodi ga Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom Crne Gore, shodno uredbi Vlade. Kupalište označeno kao 3D u dužini od 30 metara, ne nalazi se na katastarskoj parcel 732 već na k.p.839 KO Donja Lastva, opština Tivat, površine 123m2, po kulturi - vještački stvoreno neplodno zemljište, u vlasništvu države Crne Gore”, kazala je “Vijestima” portparolka Morskog dobra Ivana Lazović.

Nju, međutim, demantuje ugovor broj 0206-2766/4 od 21. jula 2017. koji su potpisali Morsko dobro i Gugi Commerc, a gdje piše da se Savićevoj firmi u zakup daje “u Tivtu na lokaciji Opatovo plaža u dužini od 30 metara, površine 200 kvadrata, dio katastarske parcele 732 KO Lepetane... lokacija označena kao 3D u Izmjenama i dopunama plana objekata privremenog karaktera u zoni morskog dobra u opštini Tivat za period 2016-2018. godina”.

Katastarska parcela 732 KO Lepetane, za čiji je dio Morsko dobro zaključilo ugovor o zakupu i postavljanju privremenog kupališta sa firmom Savića, po podacima u katastru, površine je 3.637 kvadrata, u privatnom je vlasništvu i u naravi je “šuma 3. klase”.

Za zakup 200 kvadrata ponte koju je država upisala na sebe, Branislav Savić Gugi koji je tu pontu napravio na divlje - sada po ugovoru sa Morskim dobrom, toj istoj državi plaća godišnju naknadu od 170 eura, plus PDV.

Sa sajta vila i aparatmana Jelena

Lazovićeva nije odgovorila na pitanje “Vijesti” - da li Morsko dobro, sklapajući naknadno ugovore o zakupu nelegalno izgrađenih djelova morskog dobra sa firmama koje su iste napravili protivno zakonu, svjesno daje doprinos sivoj ekonomiji i pospješuje uzurpaciju mora i obale protiv koje se zvanično bori.

“U prethodnom periodu više puta je bilo nasipanja materijala u more na lokalitetu Opatovo u cilju gradnje ponte. Navedene pojave su registrovane od strane JP i prijavljivane su nadležnim inspekcijskim službama. Navedene službe nijesu obavještavale JP o preduzetim mjerama i radnjama”, saopštila je Lazović.

Zanimljivo je da u novom Planu objekata privremenog karaktera u zoni morskog dobra, za period od 2019. do 2023. godine, koji je usvojila Vlada, u Tivtu više nema dosadašnje lokacije 3 - Opatovo, pa time ni formalne mogućnosti da Savić nastavi da koristi nelegalno sagrađenu pontu ispred njegovih turističkih vila.

Na državno mogu samo Savići i prijatelji

Branislav Savić Gugi već godinama na divlje kao privatno kupalište, privezište za vodene skutere i često svoju veliku jahtu, koristi pontu površine 74 kvadrata a koja je takođe nelegalno napravljena na obali ispred njegove privatne luksuzne vile u tivatskom naselju Donja Lastva. Do sada ga niko od nadležnih nije spriječio da to radi, uprkos tome što niko drugi osim Savića, njegove familije i prijatelja, praktično već godinama ne može da tokom ljeta, pristupi na taj dio obale Tivta.

Parcela koju je Morsko dobro dalo u zakup Saviću za kupalište i plažu

“Ponta koja je napravljena u prethodnom periodu i koja je sada označena kao parcela 736/3 KO Donja Lastva, državno je vlasništvo. Ista nije mogla biti predmet tenderskog postupka davanja u zakup iz razloga što nije predviđena važećim Planom objekata privremenog karaktera u zoni morskog dobra za opštinu Tivat za period 2016-2018.god”, kazala je portarolka Morskog dobra Ivana Lazović.

Nije odgovorila na pitanje - da li će i kada ta ponta biti ponuđena u zakup zainteresovanoj javnosti.

U novom Planu objekata privremenog karaktera u zoni morskog dobra za period 2019 - 2023. godina, nema lokacije na katastarskojh parceli 735/3 KO Donja Lastva, pa ostaje da se vidi da li će i kako nadležni spriječiti da Savić pontu, koja je u međuvremenu upisana na državu, i sljedećeg ljeta opet pretvori u privatni kupališni zabran.