Opet prave zakone mimo dogovora

Vlada 28. decembra usvojila predloge izmjena dva poreska zakona mimo Socijalnog savjeta i bez konsultacija sa Unijom poslodavaca

2 komentar(a)
Milo Đukanović, savjet stranih investitora, Foto: Boris Pejović
14.01.2016. 18:31h

Vlada je na sjednici od 28. decembra prošle godine usvojila predloge izmjena zakona o dobiti pravnih lica i zakona o porezu na dodatu vrijednost, a da o tome prethodno nije raspravljano na sjednici Socijalnog savjeta niti je socijalni partner Vlade Unija poslodavaca o ovom bila obaviještena.

Iz Unije poslodavaca je “Vijestima” saopšteno da zabrinjava nastavak politike Vlade da ključne poreske zakone predlaže bez prethodne konsultacije sa socijalnim partnerima i bez najave, što stvara neizvjestan poslovni ambijent i ometa privrednicima planiranje poslovanja.

Zbog toga je Unija poslodavaca počela konsultacije sa svojim članovima zbog izmjena zakona, ali i zbog sve učestalije prakse Vlade da bez najava i konsultacija predlaže zakone koji značajno utiču na njihovo poslovanje. Nakon konsultacija Unija poslodavaca će zvanično saopštiti svoj stav i poruku Vladi.

Osnovne poreske stope se ovim izmjenama ne mijenjaju, ali se uvode značajne izmjene u obračunu, mogućim olakšicama, porezu na odbitak, zastarijevanju poreskog duga, prikazivanju rezervisanja i tereta rashoda, određivanju kapitalnog dobitka, podnošenju prijava... Sve to može da stvori dodatne troškove, da utiče na izmjene njihovog informacionog sistema za obračune ili poreskih kasa, stvori potrebe za dodatnom obukom zaposlenih koji se bave obračunom...

Problematični su i rokovi jer Vlada ove predloge izmjena zakona može odmah poslati Skupštini koja bi o njima odlučivala na redovnoj sjednici u martu ili na vanrednoj ukoliko Vlada tako zatraži.

U Predlogu izmjena zakona o porezu na dodatu vrijednost je navedeno da stupa na snagu osmog dana od objavljivanja u Službenom listu, što poslodavcima ostavlja kratak rok za pripreme i planiranje poslovanja u odnosu na izmjene.

U Predlogu izmjena zakona o dobiti pravnih lica navedeno je čak da stupa na snagu 1. januara 2016. godine, što može da znači da je Vlada planirala da ga hitno pošalje Skupštini i prije Nove godine i zasjedanja koje je završeno 30. decembra. Ukoliko bi zakon sada bio usvojen tokom marta, stvoriće problem poslodavcima i zbog toga što prijave za ovaj porez za prethodnu godinu moraju predati do 31. marta.

Vlada je problem mogla da izbjegne ili ublaži samo da je predloge izmjena poslala Socijalnom savjetu čija je sjednica bila samo pet dana prije Vladine na kojoj su usvojeni. Socijalni savjet je tada raspravljao o izmjenama zakona o zdravstvenom osiguranju i o zdravstvenoj zaštiti. Prema Zakonu o Socijalnom savjetu, ova savjetodavna institucija, koju ravnopravno čine predstavnici državnih instiutucija, reprezentativnih sindikata i Unije poslodavaca, između ostalog “razmatra i daje mišljenja o nacrtima i predlozima zakona i drugih propisa od značaja za ekonomski i socijalni položaj zaposlenih i poslodavaca”. Ova institucija je i formirana kako država ne bi bez znanja i mišljenja socijalnih partnera donosila zakone i druge akte.

Milo obećao investitorima pa prekršio

Unija poslodavaca ali i druga udruženja privrednika poput Savjeta stranih investitora već godina upozoravaju da državne i lokalne vlasti bez najava i konsultacija donose ili mjenjaju zakone i odluke kojima se povećavaju državne i lokalne dažbine ili mjenjaju obračuni i pravila poslovanja.

Oni su naveli da to stvara neizvjestan ambijent za poslovanje i povećava troškove i planiranja poslovanja, zbog čega su ovaj problem okarakterisali kao jednu od glavnih biznis barijera.

Tako je bilo i na sjednici Savjeta stranih investitora 16. decembra prošle godine, odnosno 12 dana prije sporne odluke vlade. Tada je premijer Milo Đukanović ponovo obećao prekid takve prakse i da će ubuduće imati plan donošenja propisa o čemu će obavještavati udruženja poslodavaca. I na sjednici Savjeta stranih investitora sa kraja 2014. Đukanović je dao slično obećanje, pa je par dana kasnije Vlada predložila više stope doprinosa za zdravstvo o trošku poslodavca.