Lekić: SDP bi eventualnom podrškom Vladi doživjela javno poniženje

"Pad vlade i njena zamjena jeste javno odgovorno i demokratsko rješenje koje bi otvorilo puteve institucionalnog konsolidovanja kao garanta postepenog izlaska iz duboke političko ekonomske krize i održavanja regularnih izbora ove godine", smatra Lekić

91 pregleda99 komentar(a)
Miodrag Lekić, Foto: Arhiva Vijesti
10.01.2016. 11:35h

Pad aktuelne Vlade otvorio bi puteve institucionalnog konsolidovanja, kao garanta postepenog izlaska iz duboke političko-ekonomske krize i održavanja regularnih izbora, ocijenio je lider Demosa, Miodrag Lekić, dodajući da će ta stranka glasati protiv povjerenja vladi.

Lekić je u intervjuu agenciji MINA, kazao da bi Socijaldemokratska partija (SDP), eventualnom podrškom Vladi, doživjela javno poniženje sa teškim političkim posljedicama, dok bi opozicioni poslanici takvim glasanjem obezbjedili sebi „trajno negativno mjesto u istoriji, od kojih se ni njihovi potomci ne bi lako oporavili“.

Lider Demosa smatra da su primarni politički zadaci u ovom trenutku rješavanje duboke ekonomsko-dužničke, političko-instititucionalne krize u državi, i stvaranje uslova za regularne izbore koji će biti održani u ovoj godini.

"Situacija je krajnje ozbiljna, a navedene krize koincidiraju sa agonijom vladajuće koalicije i hapšenjima funkcionerima vladajuće stranke, sada već u fazi javnih dokaza o kriminalno-korupcionaškim djelovanjima u vrhu i širini te stranke", kazao je Lekić.

Prema njegovim riječima, dokazani su i primjeri političke korupcije članova Demokratske partije socijalista (DPS) tokom izbora, čime se bavi i Izvještaj Evropske komisije o napretku Crne Gore.

"Za ovo teško stanje u državi primarno je odgovorna vladajuća stranka, odnosno njen vrh koji vlada uz klijentelističko-korumpirane grupe", smatra Lekić.

Kako je naveo, Demos na javno odgovran način, ne samo da ukazuje na stanje agonije zemlje tražeći konkretnu odgovornost, već nastoji da u političkom prostoru, istina nevelikom, javno doprinese poboljšanju izbornih uslova i formiranju pravno političkog modela.

"A to je, po nama, prelazna vlada, koja bi nadgledala taj izborni proces", dodao je Lekić.

Na pitanje da li će nastaviti da učestvuju u parlamentarnom dijalogu o poboljšanju izbornih uslova, iako to odbija dio opozicije, on je rekao da Demos i dalje neće komentarisati stavove drugih opozicionih subjekata, namjanje davati savjete. „Tu je javnost, pa neka ona sudi o potezima svih aktera na političkoj sceni“.

"Mislim da politički dijalog, koji javnog karaktera i uz prisustvo šefa delegavije EU u Crnoj Gori, ne treba precijenjivati, ali ni potcjenjivati. Nije nevažno podsjetiti da se politički dijalog predsjednika partija održava na sasvim novom tijelu, što govori o krahu državnih institucija koje su blokirane ili su nelegitimne", kazao je Lekić.

Vlada je, kako je naveo, tehnička, dakle nelegitimna, a parlament je uglavnom blokiran, čak i optužen od premijera za diktaturu.

"Da ne govorimao o predsjedniku države, koji se shodno svom ličnom kapacitetu ne miješa u institucionalnu krizu, već javno navija za svoji partiju u sukobu sa koalicionim partnerom SDP, tokom kojeg se saopštava ko je od te dvije partije više oštetio državu u prethodnom periodu", dodao je Lekić.

On je rekao da je stanovište Demosa da opozicja ima primarno dva zadatka. „Prvi, da doprinese stvaranju fer izbornih uslova, a drugi, koji ne treba zaboraviti, da ozbiljnošću i kompetentnošću javnog djelovanja opozicija pobijedi, odnosno dobije većinsko povjerenje građana na tim izborima“.

"Pored naše procijene o značaju poboljšavanja izbornih uslova koje treba zajedno ostvariti sa politički neutralnim institucijama i širokim snagama građanskog sektora, uvažavamo i stav EU o tom pitanju", kazao je Lekić.

On je podsjetio da EK, u svom izvještaju, upravo tretira regularnost izbora u Crnoj Gori kao primarni imperativ u ovoj godini, pritom pozivajući sve političke aktere da učestvuju u dijalogu kojim bi se izborna kriza razriješila.

"Očigledno je da je započeti dijalog na određeni način i internacionalizivan, što posebno smeta premijeru i onima, loše sakrivenim, oko njega. Zato su, na bruku ove države, Đukanovićeve službe, kroz tabloidni topli zec, pored kritičara režima, uveli i šefa delegacije EU u Crnoj Gori", smatra Lekić.

On je ocijenio da započeti dijalog metodološki nije loše postavljen, i da su neki početni ruzultati postignuti, ali, kako je kazao, ima još dosta posla do cilja, sa stalnim, često loše skrivenim opstruiranjem vladajuće stranke.

Lekić je poručio da će Demos učestvovati u započetom dilalogu dok on ima smisla. „Sve zavisi od premijera i njegove partije, da li će da rade ozbiljno ili hoće i da otvoreno minaraju sve“.

"Najnoviji politički manevri Đukanovićeve tehničke vlade o glasanju u parlamentu govore o drugom pravcu, i mogućem izbjegavanju treće tačke dijaloga o medijima i četvrte tačke o definisanju pravno političkog modela, odnosno prelazne vlade", kazao je on.

Sve će se, kako je naveo, ubrzo vidijeti, a Demos nećemo nasjedati na provokace, makar one dolazile sa bilo koje strane i sa bilo kojim motivom.

"Pažljivo ćemo analizirati tekuću dinamiku i obavještavati javnost. Obračuni u vladajućoj koalicije nas manje interesuju. Zanima nas opšti interes, a to je kraj postojeće tehničke vlade Đukanovića, kao suštinski interes građana i demokratske javnosti, time i Demosa", rekao je Lekić.

On je naglasio da, ako Vlada ostane ista, i pritom se otvoreno ili trikovima minira započeti proces, izigravajući zahtjeve domaće javnosti i EU, Demos sasvim izvjesno neće dalje učesvovati u dijalogu

"Takođe, ukoliko se vladajuća stranka sa svojim pomagačima i paradržavnom mašinerijom, uprkos zahtjevima domaće javnosti i međunarodnih uticaja, prije svega EU, ponovo upregne da spriječi održavanje regularne izbore, Demos će prispitati učešće na njima. U tom slučaju treba da uslijedi osmišljenji, zajednički, pa i radikalan odgovor opozicije, i širih snaga civilnog društva", precizirao je Lekić.

Upitan da li će Demos učestvovati u radu parlamenta tokom glasanja o povjerenju Vladi i kakav će biti njihov stav, on je rekao da u toj partiji smatraju da je njihova dužnost pred domaćom javnošću da učestvuje tog dana u radu Skupštine.

"Da javno saopštimo stavove i argumente da je za zemlju spasonosno da se obori Đukanovićeva vlada koja je neodogvorno zadužila zemlju, upropastila ekonomiju, rasprodala nacionalne resurse, primarno odogovorna za korupciju i kriminalizaciju društva, osiromašila zatim podijelila građane, pa i po vrlo riskantnim vjersko-etničkim i regionalnim linijama", dodao je Lekić.

Kako je kazao, jasno je da će Demos glasati protiv povjerenja Vladi.

"Pad vlade i njena zamjena jeste javno odgovorno i demokratsko rješenje koje bi otvorilo puteve institucionalnog konsolidovanja kao garanta postepenog izlaska iz duboke političko ekonomske krize i održavanja regularnih izbora ove godine", smatra Lekić.

Na pitanje da li to znači da, po njegovom mišljenju, SDP neće glasati za povjerenje vladi, odnosno da niko iz opozicije neće podržati aktuelnu vladu, on je kazao da bi „eventualnim glasanjem povjerenja neregularnoj, tehničkoj vladi, kako je i sami nazivaju, SDP ne samo poništio određene demokratske nagovještaje u rješavanju duboke krize u zemlji.

„Već bi podrškom Đukanovićevoj i Lazovićevoj vladi, koju javno tretraju kao uzročnika teških promašaja i korupcije, doživio javna poniženja sa teškim političkim posljedicama“, ocijenio je Lekić.

U svakom slučaju, kako je kazao, ako misle na Crnu Goru i na sebe - SDP ne bio smio da glasa povjerenje vladi.

Komentarišući medijske navode da bi Pozitivna Crna Gora mogla podržati Vladu, Lekić je kazao da ne želi nikome u opozicji daje savjete, pa ni Pozitivnoj, ali, kako je naveo, ima pravo i dužnost da podsjeti da nema zemlje i društva na svijetu u kojem neko iz opozicije garantuje povjerenje vladi.

Prema njegovim riječima, ukoliko se 21. januara dogodi da neko iz opozicije glasa povjerenje vladi, „onda tu nijesmo na terenu presedana i novina u komparativnoj svjetskoj praksi, već i direktnih posljedica na opštem i individualnom planu koje bi sigurno ovdje trajale duže i na različite načine“.

"Eventualni potez glasanja povjerenja, odnosno odlučujućeg spašavanja vlade od strane prokalmovanih opozicionih poslanika, bi tim isim poslaniciom obezbjedio trajno mjesto u istoriji, nažalost ono skandalozno - negativno, od kojih se ni njihovi potomci ne bi lako oporavili, hoću reći oprali. Zato moraju biti svijesni ukupne odgovornosti prilikom odluke kako će glasati", poručio je Lekić.

On je ocijenio da 2016. mora biti prelomna godina i da, u tom smislu, postoje dvije mogućnosti.

Prva je, kako je naveo, da vladajuća kasta nastavi neodogvorna da vlada i neregularno traje na vlast, da nastavi sa neracionalnom i kockarskom ekonomijom koja je već osiromašila najvećo dio stanovništva i koja se pokriva novim nerazumnim zaduživanjima zemlje, i da korupcija i kriminal, po kojem se zemlja, nažalost, često prepoznaje u inostranstvu nastave istim tempom.

"Da najveći dio institucija ostane zarobljen i kontrolisan, da se zemlja i dalje prikriveno ali sigurno dijeli po nacionalnim šavovima, i konačno – da se sve to prikrije jakom i dobro plaćenom propagandnom logistikom i lovom u mutnom na geopolitičkom planu, bez konsultovanja narodne volje", dodao je Lekić.

Druga mogućnost u koju, kako je kazao, vjeruje, jesu promjene i zasnivanje Crne Gore na pravnim temeljima, racionalnoj ekonomiji, uz unutrašnju i vrijednosnu koheziju države vođenu ozbiljnom, kompetenetnom javno odogvornom vlašću koja će biti javno kontrolisan i demokratski smenljiva.

"Demos će, kao subjekat koji primarno drži do ozbiljnosti, javne pristojnosti, jasnih ideja i odlučne opozicione upornosti, nastaviti da demokratskim sredstvima, u institucijama i van njih, u svakom slučaju sistemski, daje važan doprinos, sa svim drugim demokratskim snagama, da pobijedi opcija demokratskih promjena", naveo je Lekić.

Prema njegovim riječima, pored važne uloge snaga političke alternative, njihove javne ozbiljnosti, odgovornosti, političke, demokratske i javne kulture, takođe je neophodan uspon građanske svijesti i hrabrosti.

"Drugim riječima, potrebno je i da građani povjeruju svojim očima, a ne stopama rasta koje propagandno izgovara premijer, jer ovdje građani iz godine u godinu žive lošije dok propagandne ekonomske stope rastu", zaključio je Lekić.