Milionske investicije u vazdušnom saobraćaju u regionu
I dok Hrvatska već ima primat u vazdušnoj infrastrukturi s ukupno devet operativnih aerodroma - sedam međunarodnih, Aerodrom Brač i Mali Lošinj, region dosta zaostaje
Region će ove godine postati bogatiji za mnogo infrastrukturnih objekata u vazdušnom prevozu, a prednjačiće Hrvatska.
Do kraja godine u promet će biti pušten novi aerodrom Zagreb, kapaciteta pet miliona putnika, što je investicija vrijedna više od 330 miliona eura.
Ove godine bi trebalo da počnu radovi i na aerodromu na Rabu. Iako je riječ o realativno malom ostrvu u sjevernom Jadranu, najavljuje se da bi taj aerodrom trebalo da ima kapacitet od 200 hiljada putnika godišnje, što je na nivou Rijeke.
U aerodrom na Rabu planirano je ulaganje do 60 miliona eura, prenosi Poslovni dnevnik.
I dok Hrvatska već ima primat u vazdušnoj infrastrukturi s ukupno devet operativnih aerodroma - sedam međunarodnih, Aerodrom Brač i Mali Lošinj, region dosta zaostaje.
Slovenija ima dva ozbiljna uzletišta, Bosna i Hercegovina (BiH) u Sarajevu i Mostaru, a Srbija Beograd, iako se pokušava revitalizirati i Niš, a zanimljiv projekat je napravljen i u Kraljevu.
Crna Gora ima turističku vazdušnu luku u Tivtu i poslovnu u Podgorici. Makedonija je oba aerodroma, Skoplje i Ohrid, dala u koncesiju turskom operateru TAV-u.
Zanimljivo je da sve te zemlje planiraju da ove godine počnu nove investicije. BiH planira da napravi aerodrom u Bihaću, Srbija u Novom Sadu i Užicu, Makedonija u Štipu, a Crna Gora u Nikšiću.
Projekat u BiH biće opterećen hipotekom neuspjeha aerodroma u Trebinju, u koju je uložen milionski iznos u izradu dokumentacije i konsultantske usluge, a godinama se nije krenulo s mrtve tačke.
Lokalne vlasti Bihaća planiraju da ulože milion eura u projekat, a očekuje se novac i od kantonalnih i državnih vlasti. Većinu novca ipak bi trebalo da osigura strateški partner.
Pokrajinska vlada Vojvodine željela bi postojeće sportsko-poljoprivredno uzletište u Novom Sadu da pretvori u komercijalni aerodrom koji bi služio, primarno, za čarter, teretne i niskobudžetne letove. No, kako je lokacija samo oko 70 kilometara udaljena od beogradskog aerodroma “Nikola Tesla”, postavlja se pitanje njegove prave svrsishodnosti.
Srbija planira primarno da revitalizuje, uglavnom za istu svrhu kao i u Novom Sadu, uzletište u Užicu koje je teško stradalo u udarima snaga NATO-a 1999. godine.
Procjenjuje se da će za to biti potrebno 19 miliona eura, a obnova bi mogla da bude završena ove godine.
( Mina Business )