Poljski predsjednik potpisao sporni zakon o medijima
"Predsjedniku je važno da državni mediji budu nepristrasni, objektivni i kredibilni", rekla je predsjednikova portparolka Malgoržata Sadurska
Poljski predsjednik Andžej Duda potpisao je danas sporni zakon o medijima kojim se konzervativnoj vladi daje kontrola nad državnim medijima, uprkos zabrinutosti EU i osudama organizacija za ljudska prava.
"Predsjedniku je važno da državni mediji budu nepristrasni, objektivni i kredibilni", rekla je predsjednikova portparolka Malgoržata Sadurska, prenosi AFP.
Ovaj zakon je najnoviji u nizu kontroverznih mera koje je uvela vladajuća partija Prava i Pravde Jaroslava Kačinjskog koja je pobjedila u oktobru na opštim izborima nakon osam godina u opoziciji.
Predsjednik Evropske komisije Žan Klod Junker ranije danas je rekao da Brisel razgovara sa Varšavom o dva mnogo kritikovana zakona koje je usvojila nova poljska vlada, ali EU vjerovatno neće pribjeći bilo kakvim kaznenim mjerama.
Riječ je o izmjenama zakona o Ustavnom sudu, koje bi po mišljenju evropskih zvaničnika mogle da parališu rad i generalno oslabe Sud i zakonu o medijima zbog koga je Komesar EU za digitalnu ekonomiju i društvo Ginter Etinger zaprijetio pokretanjem procedure nadzora protiv Poljske, navodeći da je Varšava prekršila zajedničke evropske vrijednosti usvajanjem zakona kojim se vladi daje kontrola nad državnim medijima.
Evropska komisija će iduće nedjelje diskutovati o vladavini zakona u Poljskoj budući da je funkcioner EU tražio pokretanje procedure nadzora koja bi mogla da dovde do toga da Poljska izgubi pravo glasa u Uniji, prenosi Rojtes.
Međutim, Junker kaže da je ta opcija poznata kao Član 7 Sporazuma o EU nije vjerovatana.
"Trenutno razgovaramo sa Poljskom i ne želim da spekulišem o daljim posljedicama koje bi donjela primena Člana 7. Nije došlo i ne mislim da će doći do toga", rekao je Junker na konferenciji za novinare u Amserdamu.
"Nemojmo pretjerivati. To su važna pitanja, ali mi želimo dobre i prijateljske odnose sa Poljskom i naš pristup je konstruktivan", rekao je on.
Poljska vlada je preuzela kontrolu nad državnim medijima nakon što je 31. decembra usvojen novi zakon kojim se ona ovlašćuje da direktno postavlja direktore javnih medija, uprkos negodovanju evropskih novinarskih udruženja, Evropske komisije i OEBS-a, a Junker je stavio to pitanje na dnevni red narednog sastanka Komisije koji je predviđen za 13. januar.
Direktori glavnih kanala poljske javne televizije "TVP" podnjeli su ostavke u znak protesta zbog kontroverznih medijskih zakona vladajuće desničarske partije Jaroslava Kačinjskog koje je posljednjeg dana u prošloj godini usvojio parlament u Varšavi.
( Tanjug )