Malverzacije u Budvi: I bulevarima oštetili kasu za 20 miliona?

Tri sporne saobraćajnice građene su u vrijeme dok je Budvom upravljao Rajko Kuljača, aktuelni svjedok saradnik u istragama tužilaštva o malverzacijama u tom gradu...

230 pregleda45 komentar(a)
Rajko Kuljača, Foto: Savo Prelević
03.01.2016. 20:04h

Specijalno tužilaštvo trebalo bi da do kraja februara otvori još jednu istragu o višemilionskim malverzacijama u Budvi.

Prema pouzdanim saznanjima “Vijesti” tužilac Saša Čađenović već istražuje kako je trošen novac za izgradnju dva gradska bulevara u metropoli turizma, i seoski put ka mjestu Krapina.

Dokumentacija o tim poslovima, koji su Budvu koštali gotovo 20 miliona eura, u rukama je tužioca Čađenovića.

O tim slučajevima on je prošle sedmice pitao i bivšeg predsjednika Opštine Budva Lazara Rađenovića.

Tužioca je navodno zanimalo zna li Rađenović kako su realizovana ta tri kapitalina projekta, i zašto su nakon izvedenih radova opštinsku kasu koštala čak i trostruko više od vrijednosti zacrtane u Programima investicija koje je usvajala Skupština opštine.

Rađenovića, međutim, nema na spisku osumnjičenih za navodne zloupotrebe prilikom izgradnje te tri saobraćajnice.

Ti investicioni poduhvati realizovani su u vrijeme kada je gradom upravljao aktuelni svjedok saradnik u gotovo svim budvanskim istragama Rajko Kuljača.

Izvor “Vijesti” pojasnio je da tužilaštvo još nije prikupilo dovoljno čvrstih dokaza da izda naredbu za sprovođenje istrage, ali da se dvadesetak bivših budvanskih funkcionera i biznismena pominje u spisima koji su kod Čađenovića.

Kuljača bi, smatra isti sagovornik, i o tim poslovima mogao dosta da ispriča specijalnom tužiocu.

Prvenstveno na koji način su radovi na izgradnji dva bulevara i seoskog puta koštali poreske obveznike trostruko više nego što je planirano, ali i kako je, i pod kojim uslovima, firma njegovog kuma Branislava Gugija Savića, dobijala i izvodila kapitalne milionske poslove u metropoli turizma.

Savićeva firma “Gugi komerc” već je pod istragom u slučaju gradnje platoa na plaži Jaz.

Zbog navodne višemilionske štete koja je tim poslom napravljena opštinskoj kasi, po nalogu glavnog specijalnog tužioca Milivoja Katnića, sredinom avgusta uhapšeno je nekoliko budvanskih funkcionera i biznismena.

U najnovijem budvanskom slučaju tužiocima je navodno najinteresantnija izgradnja glavnog gradskog bulevara.

U spisima iz Opštine Budva, koje Čađenović češlja to je ujedno i najskuplji infrastrukturni posao, koji je grad koštao 8,25 miliona eura.

Iz opštinske kase za taj prejekat plaćeno je čak 6.000.000 eura više od onoga koliko je Vlada procijenila da će koštati 1,6 kilometara duga saobraćajnica.

Tužilaštvu su posebno interesantni aneksi ugovora, koje je Opština zaključivala sa izvođačem radova, nakon što je svečano presječena vrpca i saobraćajnica puštena u funkciju.

Prema dokumentaciji koja je dostavljena Specijalnom tužilaštvu, uprkos tome što je bulevar otvoren početkom juna 2007. godine, Opština je prvi aneks ugovora vrijedan 2,47 miliona eura, zaključila 21. jula iste godine.

Potpisivanje drugog aneksa ugovora vrijednog 2,27 miliona uslijedilo je 9. avgusta iste te godine, dok je treći aneks ugovora od 3,51 milion eura Opština zaključila, čak godinu, nakon što je bulevar otvoren 10. jula 2008.

Čađenović istražuje i navodne malverzacije oko gradnje drugog bulevara, koji su svečano u ljeto 2009. godine otvorili tadašnji predsjednik Opštine Kuljača i njegov kum Gugi Savić, čija je firma bila izvođač radova.

Izviđaj o tim poslovima navodno je pokrenut nakon što je MANS podnio krivičnu prijavu protiv Kuljače, tenderske komisije i nekoliko opštinskih službenika uključenih u taj posao, koji je dobila firma “Gugi komerc”, iako je ponuda kotorske firme “Yu briv” bila povoljnija.

Tenderska komisija prvorangirala je Gugi komerc, koji je ponudio 2.039.399 eura, uz rok za završetak radova od 25 dana, dok je ponuda kompanije “Yu briv” iznosila 1.971.167 eura, uz rok završetka radova od 21 dan.

Gradnja te saobraćajnice, duge 1,1 kilometar Budvu je koštala gotovo sedam miliona eura. Iz tadašnje gradske uprave objasnili su da je izgradnja bila papreno skupa, jer su po visokim cijenama isplaćivali mještanima zemljište koje su morali da oduzimaju, kako bi izgradili četiri trake.

I put u Krapini se iz Osnovnog seli u Specijalno tužilaštvo

Izgradnjom seoskog puta ka mjestu Krapina iznad Budve, bavi se Osnovno državno tužilaštvo u Kotoru, gdje su sredinom ljeta 2015. saslušani Kuljača i Savić, čija je firma takođe bila izvođač radova.

U tom poslu, utrošeno je 2,3 miliona eura za izgradnju šest kilometara dugog puta. Seoski put, građen uoči izbora 2009. završen je tek prije tri godine, a tužilaštvo sumnja da je Saviću isplaćeno 300.000 eura više od dogovorenog iznosa. Prema nezvaničnim saznanjima “Vijesti” i taj predmet mogao bi biti “preseljen” u Specijalno tužilaštvo, nakon što je Kuljača negirao vjerodostojnot svog potpisa na ugovoru, kojim se radovi daju Savićevoj firmi. Kuljačin potpis je na tri ugovora između Opštine i “Gugi komerca” vezana za taj posao.