Green Home: Đačićeve mjere su tragikomične
"Od spomenutog presjednika Opštine se najmanje očekivalo da najavi je postignut dogovor sa EPCG za besplatnu isporuku električne energije za grijanje domova, kao i odgovarajuće uređaje za grijanje koji će omogućiti privremeno zamjenu za ugalj kao energent, kako bi se bar privremeno sanirala zagađenja"
Teško da građani Pljevalja mogu biti zahvalni preporukama koje je iznio gradonačelnik Mirko Đaćič, obzirom da su već i sami znali i 30 godina sprovodili spomenute mjere vezane za izbjegavanja otvorenog prostora i boravak u sopstvenim domovima, u vrijeme kada je vazduh katastrofalno preopterećen česticama zagađujućih materija, a samo prije dva dana i preko 600PM u večernjim satima, saopšteno je iz NVO Green Home.
"Od spomenutog presjednika Opštine se najmanje očekivalo da najavi je postignut dogovor sa EPCG za besplatnu isporuku električne energije za grijanje domova, kao i odgovarajuće uređaje za grijanje koji će omogućiti privremeno zamjenu za ugalj kao energent, kako bi se bar privremeno sanirala zagađenja. Spomenute mjere presjednika su tragikomične, u situaciji koja je aktuelna ne od juče već posljednjih 30 godina i umjesto da se rukovodstvo Opštine u saradnji sa državom isprsi finansijski za sprovođenje kvalitetnih mjera za sanaciju kvaliteta vazduha, samo dokazuje koliko nijesu sposobni obavljati funkciju na kojoj se nalaze i da ne mogu ni na koji način upravljati ovim problemom i spriječiti dalje ugrožavanje zdravlja Pljevljaka", navodi se u saopštenju Green Home-a.
Iz ove NVO dodaju da je Đačićeva preporuka konačno i "pozitivan pomak".
"Posebno imajući u vidu njegove prethodne izjave, da pljevaljskom vazduhu ne fali ništa jer je takav 30 godina, i nereagovanja lokalne samouprave u prethodna dva mjeseca, koliko je stanje u Pljevljima kritično. Ovo zakašnjelo reagovanje i priznanje kritične i alarmantne situacije u Pljevljima, sa nevještim preporučivanjem zatvaranja u domove do ljepšeg vremena dovodi do zaključka da nadležni niti umiju niti rade išta povodom ublažavanja posledica zagađenja i sprečavanja istog. Isto tako, kao promašena i mjera za dalje izgovore se može okrakterisati i nabavka briketa i peleta usred decembra, a bez prethodnih zamjena ložišta i nabavke, za to specijalizovanih peći", istakli su iz Green Home-a.
Kazali su i da je najbolje ogledalo za to koliko lokalne vlasti zaista podržavaju građane i NVO, građanska akciji SOS za Pljevlja održana 22. decembra sa koje je poslat poziv u pomoć i za ispunjavanje Ustavom zagarantovanih prava na zdravu životnu sredinu i apel za ispunjavanje najmanje tri zahtjeva.
"Tom prilikom ne samo da su iste bojkotovale i ignorisale skup, nego su i osudile napore okupljenih nevladinih organizacija i građana isti oni koji očigledno čuvaju svoja dobro plaćena radna mjesta i stečene privilegije iz džepova tih istih građana koji ih plaćaju kroz poreske obaveze. Smiješna poruka da "Pljevljaci zaslužuju najbolje" od čelnika lokalne samouprave u teškim trenucima za grad i građane, te opstruktivne izjave presjednika za NVO kada se najmanje očekuje podrška u sprovođenju spomenute ekološke akcije, dijelom pokazuju koliko se rukovodeći lokalnom samoupravom vode istinskom brigom oko aerozagađenja i stanovništva ugroženog zdravlja. Za potpuno rješavanje ove situacije opština i država moraju izdvojiti značajna sredstva za kompletnu transformaciju korištenog energenta za grijanje. Presjednik kojem su građani Pljevalja povjerili upravljanje duguje rezultat za protekli period u smislu poboljšanja kvaliteta vazduha i životne sredine što je izostalo. Sve druge floskule Đačića su bespredmetne i rezultat promašene politike i nebrige za građane i životnu sredinu", rekli su iz Green Home-a.
( Vijesti online )