FBI vodio istragu o američkom pjevaču
Istražitelji su tada zaključili da Sigerova veza s tadašnjim poznatim komunistima u SAD i njegova djevojka, Amerikanka japanskog porekla, predstavljaju opasnost za njegovu lojalnost prema SAD
Američka federalna policija (FBI) vodila je bezbjednosnu istragu protiv američkog folk muzičara Pitera Sigera zbog njegove pripadnosti Komunističkoj partiji i sumnje da bi muzičar mogao da bude "potencijalno subverzivan" za vrijeme Drugog svjetskog rata.
Istragu je iniciralo pismo mladog Sigera, tada vojnika, upućeno njegovoj tadašnjoj djevojci u kojem mladi muzičar u ratno vrijeme osuđuje predlog deportovanja svih Amerikanaca japanskog porijekla. U dugačkom dosijeu FBI-ja posvećenom Sigeru, pominju se njegova djevojka, otac, kao i ispitivanje njegovog prijatelja Vudija Gatrija.
Istražitelji su tada zaključili da Sigerova veza s tadašnjim poznatim komunistima u SAD i njegova djevojka, Amerikanka japanskog porekla, predstavljaju opasnost za njegovu lojalnost prema SAD.
Sigerove "simpatije prema komunistima i njegovi loši odnosi sa zemljoposjednicima kao i njegovi nepoželjni prijatelji komunisti, učinili su muzičara nepodobnim za ukazivanje povjerenja, dok je njegova odgnornost dovedena u pitanje", navodi se u vojno-obavještajnom izvještaju u čiji uvid je imala agencija AP.
Istraga, koja je vođena pod nazdorom direktora FBI-ja Edgara Huvera, sadrži 1.700 strana o Sigerovim aktivnostima. Dio dokumenta je nedavno objavio američki Nacionalni arhiv.
Siger (94), poznat po pjesmama "Where Have All the Flowers Gone" i "If I Had a Hammer" i "Turn, Turn, Turn" (najpoznatija u izvodjenju "Birdsa"), preminuo j u januaru 2014. godine.
Muzičar je 2007. godine, nekoliko decenija pošto je napustio Komunističku partiju SAD napisao je pjesmu posvećenu Staljinu. Pjesma o nekadašnjem lideru Sovjetskog Saveza Josifu Staljinu oštra je i zajedljiva kao i sve ostale protestne pjesme iz dugačke karijere muzičara s bendžom.
Siger je jednom prilikom rekao da je napustio Komunistićku partiju SAD oko 1950. godine i da se 2006. godine izvinio što nije uvideo da je Staljin bio "veoma surov".
Piter Siger kao i Vudi Gatri pripada generaciji američkih folk muzičara koji su karijeru počeli u vrijeme ili poslije američke "velike depresije". U njihovim socijalno angažovanim pjesmama često je bila oslikana obespravljneost radnika i farmera.
Iako van muzičkog mejnstrima, uticaj Sigera i Gatrija se vidi prije svega u pjesmama Boba Dilana i Džoan Baez, ali i kroz albume grupa "Berds" (The Birds), "Krozbi, Stil, Ne and Jang" (Crosby, Stills, Nash and Young), "Bafalo springfild" (The Buffalo Springield), kao i mnogih drugih muzičara kantri-roka koji su se vratili korijenima nakon psihodelične faze iz 1968. godine.
Socijalni angažman, kao i antiratne poruke Sigera, poseban odjek su imali upravo tokom bunta 1968. godine i protesta zbog rata u Vijetnamu.
( Beta )