Hrvatski vazduhoplovni analitičar: 4K zainteresovan za Montenegro erlajns je smak svijeta
"Pokazalo se da je totalno diletantske poteze radio u Adria ervejzu, nagomilao je dugove, govorimo sada o nekih 15 miliona eura u ovoj godini minusa. To su jednosavno takvi potezi koji su kompaniju doslovce bacili na koljena... ako to dođe u Crnu Goru, ja ne vidim baš neke perspektive za MA"
Iako crnogorska Vlada mjesecima ne otkriva ko je tačno zainteresovan za Montenegro erlajns, osim sto njeni predstavnici saopštavaju kako je riječ o velikoj stranoj kompaniji, mediji spekulišu da se radi o njemačkom privatnom fondu 4K Invest.
Hrvatski vazduhoplovni analitičar Alen Šćuric, takođe ima informacije o zainteresovanosti Njemaca, prema kojima je veoma kritičan.
Taj 4K, koji zapravo jeste jedini zainteresovani za Montenegro erlajns, je zapravo smak svijeta, pokazalo se da je totalno diletantske poteze radio u Adria ervejzu, nagomilao je dugove, govorimo sada o nekih 15 miliona eura u ovoj godini minusa. To su jednosavno takvi potezi koji su kompaniju doslovce bacili na koljena... ako to dođe u Crnu Goru, ja ne vidim baš neke perspektive za MA", kaže Šćuric.
Evo i nimalo optimistične prognoze zagrebačkog stručnjaka u slučaju privatizacije Montenegroairlinesa
"Bilo ko da vam dođe, tražiće prvo otpis duga, to ide na račun poreskih obveznika... Nemojte se zanositi da ce ovdje neko doći i sve ostati kako je bilo, zadržati jednak broj zaposlenih, ostaviti jednak broj linija, putnika, a mi ćemo vam dati novac da se to ostvari, no, to vam se neće desiti. Dođe li ovdje bilo koji vlasnik on će stvari gledati komercijalno i neće ga biti briga da li ćete vi biti povezani sa jednim habom, čvoristem preko kojeg možete putovati po cijelom svijetu...".
Zato Šćuric misli da je za Crnu Goru, kao turisticku destinaciju, ne samo bolje, nego obavezno da ima svoju nacionalnu avio-kompaniju.
"Ja uopšte ne vidim da treba raspravljati da li MA ili ne, nego ja mislim da se Vlada treba samo odlučiti na sljedeće - da MA prestane biti rasadnik zapošljavanja kadra po nepotističkim osnovama i političkim osnovama i onda napraviti kompaniju koja ima glavu i rep".
"Ja bih napravio ovdje jednu kompaniju koja bi se vezala uz neku od velikih kompanija, da li je to – Air France u Skyteam-u, Star Alliance Lufthansa, ili British airways u Oneworld-u, i prema njima napraviti dovoljno frekvencija od minimalno jednom dnevno, ili dva puta, a sve ostalo se isključivo baviti linijama, čarterima koje omogućavaju dolazak velikog broja turista sa što većeg broja destinacija".
Na pitanje šta će EU uraditi ako crnogorska Vlada nastavi da pomaže MA kroz državnu pomoć i da li to može ugroziti pregovore sa Briselom, hrvatski stručnjak ovako odgovara.
"Sigrno da da, pogotovo u podmakloj fazi, iz iskustva Hrvatske je vidljivo da da, iako zapravo pravi pritisak dolazi ulaskom. Ali, ja uopšte ne smatram da Vlada treba ukucavati novac u MA".
Šćuric je izričit i kada je u pitanju plan Vlade da Aerodrome da pod koncesiju.
"Smatram da je to ekstremno loše, to ne treba raditi...to su vam kompanije koje imaju budžete po 10, 20, 50 puta više nego što ima cijela Crna Gora i koji imaju nevjerovatne resurse, a naši političari u tome ne znaju da plivaju".
Šćuric zaključuje da, osim Britanije, nijedna zapadnoevropska zemlja nema aerodrome pod koncesijama.
( Ljubica Milićević )