Šulc se neće izvinjavati Poljskoj za riječi o državnom udaru
"Primjećujem vrlo kontroverznu situaciju u Poljskoj. Hiljade demonstranata su izašle da protestuju protiv metoda vlade. Izgleda mi da moje bojazni dijeli mnogo Poljaka", REKAO JE šULC
Predsjednik Evropskog parlamenta Martin Šulc odbio je danas da se izvini Poljskoj i Poljacima kako je tražila poljska premijerka Beata Šidlo zato što su, kako je danas kazao, njegove riječi o dramatičnom razvoju ustavne krize u Poljskoj s elementima državnog udara bile kritika vlade a ne Poljaka.
"Primjećujem vrlo kontroverznu situaciju u Poljskoj. Hiljade demonstranata su izašle da protestuju protiv metoda vlade. Izgleda mi da moje bojazni dijeli mnogo Poljaka. Nisam kritikovao Poljake, kritikovao sam vladu a to je razlika", kazao Šulc novinarima u Briselu, javlja poljska televizija TVN24.
Premijerka Šidlo tražila je juče da se njemački socijalista javno izvini Poljskoj, zato što na tako eksponiranom mjestu kao šef Evropskog parlamenta u kome su svi ravnopravni ne smije sebi da dozvoli izjave o državnom udaru pošto je u pitanju legitimno izabrana vlada.
Njegov portparol nastojao je da ublaži kritiku i naglasio da je to bio prije izraz uznemirenja nego osuda poljske vlade evroskeptične konzervativne stranke Pravo i Pravda.
Hiljade Poljaka proteklog vikenda su izašli na ulice Varšave i drugih gradova zbog pokušaja konzervativaca, koji su na vlast došli na izborima u oktobru posle osam godina u opoziciju, da pored uobičajenih izmjena u državnim preduzećima i državnoj upravi nametnu Ustavnom sudu pet novih sudija po svom ukusu iako je prethodno troje u skladu sa zakonom izabrao prethodni saziv parlamenta.
Takođe je formiran Komitet odbrane demokratije po uzoru na Komitet odbrane radnika u vrijeme totalitarnog komunističkog režima.
Lider konzervativaca, bivši premijer Jaroslav Kačinjski takođe je izveo na ulice nekoliko desetina hiljada da iskažu podršku predsjedniku i vladi, a sve koji ne prihvataju njegove vizije reforme Poljske označio za goru sortu Poljaka koja ima izdaju u genima.
U odbranu Ustavnog suda kao garanta ustavnosti i zakonitosti reformi stalo je 15 bivših predsjednika, premijera i predsjednika oba doma parlamenta Poljske sa svih strana političkog spektra, počev od vođe otpora Poljaka komunistima, bivšeg predsjednika Leha Valense.
U otvorenom pismu i apelu da političari prestanu da se igraju nezavisnošću Ustavnog suda oni su poručili da svaka vlada traje samo neko vrijeme, dok ostaje demokratska Poljska.
( Beta )