Pokret za neutralnost: Referendum je naša građanska dužnost
"Ubijeđeni smo da Đukanoviću čak i ova propala priča oko neostvarene većinske podrške građana članstvu u NATO više odgovara nego bilo koja druga problematika koja se tiče realnog socio-ekonomskog stanja i brojnih propalih projekata oživljavanja ekonomije i povećanja životnog standarda građana Crne Gore"
Pokret za neutralnost reagovao je na navode premijera Mila Đukanovića iznesene na premijerskom satu da ne postoji pravna obaveza ni politička potreba za raspisivanjem referenduma o pristupanju Crne Gore NATO-u.
Iz Pokreta su ocijenili da građani nisu ostali uskraćeni za još jednu prezentaciju "samovolje i demonstracije sile šefa režima Mila Đukanovića".
"Za njega ne postoji "pravna obaveza, ni politička potreba" za organizovanjem referenduma za najznačajnije spoljnopolitičko i bezbjednosno pitanje Crne Gore. To kaže premijer zemlje u kojoj 84 odsto građana smatra da tu odluku treba donijeti na referendumu. Atlantista Đukanović to kaže iako ima podatak da čak 68 odsto od ukupnog broja građana koji podržava članstvo u NATO smatra da tu odluku treba donijeti na referendumu. Ovo su podaci agencije IPSOS koja ih je interno dostavila upravo Đukanoviću kao predsjedniku Savjeta za članstvo u NATO, a čija dokumenta su zahvaljujući Pokretu za neutralnost objelodanjena u aferi "Depeša"", navodi se u saopštenju Pokreta.
Dodaju da se u Ustavu ne pominje donošenje odluke na referendumu, ali se ne pominje ni donošenje odluke u Parlamentu.
"Jednostavno, način donošenja ove odluke je namjerno izostavljen kako bi se stvorio prostor za manipulaciju koja je postala naša svakodnevnica. Interesantno je da ne postoji saglasje ni među partijama donosiocima ovakvog Ustava, te se tako jedna partija otvoreno zalaže za raspisivanje referenduma. Đukanovića ćemo podsjetiti i na glavni razlog zašto se u brojnim zemljama članicama NATO-a nije organizovao referendum za članstvo u ovaj savez: zato jer su građani dominantno većinski podržavali članstvo, što nikako nije slučaj sa Crnom Gorom".
Ističu da težnja Đukanovića da odluku o članstvu u NATO "ugura na mala vrata, iza kulisa i silu na sramotu preko Parlamenta samo predstavlja odraz njegovog autokratskog načina vladanja".
"Ubijeđeni smo da Đukanoviću čak i ova propala priča oko neostvarene većinske podrške građana članstvu u NATO više odgovara nego bilo koja druga problematika koja se tiče realnog socio-ekonomskog stanja i brojnih propalih projekata oživljavanja ekonomije i povećanja životnog standarda građana Crne Gore. Podjele su bile i ostale jedini instrument na osnovu kojeg Đukanović opstaje. Referendum je naša građanska dužnost i stepen demokratičnosti našeg društva. On mora biti raspisan i održan u duhu demokratskih načela, po fer i slobodnim kriterijumima. Odluka građana se mora poštovati i ona mora biti ispred interesa svakog pojedinca ili premijerove uzdrmane fotelje. Svako negiranje raspisivanja referenduma jedino može biti pokazatelj straha od volje građana i nikakvi parlamentarni izbori i novi skupštinski saziv ne mogu biti mjerilo za donošenje ovakve odluke u Parlamentu", zaključuje se u saopštenju Pokreta.
( Vijesti online )