Jedan sporni član zakona i moguće posljedice
Ako uzmemo u obzir da je Član 60a postojećeg Zakona poslužio kao osnov za napad na kompleks bivšeg Dvorca Karađorđevića u Miločeru - tj. kao zakonski okvir u kojem se desio čuveni miločerski konkurs - koji bolje da ne pominjem - onda je jasno da je stvar evoluirala u nešto za nijansu ubitačnije
You always makin' big, big plans for tomorrow. You wanna know why? 'Cause you always fuckin' up today. Jim Jarmush, Down by Law, 1986.
Moram da priznam da sam u međuvremenu ovjerio predavanje kontroverznog beransko-bjelopoljskog arhitekte, mog dobrog prijatelja... kako li se zvaše, nikako da se sjetim, pomozite mi molim vas... naslovljeno: Arhitektura i urbanizam Crne Gore u periodu tranzicije - uzroci krize.
Predavanje je bilo organizovano prošlog utorka, u srcu tzv. Zamka Ledene kraljice, tj. u Plavoj sali velelepnog zdanja Rektorata Univerziteta Crne Gore.
I moram da priznam da je to predavanje umnogome nadmašilo moja (relativno skromna) očekivanja - uz važnu napomenu da je... kako li se samo zvaše... skoro bez dlake na jeziku adresirao neke od gorućih problema naše struke, dajući usput i sasvim pristojne uvide u genezu tih problema.
I baš kad sam sjeo da napišem par vrlo pohvalnih riječi o tom predavanju - dobih SMS sa nepoznatog broja.
OK, u ovakvim prilikama se koristi fraza: prekidamo program zbog važnog saopštenja...
Naime, na Internet stranici Ministarstva održivog razvoja i turizma pojavio se 26. novembra - prije punih 16 dana - Javni poziv za učešće u Javnoj raspravi o Nacrtu Zakona o uređenju prostora i izgradnji objekata - što će reći da smo mi - arhitektice i arhitekti - u jedinstvenoj prilici da doprinesemo opštem boljitku pisanjem i dostavljanjem predloga, sugestija i komentara na pomenuti Nacrt - i to u pisanom ili elektronskom obliku - na faks (020/ 446 - 215), ili pak na email.
Često ovjeravam pomenutu Internet stranicu - iz razloga što bi se lako moglo desiti da Moritovci opet raspišu nekakav konkurs - poput Konkursa za idejno arhitektonsko rješenje adaptacije i rekonstrukcije Doma Revolucije u Nikšiću (o kojem će svakako biti riječi na ovom mjestu, čim obavim razgovor sa cijenjenim akademikom Markom Mušičem - autorom projekta Doma Revolucije - baš me zanima što on misli o svemu tome) - i ne bi valjalo da mi takvo što promakne.
I baš sad, kad sam se opustio, kad sam se okrenuo lakšim temama i zapostavio MORiT i njihove (dubiozne) aktivnosti - ne lezi vraže - oni udariše tim Javnim pozivom za učešće u Javnoj raspravi - i to baš o Nacrtu Zakona koji se direktno - najdirektinije - tiče naše struke. Ponekad imam osjećaj da to rade namjerno - samo da bi meni napakostili.
Dakle, da rezimiramo: svi mi kojima uređenje prostora i izgradnja objekata leži na srcima - svi mi koji se sa ozbiljnom odgovornošću i velikim naporom zalažemo za crnogorsku arhitekturu i prostor - a usput smo i arhitektice, odnosno arhitekti - morali bismo da se odazovemo Javnom pozivu i da se uključimo u Javnu raspravu. To je naša dužnost - a ujedno i obaveza.
Teško je vjerovati da će naš doprinos toj stvari uroditi bilo kakvim plodom - ali svakako vrijedi pokušati. Ako ništa drugo - naše učešće u Javnoj raspravi rezultiraće nezaboravnim iskustvom - koje nam, ponavljam, vjerovatno neće donijeti nikakve konkretne benefite - ali čim dostavimo naše predloge, sugestije i komentare - saznaćemo da li u MORiT postoji sluh za nagomilane probleme što iz godine u godinu sve teže pogađaju našu žalosnu struku.
Biće organizovana i dva okrugla stola - prvi u Privrednoj komori CG, 21. decembra, tačno u podne, za tzv. asocijacije privrednika - u koje spada i Inžinjerska komora CG, da ne bi bilo zabune – a drugi u zgradi MORiT, 22. decembra, tačno u podne, za... pazite sad: lokalne samouprave, organe državne uprave, univerzitete, Zajednicu opština Crne Gore, nevladine organizacije u oblasti uređenje prostora i izgradnje objekata i zaštitu prava lica sa invaliditetom.
Siguran sam da ste primijetili da se ne pominju tzv. strukovne organizacije koje djeluju izvan Inžinjerske komore, a koje bi, eventualno, mogle biti zainteresovane za ovu priču - osim ako strukovne organizacije ne spadaju u tzv. "nevladine organizacije u oblasti uređenje prostora i izgradnje objekata".
Kako bilo, sugerisao bih vam da se ipak ne uzdate previše u strukovne organizacije - niti da se nadate da će potegnuti umjesto vas.
I da ne zaboravimo: "Javna rasprava trajaće 40 dana od dana objavljivanja javnog poziva". Ne bih nagađao zašto je MORiT spakovao Javnu raspravu baš u ovo veselo vrijeme - kad nam, tradicionalno, i nije baš do javnih rasprava - ali ta činjenica nas nikako ne smije obeshrabriti.
Već sam virnuo malo u Nacrt - zanimalo me što se desilo sa Članom 60a važećeg Zakona o uređenju prostora i izgradnji objekata - i otkrih da se to sad zove Član 64 - Određivanje lokacije u posebnim slučajevima - pa kaže: "Vlada odnosno izvršni organ jedinice lokalne samouprave može, za objekte od opšteg interesa, odrediti lokaciju, u skladu s namjenom prostora šire teritorijalne cjeline".
U važećem Zakonu to izgleda ovako: "... Vlada, odnosno izvršni organ lokalne samouprave, za objekte od opšteg interesa, može odrediti lokaciju u skladu sa smjernicama iz planova šire teritorijalne cjeline".
Ovaj stav je zloslutan po prostor - u obje varijante - s tim da je u novoj verziji za nijansu eksplicitnije zloslutan. Interesantno je da u Predlogu Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o uređenju prostora i izgradnji objekata iz maja 2013. godine - Član 60a izgleda ovako: "...u slučaju kada planski dokument za određeni prostor ne sadrži urbanističko-tehničke uslove ili smjernice za izgradnju objekata, Vlada, odnosno izvršni organ lokalne samouprave, za objekte od opšteg interesa, može odrediti lokaciju, u skladu s namjenom prostora šire teritorijalne cjeline".
Četvrti stav je bitan: "Vlada, odnosno izvršni organ lokalne samouprave donosi odluku kojom usvojeno urbanističko, odnosno urbanističko-arhitektonsko rješenje, po sprovedenom javnom konkursu, predstavlja sastavni dio planskog dokumenta i na osnovu istog se izdaju urbanističko-tehnički uslovi za izradu tehničke dokumentacije" - i sada glasi ovako: "Po sprovedenom javnom konkursu, Vlada odnosno izvršni organ jedinice lokalne samouprave donosi odluku o izabranom rješenju, koje predstavlja sastavni dio planskog dokumenta".
Dakle, tzv. urbanističko-tehnički uslovi su nestali netragom iz ovog stava - i iz sljedećeg, ako se ne varam. Pitam se zašto...
Ako uzmemo u obzir da je Član 60a postojećeg Zakona poslužio kao osnov za napad na kompleks bivšeg Dvorca Karađorđevića u Miločeru - tj. kao zakonski okvir u kojem se desio čuveni miločerski konkurs - koji bolje da ne pominjem - onda je jasno da je stvar evoluirala u nešto za nijansu ubitačnije.
Ako im je tih par suvih rečenica bilo neophodno da bi ozvaničili blistavu ideju da se grade stanovi u okviru kompleksa Miločer - i da se udesi onih nekoliko vila da bi se još lakše i ljepše prodale - uz par novih, svakako - onda je, bojim se, blizu trenutak kad im neće trebati ni tih par rečenica kako bi činodejstvovali po ostalim lokacijama diljem naše prelijepe CG - pogotovo uz obalu mora sinjega.
OK, u sljedećem broju priča iz Bandića - kao neophodan intermezzo - a onda nova iznenađenja za nova pokoljenja.
( Borislav Vukićević )