Ko od ministara nije nagazio gas
Premijer Duško Marković navodno sprema rekonstrukciju Vlade iako javno hvali rad gotovo svih ministara. Iz kabineta premijera nije odgovoreno da li su tačne nezvanične informacije da je nezadovoljan resorima zdravlja, održivog razvoja i saobraćaja: “Pitanje promjena u Vladi je stvar premijera i koalicionih dogovora”
Premijer Duško Marković sprema promjene u pojedinim resorima Vlade, saznaju “Vijesti” iz više nezvaničnih izvora.
To nisu potvrdili ni negirali iz kabineta predsjednika Vlade.
“Pitanje promjena u Vladi je stvar premijera i koalicionih dogovora”, zvaničan je odgovor iz kabineta Markovića.
“Vijesti” su pitale da li je tačno da sprema promjena na pojedinim ministarskim mjestima na polovini mandata Vlade, ako jeste – za koje resore, da li je razlog nezadovoljstvo radom i da li su tačne nezvanične informacije da se konkretno radi o ministru zdravlja (Socijaldemokrate), održivog razvoja i turizma te saobraćaja i pomorstva (Bošnjačka stranka).
U SD-u i BS-u, vladajućim koalicionim partnerima Demokrtaske partije socijalista, tvrde da do sada nisu razgovarali sa Markovićem (DPS) o eventualnoj rekonstrukciji Vlade.
Više članova izvršne vlasti potvrdilo je “Vijestima” da jeste pomenuo na jednoj od sjednica da će pojedinačno biti razgovora o dosadašnjim učincima.
Marković je u srijedu izjavio da je “zadovoljan, svojim cijelim timom, naravno i ministrima”.
“I kada na sjednicama Vlade razgovaram sa njima, oni mogu zaključiti da sam vrlo nezadovoljan zbog toga što uvijek tražim i više i brže. Ali, zaista ovaj rezultat je njihov rezultat. I želim da im se zahvalim”, rekao je Marković ističući da to čini posebno kabinetu.
Resorom zdravlja se ne diči
Premijer je kroz nabrajanje onoga što smatra uspjehom, u intervju RTCG isticao rad gotovo svih ministara, javno nije kritikovao članove Vlade o kojima se spekuliše da su na listi eventualnih smjena. Uočljivo se nije hvalio zdravstvom, na čijem čelu je Kenan Hrapović, dok jeste rezultatom u resoru obrazovanja, na čijem čelu je takođe kadar SD-a.
Poslanik DPS-a Nikola Rakočević nedavno je saopštio da ne bi rekao da je Vlada podbacila u bilo kojem segmentu, ali “vjerujem da je razvoj zdravstvenog sistema ono što treba da bude akcenat u narednom periodu, bez obzira što su napori uočljivi i u ovom dijelu politike”.
Spekulacije o rekonstrukciji su pominjane i u prvoj godini rada Vlade, ali do toga nije došlo.
Marković je na početku mandata, krajem novembra 2016, poručio da će svi imati rok od godinu da se pokažu, a da će svako ko ne bude na visini zadatka biti zamijenjen.
Od tada - iznuđena ostavka ministra evropskih poslova Aleksandra Pejovića, nakon što je Agencija za sprečavanje korupcije utvrdila da je javni interes podredio privatnom interesu, i ministra kulture Janka Ljumovića nakon spora Vlade sa Univerzitetom Crne Gore i podrške razrješenju bivše rekotorke Radmile Vojvodić s kojom je u dobrim odnosima.
Ministar Hrapović je na pitanje „Vijesti“ da li ima informacije da će biti promjena u Vladi i da se resor zdravlja pominje kao jedan na čijem čelu je moguća smjena, odgovorio: „Prvi put čujem za to“. On je ponovio da smatra da je u prethodne dvije godine značajno unaprijedio sistem zdravstva.
Prema istraživanju Sindikata doktora medicina gdje kažu da je 312 ljekara, dvije trećine njih ne bi prijavilo korupciju jer nema povjerenja u zdravstvene i druge državne institucije, a oko 90 odsto njih smatra da je korucija najizraženija u Ministastarstvu zdravlja, Fondu zdravstva i Kliničkog centru.
Resor Hrapovića je zato pozivao nadležne institucije da reaguju da bi se spriječilo “uznemiravanje javnosti i skinula stigma sa profesije ljekara i ključnih institucija u sistemu zdtavstva”.
”Prvi put čujem”
Ministar saobraćaja Osman Nurković kazao je da prvi put čuje za to, a „nema ni razloga“.
“Ni riječ oko toga nisam čuo, vjerujem da su spekulacije kao i mnoge dosad, uglavnom su ocjene premijera da je zadovoljan svim resorima. Možda je resor saobraćaja i jedan kojim je zadovoljniji”, kazao je Nurković “Vijestima”.
Marković je saopštio da je zadovoljan dinamikom gradnje autoputa (kasni godinu), i javno je podržao izdavanje Aerodroma Crne Gore.
“Direktni sam nosilac te ideje i promotor državnog i ekonomskog interesa kroz valorizaciju naših aerodroma, a ministar saobraćaja je, da tako kažem, nosio tu ideju u javnosti i zbog toga trpio više nego ja”, izjavio je premijer.
Poručio je i da SD do ovog trenutka nije saglasan sa idejom davanja u aerodroma u zakup (tražili su analizu efekata) i da sa njima korektno razgovora na tu temu, ali da će koncesionog akta biti i bez njih.
Od ministra održivog razvoja i turizma Pavla Radulovića nije bio moguć komentar o spekulacijama da nije isključeno da ga Marković zamijeni.
Premijer je nedavno, u kontekstu unapređenja poslovanja, pomenuo Zakon o planiranju prostora i izgradnji objekata iz Radulovićeve nadležnosti: “Još ne vidim ono što sam očekivao i što mi je rečeno da ćemo dobiti novim zakonom. Upozoravaju me i da raste divlja gradnja, da imamo malo inspekcija, da se planovi sporije donose nego ranije”, izjavio je Marković.
Radulović je nedavno rekao da je dio Markovićevih ocjena zasnovan upravo na zapažanjima koje mu je on saopštio, ukazujući da je problem na strani opština. Prema nezvaničnim informacijama, opštine će tražiti izmjene zakona jer smatraju da nije primjenjiv u praksi.
Nakon optužbi iz nevladinog sektora da se izgradnjom autoputa devastira kanjon Tare, zbog čega su podnijete krivične prijave, premijer je odgovorio: “Priče da će to ugroziti Taru, da će uništiti njen životinjski i biljni svijet su priče onih koji ne znaju, da ne budem grublji”.
Premijer je kazao da će u decembru otvoriti jedno od najzahtjevnijih poglavlja 27 - životna sredina, a to je u nadležnosti Radulovića, kao i zaštita ulcinjske Solane za koju je Vlada usvojila preduslove da se proglasi parkom prirode. Osnovan je dugo najavljivani Fond za zaštitu životne sredine…
Odgovarajući o dosadašnjem učinku u resorima sporta, nauke i obrazovanja, Marković je rekao da je izuzetno zadovoljan. Imenom je pohvalio “veoma agilnog i kreativnog Milutina Simovića (ministar poljoprivrede), da mi se ne naljute ostali ministri, neke ću kasnije pomenuti”. Zatim je ocijenio da je pun pogodak izbor Sanje Damjanović (nauka) i Nikole Janovića (sport). Osim finansija i ekonomije, Marković je kazao da je Crna Gora bezbjednosno stabilna, da je država vidno napredovala u borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije: “Želim da se složim sa izvještajem EK da je to rezultat kadrovskih promjena”…
“Uspjeli smo da stabilizujemo javne finansije, neće biti novih kriznih poreza - mjere su dale rezultate, obezbijedili smo ekonomski rast, redovnost isplate primanja…”, čime je izdvojio i učinak povezanih resora odgovornih za rezultat koji ističe.
Većina ministarstva je na oko 80 odsto formalnih ispunjenih obaveza iz programa rada na kraju trećeg kvartala (kraj septembra) ili na oko polovinu, a samo je Ministarstvo zdravlja na ispod 30 odsto - od sedam obaveza u tom resoru su na vrijeme završene samo dvije
Većina ministarstva je na oko 80 odsto formalnih ispunjenih obaveza iz programa rada na kraju trećeg kvartala (kraj septembra) ili na oko polovinu, a samo je Ministarstvo zdravlja na ispod 30 odsto - od sedam obaveza u tom resoru su na vrijeme završene samo dvije.
Među onima koji su realizovali 100 odsto obaveza od januara do kraja septembra su Ministarstvo nauke, Ministarstvo odbrane, Ministarstvo prosvjete, Ministarstvo vanjskih poslova i Ministarstvo sporta.
Iz Vlade je tim povodom saopšteno da je Marković zadovoljan učinkom, ali i da je pozvao ministre da “dodatno daju gas” i ne propuste nijednu priliku koja se ukaže. Sve je dobro, a nivo javne usluge nije zadovoljavajući
Marković je uz to što je rekao da je zadovoljan radom Vlade, izjavio i da “nije zadovoljavajući nivo naše javne usluge”.
“I ova Vlada će i ja lično insistirati na tome da administracije, procedure, zakonski rokovi ne budu ograničenje ili opravdanje za nerad ili nezainteresovanost da se u Crnoj Gori bolje živi, da se više investira i da se projekti brže realizuju”, kazao je Marković, nakon pitanja RTCG-a o neadekvatnoj infrastrukturi i problemima u snabdijevanju električnom energijom, neažurnošću administracije na primjeru katastara i stanja u zdravstvu koje se, kako je novinarka ukazala, pominje u negativnom kontekstu.
U tom kontekstu, osim o energetskoj infrastrukuri, govorio je i o reformi javne uprave, ističući da je Zakon o državnoj upravi, uz strategiju, prvi koji za to stvara pretpostavke.
“To nije nije samo administrativno, nego razvojno pitanje. I zaista, dok Crna Gora ne obezbijedi takvu administraciju koja je efikasna, koja je motivisana, ne može se naš razvojni potencijal tako brzo vidjeti”. Premijer resor kojim rukovodi Hrapović nije direktno pomenuo, niti komentarisao učinak.
Predsjednik Vlade kaže da je pitao zašto su građani Podgorice ili skoro pola glavnog grada toliko vremena bili bez struje i da mu je odgovoreno da Podgorica i Ulcinj nemaju rezervno napajanje u slučaju havarije te vrste.
“Ovo je zaista bila havarija na infrastrukturi, trafostaničkom postrojenju. Ovo nije bio rezultat lošeg rada”, ocijenio je Marković, poručujući građanima da će biti bolje, a pohvalio je državni CEDIS što već rješava problem.
Energetika je u nadležnosti ministarke ekonomije Dragice Sekulić, koja dobro sarađuje sa premijerom.
Marković je precizirao da je pitao i zašto nemaju rezervno napajanje te da su ga informisali da je 2011. Prenos (CGES) nabavio opremu, ali nije završen projekat zbog neizvršne eksproprijacije jedne parcele: “A obveznici tog posla, odnosno nosioci su Ministarstvo finansija, Glavni grad i katastar”.
( Ivana Gudović )