Aung San Su Ći se sastala s predsjednikom da pripremi mirnu tranziciju
Dobitnica Nobelove nagrade za mir ne može da postane predsjednica zbog Ustava koji zabranjuje tu fuknciju svakome čija djeca imaju strana državljanstva, a sinovi Aung San Su Ći imaju britansko državljanstvo
Aung San Su Ći čija partija je ubjedljivo pobijedila na prvim slobodnim izborima u Mjanmaru poslije 25 godina sastala se danas sa odlazećim predsjednikom zemlje Tein Seinom sa kojim je imala "otvorene i tople razgovore" o pripremi mirne tranzicije, rekao je portparol predsjednika.
"Razgovarali su o tome kako na miran način da se prenese vlast na novu vladu. Razgovori dvije strane bili su topli i otvoreni", rekao je poslije sastanka portparol predsjednika Je Htut.
On je podsjetio da od nezavisnosti zemlje 1948. nije bilo mirne političke tranzicije.
Kasnije danas Aung San Su Ći koju je vojna hunta držala 15 godinama u kućnom pritvoru, razgovaraće sa šefom vojske Min Aung Hlaingom.
Ona je već razgovarala sa Šve Manom, predsjednikom donjeg doma parlamenta.
Politički sistem Mjanmara, naslijedjen od vojne hunte, ima dug tranzicioni period između parlamentarnih izbora i stupanja na snagu nove vlade. Tako će predsjednik Tein Sein ostati na svom mjestu do marta, jer novi parlament koji treba da izabere novog predsjednika neće preuzeti dužnost prije februara.
U nastojanju da se ne zamjeri svojim političkim protivnicima i da otvori put ka mirnoj tranziciji Aung San Su Ći nije organizovala veliku proslavu pobjede svoje Nacionalne lige za demokratiju koja je osvojila skoro 80 odsto glasova na izborima, i brzo je pozvala na razgovore s ciljem nacionalnog pomirenja sa ključnim ljudima posthuntovskog režima.
Dobitnica Nobelove nagrade za mir ne može da postane predsjednica zbog Ustava koji zabranjuje tu fuknciju svakome čija djeca imaju strana državljanstva, a sinovi Aung San Su Ći imaju britansko državljanstvo.
Kada je 2011. vojna hunta u Mjanmaru donijela odluku o svom raspuštanju time je dozvolila zemlji da izađe iz višedecenijske vojne diktature i izolacije. Ipak je politička moć do sada ostala koncentrisana u rukama bivših generala.
( Beta )