Pajević: Pljevljaci se truju, Opština i Vlada nesposobne da riješe problem

On je dodao da lokalna uprava, nemoćna da bilo šta uradi, u svoje uspjehe ubraja nekoliko vjetrovitih dana koji su oduvali smog iz grada, dok je Vladi samo važno da izvlači ogroman kapital iz grada od proizvedenog uglja i električne energije

1 komentar(a)
Pljevlja, Foto: Goran Malidžan
30.11.2015. 11:01h

Neslavni rekordi iz prošle godine, koji se odnose na enormno prekoračenje štetnih materija u vazduhu u Pljevljima, nastavljaju se i u ovoj grejnoj sezoni, a prezadužena lokalna uprava nemoćna je da riješi problem bez sredstava iz kapitalnog dijela državnog budzeta, kazao je član URA u Pljevljima Kemal Pajević.

"Posebno zabrinjava reakcija gradonačelnika Pljevalja koji se više bavi onima koji ukazuju na uzroke problema nego na iznalaženje rješenja za rješavanje teške ekološke i zdravstvene situacije u gradu. Umjesto prazne retorike prvi čovjek grada bi trebalo da, makar, svakog sata u danima drastičnog prekoračenja štetnih čestica opasnih po zdravlje, obavještava građane o tome i daje preporuke u koje vrijeme mogu izlaziti iz svojih domova", kazao je Pajević.

On je dodao da lokalna uprava, nemoćna da bilo šta uradi, u svoje uspjehe ubraja nekoliko vjetrovitih dana koji su oduvali smog iz grada, dok je Vladi samo važno da izvlači ogroman kapital iz grada od proizvedenog uglja i električne energije.

"Ona ne želi da iz državnog budzeta izdvoji sredstva za toplifikaciju grada. Kada je krajem 2014. i početkom 2015. godine u Pljevljima eskalirao problem zagađenja vazduha, u tadašnjim zaključcima skupštinskog Odbora za turizam, poljoprivredu, ekologiju i prostorno planiranje predloženo je da Vlada treba da donese plan zaštite sa mjerama sanacije ekološkog stanja u Pljevljima. Tada je pljevaljski parlament uputio zahtjev nadležnim organima za preduzimanjem mjera koje će u novoj grejnoj 2015 /2016 godini učiniti život građana Pljevalja podnošljivijim. Zatim je Vlada Crne Gore krajem jula 2015. godine donijela odluku o kratkoročnim mjerama za smanjenje zagađenosti vazduha u Pljevljima tokom grejne sezone, za što je opredijelila 570.000 eura, od čega je 417.000 eura namijenjeno je za zamjenu energenata za loženje. Uz tu mjeru, lokalna uprava je ponudila subvencije od 50% iznosa cijene novih energenata, kao podsticaj građanima da promjene energent za loženje. Poslije dva propala tendera za nabavku novih energenata u jeku zimske sezone, može se slobodno reći da reakcija državnih organa i lokalne uprave nije dala nikakve rezultate. Nije bilo ni pomaka oko obećanog postavljanja filtera na dimnjaku kotlarnice u Skerlićevoj ulici. Jasno je da ovakva vlast i na lokalnom i na državnom nivou ne želi ništa da učini da građanima Pljevalja omogući život dostojan čovjeka.