Premijer Kine stiže u Crnu Goru?

"Posebno sam afirmisao rezultat naše saradnje u realizaciji vrijednog projekta gradnje autoputa u Crnoj Gori, projekta koji je podržala kineska Exim banka i koji realizuju kineske građevinske kompanije”, rekao je Đukanović

42 komentar(a)
Milo Đukanović, Li Kećijang, Foto: Gov.me
26.11.2015. 15:09h

Crna Gora ozbiljno radi na pojednostavljivanju procedura za lakši dolazak kineskih turista, čime bi se u narednom periodu mogla unaprijediti saradnja u turizmu između dvije države, saopštio je premijer Milo Đukanović.

On je, nakon Samita 16 plus jedan i razgovora sa najvišim državnim rukovodstvom Kine, kazao da se zajedno sa drugima u regionu i Evropi radi na aranžiranju paketa ponude kineskim turistima, koji bi u okviru svog desetodnevnog ili dvonedjeljnog boravka u Evropi mogli posjetiti region i Crnu Goru.

“To je nešto što je jako zanimljivo, jer u okviru projekcije turističkog razvoja leže ozbiljni kapaciteti za unaprijeđenje turističkog prometa i za dalji doprinos turističkog proizvoda rastu bruto domaćeg proizvoda (BDP) u Crnoj Gori”, naveo je Đukanović.

Iz Vladinog Biroa za odnose sa javnošću saopšteno je da je Đukanović kazao da je imao odličan bilateralni razgovor sa premijerom Kine, Li Kećjangom.

“Veoma afirmativno smo ocijenilli dosadašnju saradnju dvije zemlje i ukazali na pravce za unaprijeđenje te saradnje. Posebno sam afirmisao rezultat naše saradnje u realizaciji vrijednog projekta gradnje autoputa u Crnoj Gori, projekta koji je podržala kineska Exim banka i koji realizuju kineske građevinske kompanije”, rekao je Đukanović.

On je ukazao na mogućnosti dalje saradnje u oblasti infrastrukture, ne samo kroz realizaciju projekta Jadransko-jonske autoceste koja može predstavljati i dobar program za povezivanje kapaciteta koje nudi Berlinski proces prema zemljama zapadnog Balkana i programa 16 plus jedan, čiji je inicijator Kina, nego i na veliku zainteresovanost za razvoj kapaciteta Luke Bar.

“U okviru projekta jedan pojas - jedan put koji Kina razvija, poseban podprojekat su pomorske luke. Kroz učešće na Samitu čuli smo interes Kine da razvija saradnju sa lukama na Jadranu, Baltiku i na Crnom moru, ukazali smo na mogućnosti koje na tom planu nudi dogradnja i razvoj kapaciteta Luke Bar i na naš interes da u okviru tog projekta realizujemo i podprojekat industrijske zone koji bi bio od velike koristi daljem industrijskom, prije svega tehnološkom razvoju Crne Gore”, precizirao je Đukanović.

On je rekao i da su govorili o kapacitetima za saradnji u oblasti energetike.

“Zadovoljstvo mi je da su članovi crnogorske delegacije tokom boravka u Kini sreli mnoge krupne kineske kompanije koje su zainteresovane za korišćenje našeg i hidro i termopotencijala. U toj oblasti zaista leži ogroman prostor za unaprijeđenje saradnje u narednom periodu”, kazao je Đukanović.

Na ovogodišnjem Samitu, koji se prvi put održava u Pekingu, usvojen dokument srednjoročne agende saradnje u okviru ovog mehanizma i Sudžou smjernice, kojima se preciziraju pravci saradnje do narednog Samita, koji će biti u Letoniji.

“Taj mehanizam je donio novi kvalitet u saradnji Kine sa regionom centralne i jugoistočne Evrope. Pored toga, donio je unaprijeđenje saradnje svake zemlje iz tog regiona pojedinačno sa Kinom i bolju saradnju među zemljama regiona, u povodu našeg programa saradnje sa Kinom i napokon donio je i jedan novi kvalitet u ukupnoj saradnji između Kine i Evrope”, ocijenio je Đukanović.

On je pozvao predsjednika Vlade Kine da u bliskoj budućnosti posjeti Crnu Goru, moguće već naredne godine, tokom obilježavanja desetogodišnjice saradnje dvije zemlje nakon obnove nezavisnosti.

“Sa zadovoljstvom sam čuo i neke značajne novine koje dodatno odslikavaju spremnost i jedne i druge strane za unaprijeđenje bilateralne saradnje. Naime, najavljeno je da bi u bliskoj budućnosti trebalo biti otvorena katedra za izučavanje crnogorskog jezika na pekinškom Univerzitetu za međunarodne studije i takođe najavljena je i sljedeća donacija kineske Vlade Crnoj Gori koja će ovog puta u iznosu od oko tri miliona EUR biti namijenjena daljem razvoju ponude u okviru sportskog centra u Podgorici”, naveo je Đukanović.

Učešće na Samitu i bilateralni razgovori su, kako je zaključio, bila sjajna prilika da se dalje osmisle programi za unaprijeđenje i onako kvalitetne tradicionalne saradnje koja postoji između dvije države.