Ne bi trebalo svaku bombu pripisivati Islamskoj državi
Današnju debatu o izvještavanju o terorizmu organizovala je nevladina organizacija Nomen u saradnji sa Britanskom ambasadom
Mediji u regionu nemaju dovoljno novca da o terorizmu izvještavaju na adekvatan način, što između ostalog podrazumijeva odlazak ekipe na mjesto događaja u svakom trenutku. Kako se vijesti o terorističkim napadima najčešće prenose, analitičari smatraju da se nerijetko upotrebljavaju i pogrešni termini.
"Džihadisti, islamisti, to su postali uobičajeni termini u medijskoj eksploataciji aoni ne odgovaraju situaciji natereneu. Onda ne oslikavaju stavrnost nego imaju neki pežorativni efekat prema nekim trećim licima koja nemate pravo da poistovjećujete sa ekstremistima", kazao je vojni analitičar Aleksandar Radić.
Radić kaže da je korektnije koristiti umjerenije termine poput paravojne grupe, militanti ili naoružane grupe kao i da ne bi trebalo ishitreno reagovati i svaku bombu pripisivati islamskoj državi.
Novinar iz BiH koji se prvenstveno bavi ovim temama, Mirnes Kovač, kaže da je terorizam taktika protiv koje se možemo boriti samo znanjem.
"U novom globalnom svijetu ili će svi živjeti u miru ili niko neće živjeti u miru. To je pravilo. U svijetu u kojem vi pristpate fejsbuku i pišete o ovom događaju isto tako ratnik kod Mosula koristi taj isti fejsbuk i slika svoju akciju", rekao je on.
Upravo je internet u posljednjih 10 godina postao glavno polje za širenje terorizma kaže profesorica bezbjednosti Olivera Injac. Kako su mediji kiseonik za terorizam, što je jednom izjavila Margaret Tačer, Injac smatra da je i terorizam kiseonik za medije jer novinarima treba materijal, a teroristima promocija.
"Priča o terorizmu nije samo kontroverza vezana za njegovu medijsku propagadnu stranu nego i finansiranje, a onda i definicija koju niko ne spori terorizam je sredstvo političke borbe", kazala je Injac.
Današnju debatu o izvještavanju o terorizmu organizovala je nevladina organizacija Nomen u saradnji sa Britanskom ambasadom.
( TV Vijesti )