Japanci došli u Bar po "pamet"

Ako dođe do izvoza, na proizvodu će pisati “Made in Montenegro”

366 pregleda9 komentar(a)
Verenčikov, Foto: Radomir Petrić
04.11.2015. 15:20h

Predstavnici čuvene japanske kompanije “Hitači” razmatraju mogućnost da potpišu ugovor o saradnji sa barskom firmom “Q-TEK”.

U vremenu kada termin industrija u Crnoj Gori lagano prelazi u istoriju, nestvarno zvuči da je “Hitači“ došao u Bar po “pamet“.

“Haj-Tek” proizvod, kako ga stručno zovu, sto odsto je plod inostranih stvaraoca, ali ako dođe do izvoza na njemu će pisati “Made in Montenegro“.

“Iz sektora mehanike u 'Hitačiju' došli su da sa firmom Q-TEK razmotre potpisivanje ugovora o poslovno-tehničkoj saradnji, koja bi brzo uslijedila, u vezi sa proizvodnjom kvadropola. To je aparat za mas spektrometriju razvijen u našoj firmi. 'Hitači' bi kupovao tehnologiju i finansirao njen razvoj. To je inače drugi proizvod firme 'Q-TEK' kreiran ovdje”, kazao je “Vijestima“ dr Anatolij Verenčikov, koji je sa zemljakom Aleksandrom Videninim suvlasnik kompanije Q-TEK, osnovane u Baru krajem 2014. sa sto odsto ruskim kapitalom.

S obzirom na to da je riječ o visokosofisticiranim proizvodima, fotografije iz laboratorije nisu bile dostupne.

Verenčikov je doktor nauka iz oblasti fizike, diplomac čuvenog Univerziteta Sankt Peterburg, i tokom karijere je radio u Kanadi, SAD i Rusiji.

Od 2007. godine, težište biznisa i svog naučno-istraživačkog rada na polju prirodnih nauka prebacio je u Bar, gdje je prvo oformio preduzeće MSC.

Koliko je uspješan u poslu, najbolje ilustruju podaci da je u ovih osam godina u svojoj barskoj laboratoriji patentirao čak 30 pronalazaka, te da je proizvod MSC koji je otkupila jedna američka firma, na uglednom sajmu nauke u Pitsburgu, u SAD, 2011. dobio zlatnu medalju.

U ruskom timu i dvadeset doktora nauka

Verenčikov kaže da MSC i Q-TEK, uključujući i odjeljenje u Rusiji, zapošljavaju preko 50 naučnika. Tvrdi da samo u MSC-u radi dvadesetak doktora nauka iz više zemalja svijeta, čiji radni dan podrazumijeva istraživački rad, kreiranje softvera, dizajna, tehnologija i aparata za potrebe ekologije, farmaceutske industrije, medicine...

Ističe da su kupci tih proizvoda firme iz Njemačke, SAD, Velike Britanije i da ono što se proizvodi u Baru nema ni u Rusiji.